Polscy biskupi w Rzymie: o pladze rozwodów, niżu demograficznym i problemach z rodzicami chrzestnymi - zdjęcie
20.10.21, 12:39fot. yt/vatican media

Polscy biskupi w Rzymie: o pladze rozwodów, niżu demograficznym i problemach z rodzicami chrzestnymi

43

Trwają spotkania z trzecią grupą polskich biskupów w ramach wizyty „ad limina”, w dykasteriach watykańskich. Zwracają oni uwagę, że w poprzednich latach te spotkania bardziej były wykorzystywane na prezentację działalności samych dykasterii, tym razem ich pracownicy częściej zwracają uwagę na słuchanie pytań uczestników, są zainteresowani problemami, z którymi przyjeżdżają.

O problemach, które szczególnie dotykają obecnie Kościoła w Polsce w dziedzinie małżeństwa i rodziny mówił w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Poważnym problemem w Polsce jest plaga rozwodów, następnie kryzys demograficzny. Mówiliśmy także i prosiliśmy o światło, o refleksję na temat przygotowania do małżeństwa. Pytaliśmy także pracowników dykasterii o to, czy mają jakieś uwagi i refleksje na temat języka, którym można by było komunikować się w szczególny sposób z młodzieżą odnośnie takich zagadnień jak małżeństwo, rodzina i życie – stwierdził bp Kaszak. Poruszyłem także kwestię, która może również zainteresować. Chodzi o wybór ojców i matek chrzestnych. Problem jest następujący: zdarza się że osoby, często rodzice, które zgłaszają się do naszych kancelarii parafialnych sygnalizują, że ciężko im znaleźć w rodzinach kandydatów na chrzestnych, a pragną, aby to byli najbliżsi. Taka jest nasza tradycja. Pamiętamy, że często wybierało się brata, siostrę, wujka lub ciotkę itd., żeby byli chrzestnymi. Bardzo często osoby te, nawet z najbliższej rodziny zawierają ponowne związki małżeńskie i jest to kłopot.“

 

mp/vaticannews.va/Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Komentarze (43):

o fuuu !!!!! Piwniczak!!!!!2021.10.20 20:17
Na tym to polegało że władza - wspólnota - ojciec zniewalały ją a mąż był dla niej liberalnym wytchnieniem po cichu lub podświadomie popierającym prawo wspólnoty. Cała prawda o wychowaniu - Gorszy układ to przyjaźń do śmierci pomiędzy panem i niewolnicą a wszystko oprócz tych dwóch przykładów to pantoflarstwo czyli partnerstwo prowadzące do sodomy. - W takim świecie mężczyznom się wydaje że kobieta potrzebuje twojej siły bo kręci ją że jesteś lepszy lub mądrzejszy od niej -ona potrzebuje twojej siły żeby przy pomocy swoich narządów wciągnąć cię do wielopartnerstwa żeby ona była lepsza od ciebie silniejszego i mądrzejszego i innych frajerów którzy dali się w to w wciągnąć.
rebeliant2021.10.20 17:56
Ależ to jest jaśniejący promyk miły Panu, gdyż wreszcie będzie otoczony samymi zawsze dziewicami oraz celibatami.
Marny"rebelio"... Lechu- ateisto-żydowski!2021.10.20 20:22
Zamknij japę! Otwórz ją, jak będziesz miał coś mądrego do powiedzenia! Życzę mniej prochów i alkoholu!....
haar2021.10.20 17:27
I znowu winni wszyscy inni, Nic nowego.
fdf2021.10.20 15:37
Ciekawe jak zakwalifikowano Kurskiego, Kaczyńską juniorkę?
Co ty nie powiesz?...cha...cha...?!2021.10.20 20:24
Lepiej pomyśl Lechu, jak ciebie zakwalifikować z tym co robiłeś dzieciom?! Najpierw patrz na siebie!
PILNE!!! TYLKO U NAS!!!! SZOK!!!!2021.10.20 15:29
A O POLITYCE ZAMIAST EWANGELII W KOŚCIOŁACH, O PRZEMAWIANIU POLITYKÓW Z AMBON - MÓWIĄ COŚ?
