Znany rosyjski portal internetowy analizuje polskie plany zakupu amerykańskich rakiet przeciwlotniczych Patriot i modernizacji polskiej armii oraz ich znaczenie dla polityki regionalnej w Europie Wschodniej - informuje polskojęzyczna edycja portalu Belsat.eu.

W artykule „Osiem Baterii za osiem miliardów” Konstantin Bogdanow przypomina, że choć podczas wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie Polska i USA podpisały jedynie memorandum dotyczące zakupu rakiet, ma ono duże znaczenie polityczne. Polska to jego zdaniem 24. gospodarka świata i 6. UE, która jest „bezwarunkowym liderem Wschodniej Europy demonstrującym wojskowo-polityczne ambicje”:

– Po pierwsze chodzi o to, żeby zaprezentować się jako bezalternatywny regionalny partner nr 1. w stosunkach z starymi państwami NATO i bezpośrednio z USA. I w następstwie tego zdobyć pozycję głównego odbiorcy pomocy wojskowej i broni.

 

Zdaniem dziennikarza, „Polska jest już na tyle zauważalna, żeby przejawiać ambicję jako samodzielna regionalna siła”. Sprzyjać ma jej w tym „nakręcanie tematu rosyjskiego zagrożenia wojennego”, co pozwala przekształcić zgromadzony potencjał gospodarczy w nowe możliwości dla sił zbrojnych.

– Wyostrza się też pamięć historyczna niedoszłego hegemona Europy Wschodniej, który pretendował do zdobycia politycznej kontroli nad regionem od Odry aż po Wołgę – dodaje Baranow.

 

Autor podkreśla, że polski program modernizacji sił zbrojnych robi wrażenie. Przypomina, że od połowy lat 90. ub. w. Polska wydawała na armię minimum 1,9 proc. PKB, w 2015 r. 2,15 proc., by w 2016 r. zatrzymać się na poziomie 2 proc PKB. Polacy w tym czasie zakupili od USA 48 myśliwców F-16C/D block 52 i zapowiadają zakup kolejnych 96 maszyn. Jak podaje autor, po 2025 r. polskie władze wyraziły zainteresowanie zakupem myśliwców V pokolenia F 35. Bogdanow przypomina też o zakupie od USA 40 rakiet manewrujących AGM-158A JASSM i kolejnych planach zakupu tego rodzaju uzbrojenia po 2020 r. Według portalu, Polacy zamierzają nabycie czterech nieatomowych łodzi podwodnych oraz zdobycie pocisków manewrujących – amerykańskich Tomahawków lub Francuskich NCM. Na koniec autor przypomina, że zapowiadany zakup Patriotów będzie znacznym zwiększeniem potencjału polskiej obrony przeciwlotniczej, która obecnie pamięta jeszcze sowieckie czasy. Dodaje jednak, że Rosjanie nie zapominają też, że w przypadku hipotetycznego konfliktu wschodnioeuropejskie kraje NATO otrzymają dodatkowo wsparcie sprzętowe od starych członków aliansu.

– Dlatego na pytanie o następstwach programu Wisła (modernizacji systemu polskiej obrony przeciwlotniczej – Belsat.eu) można odpowiedzieć w najprostszym przybliżeniu tak. Zwiększy to możliwości obrony przeciwlotniczej Polski? Tak, zwiększy. Wpłynie na planowanie rosyjskich wojskowych w Europie Wschodniej? Będzie wzięte pod uwagę i zostaną w to zaangażowane określone siły.

 

mod/Belsat.eu