Ponownie wraca temat sporu między PiS a szefem NIK Marianem Banasiem - zdjęcie
20.05.20, 07:28

Ponownie wraca temat sporu między PiS a szefem NIK Marianem Banasiem

10

Jak donosi Rzeczpospolita, po kilku miesiącach spokoju rozpoczyna się kolejny etap wojny między PiS a szefem NIK Marianem Banasiem.

Podmiotem sporu jest kandydatura prof. Izabeli Zawiślińskiej w Kolegium Najwyższej Izby Kontroli. Prof. Izabela Zawiślińska jest szefową podyplomowych studiów audytu, kontroli zarządczej i rachunkowości w SGH w Warszawie. Jest też egzaminatorem w Polskiej Izbie Biegłych Rewidentów.

W skad Kolegium wchodzi m. in. 14 członków powoływanych przez Marszałka Sejmu na wniosek Prezesa NIK, co wymusza kompromis między wymienionymi.

Wniosek o powołanie prof. Zawiślińskiej oraz radcy Prezesa NIK Marii Smereczyńskiej Marian Banaś złożył na początku bieżącego roku. Ku zaskoczeniu wszystkich, wniosek o powołanie prof. Zawiślińskiej został wycofany przez Banasia pod koniec kwietnia.

Zaistniała w związku z tym wątpliwość, czy Prezesowi NIK przysługuje kompetencja do cofnięcia wniosku o powołanie członka Kolegium NIK. Z ekspertyz przedstawionych przez Banasia (m. in. eksperyzy prof. Ryszarda Piotrowskiego) wynika, że taka kompetencja mu przysługiwała. Biuro Analiz Sejmowych zajęło z kolei odmienne stanowisko.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ostatecznie zdecydowała o powołaniu do Kolegium NIK obu wymienionych wyżej kandydatek.

Zdaniem wchodzącego w skład Komisji ds. Kontroli Państwowej posła PSL Jana Łopaty, "tłem zawirowań jest próba uzyskania przez opcję rządzącą większości w kolegium NIK, organie, który ma duży wpływ na kształt ocen pokontrolnych".

Zdaniem Łopaty Banaś mógł nabrać podejrzeń, że prof. Zawiślińska będzie głosować przeciw niemu. Z informacji uzyskanych przez Rzeczpospolitą wynika, że obecnie mają miejsce przypadki, w których Prezes NIK zostaje przegłosowany przez Kolegium.

g/rp.pl


Komentarze (10):

Jan Radziszewski 2020.05.22 14:31
Jezus 10.05.2020r Jezus: Dzieci moje umiłowane. Dziękuję za wasze modlitwy i miłość, którą Mi okazujecie. Jesteście Moją radością i ukojeniem Serca Mojego. Czas trudu i zmagania jest waszym udziałem i wiedzcie, że waszym udziałem będzie Moja Chwała. . Tak drogie dzieci, módlcie się za Rząd Polski by wszystkie złe plany zostały zniweczone Tak Premierze Morawiecki wkrótce twe rządy zostaną zakończone, lecz czas działania klątwy jeszcze dotkliwie odczujesz. Zaś Ministrze Szumowski wiedz, że zło któremu służysz zemści się na Tobie bo taki jest wyrok Boży. Każdy kto teraz jest u sercu władzy niech wie i niech pamięta, że jeśli swej przysięgi nie dochowa by służyć Polsce i narodowi Polskiemu dla jego dobra zostanie dotknięty ręką Bożą, ręką Sprawiedliwości. A ci co wiary nie mają i co się zaprzedali niech wiedzą, że jawne staną się ich uczynki i nie unikną kompromitacji. Tak dzieci moje w czasie gdy siły zła wzmogły swe działanie i szatan uderza ze zdwojoną siłą w modlitwie nie ustawajcie, i zło siłą modlitwy zwyciężajcie. Czas już bliski i ważą się losy waszego kraju. Módlcie się o pokój, gdyż będą się szerzyć prowokacje podsycające bunt i złość. Nie pozwólcie się sprowokować, nie ma silniejszej broni niż Różaniec. Czyż ta modlitwa nie zwycięży każde zło? Czas już ostatni i na ten czas dałem wam Różaniec, dałem wam Maryję, dałem wam Jej płaszcz. Każdy mężczyzna powinien wiedzieć jak ma bronić swoją rodzinę i jest to czas dla odważnych mężów co obronią swą rodzinę. Nikt kto ma rozum wroga nie wpuszcza do swego domu, pierwej sam zginie.
Lilien2020.06.2 7:37
zamknij się wreszcie.kto czyta te twoje chore wypociny
Heidi Heido Hajdasz2020.05.20 10:49
Znaczy Ziobro i Banaś nadal walczą ze sobą podległymi sobie służbami? Brawo "dobra zmiana".
katolicka kretynizacja polski 2020.05.20 8:53
oj się narobiło! Banaś osyrał kandydatkę wystawioną przez żoliborskiego kurdopla...
Glaudiusman2020.05.20 8:46
Banaś jest OK.
ja katolik2020.05.20 8:36
Polska jest areną rozszarpywaną przez cztery denominacje masońskie: Rosji (Wielki Wschód Francji); Niemiec (Freimasoni); Żydo-amerykańskiej; Angielskiej (Ryt Szkocki); Jesteśmy niewolnikami we własnym kraju.Polska jest tylko z nazwy, nawet hierarchowie KK zdradzili Chrystusa i wierzących na rzecz masonerii i Sorosa.
Piotr Nowak2020.05.20 9:00
To musi się ciężko żyć jak jest się takim rozszarpywanym na co dzień, prawda?
Damian2020.05.20 8:15
Pan Banaś ma szansę ujawnić trochę przekrętów pisowskich.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.20 7:57
Biedny ten Piś. Bannanaś na urzędzie, raport w czarnej doopie, Adrian wymięka, wybory 10 maja przegrane, Szumowinka nie może się doliczyć milionów ... na szczęście w radiowej trójce porządek.
Lilien2020.06.2 7:35
nie komentowac trola