Adeptus2021.10.20 16:09
Zdecydowanie lepiej byłoby, gdyby kazania były poświęcone wspieraniu słusznej polityki rządu, a nie szerzeni bzdur o bogach, demonach, cudownych waflach i zaświatach tudzież upadlaniu ludzi, przez wmawianie im, że są grzesznikami zasługującymi na wieczne męki. adeptusrpg.wordpress.com
lilu2021.10.20 16:39
Polityka to jedno z wazniejszych powołań dla Katolika. Jezus Chrystus został de facto skazany w procesie politycznym - za uzurpacje władzy nad Żydami.
A po co ci to, co w Kościołach??2021.10.20 20:28
Idź i posłuchaj, jak chcesz!...Tu chcesz Kazania słuchać? ... Wiemy, że jesteś ateistą-żydowskim, /dumnym gejem"/, tak się sam nazywałeś! Więc o co ci biega, trollu!
Po 11 ... DANIEL PASSENT sir.guy.fawkes2021.10.20 15:14
"Nie było w historii Polski nikogo kto bardziej od śmierdzącego kartofla z Żoliborza podzieliłby nasze społeczeństwo." . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Tak pisze Kwartet Żydków PATO-HEJTERÓW w składzie: DANIEL PASSENT, HERTRICH- WOLEŃSKI, KRAMSZTYK-HARTMAN, i obywatel ZSRR JERZY URBAN. Ich PATOLOGICZNA NIENAWIŚĆ do KK i Polski jest daleko poza jakąkolwiek skalą.
Anonim2021.10.20 15:13
Kleruchom tak peron odjechał, że nie widzą naprawdę istotnych problemów tej przegniłej instytucji. Ale może to i lepiej, szybciej ją szlag trafi...😁😁😁
Po 11 ...2021.10.20 15:11
Chrzestnym może być każdy, kto ma więcej niż 16 lat. Chyba da się znaleźć kogoś, kto nie zawarł ponownego związku małżeńskiego w tym wieku?
Mała162021.10.20 15:08
Ale wysyp szatańskich wpisów. Szykujcie się na podgrzewane siedzenie na wieczność....
Anonim2021.10.20 15:14
Mam nadzieję że będę w jednym kotle z Wojtyłą.
Adeptus2021.10.20 15:17
Lepiej mieć podgrzewany tyłek w piekle, niż przez wieczność całować boski tyłek w niebie. adeptusrpg.wordpress.com
robaczek2021.10.20 14:58
ZGNILIZNA POLSKIEGO KOSCIOLA OSIAGNELA SZCZYTY JUZ LATA TEMU ......................... juz za późno...................... wyborcy PISU wymra i nie bedzie mial tam kto chodzic ;] ................................. NO MAMY DRUGĄ IRLANDIE!!!! ;] .......................... TUSK NAOBIECYWAL a polski klechy zrozumialy ze to od seks z dzieciakami chodzi
kefas2021.10.20 14:38
oto tajemnica wiary, złoto i dolary, chłopcy w sukieneczkach i jakaś dzieweczka, ale o tym sza...
Zatroskany2021.10.20 14:23
Są problemy ponieważ: 1. Za mało jest religii w szkołach! 2. Państwo zdecydowanie zbyt mało łoży na duchownych. To podstawowe powody obecnych kłopotów.
JPIII2021.10.20 14:20
O pedophili wśród kleruchów cisza. O starym pedophilu bogu, który gwałcił 13-letnią maryśkę cisza. O produkcie tej pedophili bękarcie i pedale chłystku jezusku cisza.
Żydek katolik jak żydek Adeptus2021.10.20 14:13
jak nie chüja ma w düpie to ma w düpie kaktus
katolik2021.10.20 14:05
biskupi oświeceni Duchem swiętym pytają w dykasteriach co robić aby ludzie przyszli do Kościoła i na religię--- jest jedna rada, odetnujcie się od masonskich wpłóywów, Abp polak powiedzial, ze to grzech isć do kościola, wyszczepiliscie Ksieży iw eirnych-będie niz demograficzny-- Więcej Modlitwy sami musiecie pokazać, ze leżycie krzyżem, kiedy masoni morduja i dokonują zniewolenia i nawoływanie ludzi do modlitwy, a nie młodzież chcecie przyciągać do Koscioła przez zabawę, ciągłe imprezy. Wasze metody sa masońskie !
matis892021.10.20 13:24
TVPPIS non stop promuje rozwody w ,,M jak Miłosć'', wcześniej latami w Klanie, Modzie na Sukces.....itd. Normalnie jak w pornolu PISTVN ,,Hotel Paradise'' i debilnych programach lewakoateistów typu Trudne Sprawy puszczane od rana do wieczora, że telewizora nie można włączyć.
