19.11.16, 14:15

Polska w remoncie: Tesla planuje giga inwestycje w Polsce

Wiele wskazuje na to, że koncern Tesla zbuduje gigantyczną fabrykę w Europie Środkowo-Wschodniej. Prawdopodobną lokalizacją jest Polska.

Nieco ponad tydzień temu Elon Musk, szef koncernu zdradził, że jego firma chce zbudować wielką fabrykę w Europie. Najbardziej atrakcyjną lokalizacją dla Tesli jest Europa Środkowa, a kraje, które są rozważane jako miejsca, w których mogłaby powstać fabryka to Polska, Czechy, Węgry i Rumunia. 

O sprawie donosi blog The Space Invader. 

Związek z tymi planami może mieć fakt przejęcia przez Teslę niemieckiej spółki Grohmann Engineering. Teraz firma chce przenieść produkcję do bardziej atrakcyjnego ekonomicznie regionu. 

Fabryka o której mowa, ma być naprawdę gigantyczna. Podobną fabrykę Tesla zbudowała już w Nevadzie. Tam produkowane są baterie litowo-jonowe na gigantyczną skalę. Fabryka europejska oprócz baterii ma produkować także samochody elektryczne. 

Obecnie Czesi kuszą Teslę atrakcyjnym zwolnieniem z podatku, jednak są szanse, że Tesla zmieni koncepcję i fabryka powstanie w Polsce. Z czasem okaże się, które państwo zostanie wybrane.

emde/forsal.pl