Polska, Litwa i Ukraina wzywają do nałożenia sankcji na Rosję - zdjęcie
02.12.21, 18:57Fot. Krzysztof Sitkowski KPRP (via Prezydent.pl)

Polska, Litwa i Ukraina wzywają do nałożenia sankcji na Rosję

6

Prezydencki Polski, Litwy i Ukrainy: Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Wołodymyr Zełenski opublikowali dziś oświadczenie, w którym wzywają społeczność międzynarodową do nałożenia sankcji na Rosję w związku z jej agresją wobec Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda wziął dziś udział w trójstronnej rozmowie w formacie Trójkąta Lubelskiego z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem Litwy Litwy Gitanasem Nausėdą. Rozmowy skupiły się na 30-leciu uznania niepodległości Ukrainy, kwestiach bezpieczeństwa, współpracy regionalnej, przyszłości programu Partnerstwa Wschodniego oraz ukraińskich aspiracji euroatlantyckich. Wyrażono solidarność wobec agresji ze strony Związku Białorusi i Rosji oraz omówiono sposoby przeciwdziałania tej agresji.

Prezydenci przyjęli wspólne oświadczenie, w którym potwierdzili oddanie na rzecz ukraińskiej suwerenności, niezależności i integralności terytorialnej. Zaapelowali do społeczności międzynarodowej o sankcje wobec Rosji w związku z agresją przeciwko Ukrainie i zaapelowali do rosyjskich władz o wycofanie swoich sił z okolic ukraińskich granic i okupowanych terytoriów. Wyrazili też zaniepokojenie działaniami hybrydowymi na granicy z Białorusią i wskazali na konieczność wspólnych działań w odpowiedzi na zagrożenia ze wschodu.

W deklaracji prezydenci wyrazili również zaniepokojenie związane z gazociągiem Nord Stream 2, który stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa regionu. Zadeklarowali swoje zaangażowanie na rzecz wzmacniania europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i przeciwdziałania rosyjskiej monopolizacji rynku gazowego w Europie.

Polska i Litwa potwierdziły poparcie dla idei członkostwa Ukrainy w NATO I UE.

kak/PAP, prezydent.pl

Komentarze (6):

Böno2021.12.2 22:19
Mocarstwa milczą, a Polska zaś się wyrywa przed szereg i to z kim? Z Litwą i Ukrainą. Kpina. Czemu mamy tak głupiego prezydenta i katastrofalną polityką zagraniczną. Milczenie czasami jest złotem i takie zachowanie naszej dyplomacji byłoby lepsze dla interesów naszego państwa.
Anonim2021.12.2 22:43
chyba mu żydy zacisnęli pasek ,bo w sumie nie wiadomo czemu znowu wolacy odpieprzaja takie hece ,duda harcerzyk bedzie ruskich łajał
Fumfel2021.12.2 21:56
To sie zebrał 10 garnitur. Pokrzyczeli, poszczekali i się rozeszli.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.12.2 20:41
Hej katolicka kretynizacja polski 🇵🇱 - Lesio Keller-Krawczyk! Jutro szabes! Szykuj pysk na mego siusiaka. Tylko pamiętaj, żeby wyjąć protezę i mordę wymyć. Czy już posprzątałeś te psie gówna z wycieraczki?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.12.2 20:01
PADofil podczas spotkania znowu robił groźne miny i darł mordę?
Mały jest ten żydek!2021.12.2 19:58
Kieszonkowy. Kto takiego weźmie na serio?!