Adeptus2021.10.20 13:50
Kurde, "PISTVN" to żeś pojechał... Ale faktycznie, masz rację w tym aspekcie, że się narracja w publicznej telewizji rozwija. Niby taka katolicka, a w serialach rozwody czy współżycie bez ślubu. Zaś w "Pytaniu na Śniadanie" zdarza się omawianie takich tematów jak joga czy świadome śnienie o zgrozo, w tonie innym niż potępiający. Mam nadzieję, że to dowodzi, że pisowski katolicyzm jest powierzchowny i członkowie tej partii tak naprawdę nie wierzą w te zabobony, a traktują je jedynie instrumentalnie. adeptusrpg.wordpress.com adeptusrpg.wordpress.com
matis892021.10.20 14:17
Ależ oczywiście że PISTVN i PISPolsat. Wy lewakoateiści już tylko udajcie głupich że tego nie widzicie :))). PIS Niedzielski wjeżdża do PISTVN jak król. Rozkładają mu czerwone dywany, a dziennikarze PISPolsatu klęczą przed nim by tylko nie zadać mu niewygodnego pytania. Uprawiają każdego dnia PISowską propagandę plandemiczną dla PISu za co dostają grubą kasę. Boski PIS szajs szczepionkowy i PISowskie kondony twarzowe od Kaczyńskiego, Macierewicza, Syntezatora to całodobowa religia PISTVN i PISPolsat. Dostają za to miliony od PISu, że Rydzyk może się prz nich schować. U Rydzyka nie ma PISowskiej propagandy plandemicznej i szczepionkowej jak w PISTVN i PISPolsat, bo to do nich idą miliony od PISu. A PIS to najbardziej lewacka partia ze wszystkich, trolownie lewackie brejzowe to dobrze wiedzą i zaciekle chronią i wspierają PIS przed katolikami :))).
Adeptus2021.10.20 14:28
Jacy "wy lewakoateiści"? Po pierwsze, zdecydowanie nie jestem lewakiem. Lewactwo to taka sama patologia, jak religie abrahamiczne. Po drugie - kojarzę z Twoich wypowiedzi, że według Ciebie "lewakoateiści" to grupa "czcząca Franciszka Fałszywego Proroka Niekatolika najbardziej ze wszystkich religii". Nijak nie czczę papy Franka, mam go gdzieś, nie jest dla mnie żadnym autorytetem - ergo, według Twojej własnej teorii, nie jestem "lewakoateistą". Po trzecie - wszyscy uprawiają "propagandę plandemiczną" bez względu na poglądy polityczne nie z powodu jakiegoś spisku, tylko dlatego, że pandemia jest realna. Równie dobrze mógłbyś się dopatrywać propagandy i szatańskiego spisku w tym, że wszyscy wokół uważają, że Ziemia jest kulista, kręci się wokół Słońca, oddycha się powietrzem, je się ustami, sr.a się du.pą, a nie odwrotnie.
matis892021.10.20 14:46
Hehe typowa lewackoateistyczna religia PISowska. Piszesz jak całe lewactwo które oda lat najbardziej ze wszystkich religii wchodzi w tyłek Bergoglio, a w rozmowie lewkoateiści udają że Bergoglio jest im tylko obojętny jak pokazywali że ich religia nie ma być obojętna wobec Głowy Watykanu, tylko ma po nim jechać z grubej rury dla zasady :))). A teraz wchodzą w tyłek Głowie Watykanu Bergoglio jak żadna religia, a mówią że są tylko obojętni :))). Uwielbiam to :))). Co do PISowskiej plandemii. Dla lewakoateistów, PISTVN, PISPolsat liczą się tylko PISowskie kondony twarzowe wymyślone z tyłka PISu który liżą lewakoateiści. Wszyscy już wiedzą że PISowskie kondony twarzowe przed niczym nie chronią. Tą PISowską religię wspiera tylko lewactwo dla PISu. PISowski szajs szczepionkowy też przed niczym nie chroni, że nawet producenci za ten szajs nie chcą odpowiadać. Tą PISowską religię dla PISu wspiera całe lewactwo i Ty :))).
