Polskie plaże odebrały turystów kurortom arabskim - zdjęcie
01.08.16, 14:55Fot. flickr

Polskie plaże odebrały turystów kurortom arabskim

Polacy o wiele bardziej niż za granicę wolą wyjeżdżać nad polskie może, by tam spędzić urlop.

Oczywiście jednym z powodów, dla których Polacy wolą polskie morze, są względy finansowe, ale nie tylko. Polacy w wielu przypadkach po prostu wolą rodzimy bałtyk od egzotycznych wojaży. 

Jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych w naszym kraju jest województwo Zachodniopomorskie. W zeszłym roku w okresie wakacyjnym odwiedziło je aż 4,6 mln turystów, a ten rok zapowiada się jeszcze lepiej. 

Dane na ten i inne tematy dostarczyła Polska Agencja Turystyczna, która przygotowała obraz statystycznego urlopu Polaka. 

Ten statystyczny urlop to właśnie wypad nad polskie morze, jeziora, albo w nasze góry. Polacy najczęściej organizują wyjazd samodzielnie i nierzadko nocują u rodziny i znajomych. 

Nad Bałtykiem wakacje chętnie spędzają także inne narody, m.in. Czesi. 

Skąd tak wielkie zainteresowanie Bałtykiem? Jak mówi Zdzisław Pawlicki, dyrektor biura Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, ważnym czynnikiem, który przemawia za wakacjami w Polsce jest bezpieczeństwo. Turyści wiedzą, że w naszym kraju mogą się czuć bezpiecznie w przeciwieństwie np. do krajów arabskich. 

Dlatego też wakacje spędzamy w Polsce. Za granicą o wiele rzadziej. W ubiegłym roku taki rodzaj wypoczynku uskuteczniło tylko 17 proc. Polaków. 

ds/szczecin.wyborcza.pl