Polska aktywnie wspiera wschodnią flankę NATO - zdjęcie
08.07.16, 09:10Fot. TV TRWAM

Polska aktywnie wspiera wschodnią flankę NATO

Polska aktywnie wspiera wschodnią flankę. Minister obrony Antoni Macierewicz poinformował, że w ramach wyszehradzkiej grupy bojowej, nasi żołnierze działają w krajach bałtyckich.

Szef MON, który uczestniczył po południu w forum eksperckim NATO podkreślił, że wysłanie wojskowych na Litwę, Łotwę i do Estonii to polski wkład w militarne wzmacnianie wschodnich rubieży.

Minister powiedział, że do państw bałtyckich będziemy rotacyjnie wysyłać jedną kompanię, co jakiś czas zmieniając miejsce jej stacjonowania. Nasze wojska będą wchodziły w skład reszty sił, jakie NATO przeznaczyło do wsparcia Litwy, Łotwy i Estonii.

Oprócz tego nasz kraj w ten rejon wysłał kompanię pancerną. Trwają też rozmowy dotyczące wsparcia przez Polskę sojuszniczych struktur dowódczych, działających na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Minister Macierewicz powiedział również, że są prowadzone rozmowy z jednym z państw z Europy południowej o wymianie wojskowej. "Jeśli oni zdecydują się przysłać oddziały do wsparcia wschodniej flanki, to my wyślemy nasze wojska w rejon ich działań" - ujawnił szef MON. Nie chciał jednak zdradzić o jaki kraj z południa Europy chodzi.

daug/IAR