Adeptus2021.10.20 15:31
Bzdura. I dla PiS i dla TVN liczy się mnóstwo innych spraw, niż maseczki i w tych sprawach mają sprzeczne poglądy i interesy. To, że dla Ciebie sprzeciw wobec maseczek jest sprawą najważniejszą na świecie, nie oznacza, że ci, co je noszą, również się tak ekscytują tym tematem. Niby jak wchodzę w tyłek "Głowie Watykanu"? Że obaj jesteśmy za noszeniem maseczek? I co z tego, skoro nie zgadzamy się w milionie innych, ważnych spraw? Z Tobą np. zapewne zgadzam się co do tego, że lepiej jeść chleb, niż gówno, a jednak jakoś nie twierdzisz, że "wchodzę ci w tyłek". Bergoglio, jako katolicki biskup, nigdy nie będzie dla mnie autorytetem. Tak, oczywiście, w wielu kwestiach odbiega od ortodoksji, ale wciąż jest zbyt chrześcijański. Bergoglio jest szkodnikiem (niezależnie od swoich intencji), bo poprzez swoje próby ukazania "chrześcijaństwa z ludzką twarzą" firmuje tę szkodliwą ideologię i przedłuża jej upadek, powodując, że niektórzy patrząc na niego mogą błędnie wierzyć, że chrześcijaństwo da się zreformować i coś dobrego z niego wykrzesać. Zresztą, nawet gdyby w końcu odszedł od chrześcijaństwa oficjalnie, zapewne zastąpiłby je jakimś podobnie syfiastym, paczamamiastym ekologistycznym kultem "Matki Ziemi". A na cześć zasługuje wyłącznie Człowiek.
Adeptus2021.10.20 15:34
Papa Franek "Głowa Watykanu" wspiera takie szkodliwe idee jak chrześcijaństwo, socjalizm, ekologizm, bezmyślne wpuszczanie imigrantów, zakaz kary śmierci, współpraca z islamem. Jest szkodnikiem i postrzegam go jako wroga. A to, że ma odrobinę rozsądku i wierzy w pandemię i szczepionki, nie wystarcza, żebym go polubił. adeptusrpg.wordpress.com
matis892021.10.20 16:04
Bynajmniej dla PISTVN i PISPolsat, całego lewactwa PISowskie kondony twarzowe z dup*, PIS boski szajs szczepionkowy i cała PISowska religia paldemiczna są najważniejsze. To codzienna PISowska propaganda lewactwa, PISowska machina za którą PISTVny dostają od PISu grubą kasę, bo nawet Rydzyk nie wchodzi tak w tłek PISowi jak całe lewactwo. To wszystkim jasno pokazało że całe lewactwo, lewackie massmedia i udawana lewacka opozycja to największe PISiory w historii. Nie jesteście żadną opozycją do PISu. Dostaliście od PISu w PISowskiej plandemii historyczne argumenty żeby non stop jechać w plandemii po PISie. Za PISowskie kondony twarzowe co których już każdy wie że to religia, przed niczym nie chronią, są PIwoskim zniewoleniem narodu. I co się okazuje ??? To wy lewakoateiśći i udawana opozycja jesteście najdumniejsi że PIS naznaczył was swoimi PISowksimi kondonami twarzowymi. To wy lewactwo jesteście najdumniejsi że oddaliście swoje ciała PISowi w PISowskiej ściemie i walczycie o PISowskie kondony twarzowe. Szczepionkowy szajs to samo. Producenci nie chcą odpowiadać za swój szajs, a lewkoateiśći religijnie najbardziej wierzą PISowi. Dostaliście historyczne argumenty by jechać po PISie w plandemii, a tu się okazuje że to wy jesteście historycznymi PISiorami. Co do waszego lewackiego lizania Głowy Watykanu najbardziej ze wszystkich religii to znam to doskonale. Non stop lewuski bronicie Bergoglio przed katolikami i przede mną, liżecie mu rowa jak nikt po czym chcielibyście udawać że jesteście tylko obojętni wobec Głowy Watykanu.
Adeptus2021.10.20 16:19
Ależ ja nie jestem żadną udawaną opozycją, jestem całkiem jawnym zwolennikiem PiS. Co wiedziałbyś, gdybyś czytał moje wypowiedzi, zamiast wymyślać sobie cudze poglądy, żeby ci pasowały do teorii. Nigdy nie broniłem Bergoglio przed żadnym katolikami ani przez Tobą. Poglądy Bergoglio są po części chrześcijańskie - więc szkodliwe - a po części lewackie, więc również szkodliwe. Nie masz żadnych argumentów ani dowodów, abym wspierał "głowę Watykanu". Ubzdurałeś to sobie. Im bardziej będę krytykował poglądy Bergoglio, tym bardziej Ty będziesz bełkotał, że "non stop" go bronię ;) Ty już nawet nie jesteś otumaniony przez religię, tylko zwyczajnie chory psychicznie. Zaleciłbym wizytę u specjalisty, ale dla Ciebie pewnie psychiatrzy to część lewakoateistycznego, masońskiego, pisowskiego, szatańskiego, aborcyjnego, plandemicznego spisku liżącego rowa Głowie Watykanu. Cóż, cała nadzieja, że ktoś z Twoich bliskich podejmie jakieś kroki, żeby Ci pomóc, zanim zrobisz krzywdę sobie lub innym (choć sobie zapewne już robisz, bo ciężko uwierzyć, żebyś w tym stanie psychicznym, jaki prezentujesz, był w stanie normalnie funkcjonować). Pozdrawiam i życzę powrotu do zdrowia, na pohybel Głowie Watykanu, Pachamamie, Jezusowi i państwu bezgotówkowemu, niech żyje PiS i maseczki!
matis892021.10.20 16:42
Lewusku, Ty masz boskie zdolności, potrafisz lewitować :))). Fajnie że udajesz że jesteś lewackim zwolennikiem PIS, choć ta partia bazuje na udawaniu katolików, a Tobie przecież katolicyzm się tak nie podoba. Lewuski, jak chcecie udawać że krytykujecie Głowę Watykanu Bergoglio to po tylu latach waszego wazeliniarstwa pokażcie wreszcie to. Bo jak do tej pory po tylu latach to katolicy jadą po Bergoglio, a lewakoateiści przychodzicie na katolickie strony by zmasowanie bronić Głowę Watykanu przed katolikami. Pokażcie wreszcie to zmasowanie. Że Głowę Watykanu zmasowanie bardziej krytykujecie od katolików. Bo od lat widać że liżecie rowa jak nikt, a w rownocześnie chcecie wciskać kit że wasz pan Głowa Watykanu jest wam tylko obojętny, i to tylko wobec Bergoglio. A nie lewakoateiści zmasowanie przychodzą na katolickie strony by bronić Głowy Watykanu przed katolikami, boże ile ja się tego nasłuachałem od lewaków.
Współżycie2021.10.20 15:06
bez ślubu w serialach?! Spalić ich na stosie!
Mocne panie Paszko!2021.10.20 13:05
Mocne! Tak trzymać i nie popuszczać!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.10.20 12:55
banda pedofilnych nierobów skarży się swojemu guru że biznes c h u j o w o idzie, hehe...
Alex2021.10.20 13:04
A ty sie prezentujesz tutaj ze swoim prostackim chamstwem?
Anonim2021.10.20 12:52
o pedałkach i pedofili nic nie mówili ?
Nie nie, nic2021.10.20 13:05
tylko się modlili.
ks. Bartołt2021.10.20 12:47
70% łódzkich licealistów nie uczęszcza na religię.
Leon2021.10.20 13:05
4 miliony "prawdziwych Polaków" było w PZPR
KORALIK z różańca2021.10.20 14:10
60% katolickich księży sypia z kobietą lub mężczyzną.
Sylwia2021.10.20 13:06
W okopach im to przejdzie. Szczególnie że nieprzeszkoleni
Szczery2021.10.20 14:09
W okopach św. Ducha, dzieŭko spod lasu?