Politycy fetowali Laudato si, ale... nic nie zrobili - zdjęcie
19.06.19, 11:05fot. aleteiaimagedepartment via Flickr, lic. CC BY-SA 2.0

Politycy fetowali Laudato si, ale... nic nie zrobili

2

Na pilną potrzebę „ekologicznego” nawrócenia zwraca uwagę francuski jezuita Gaël Giraud w wywiadzie dla mediów watykańskich. Jest on ekonomistą pracującym we Francuskiej Agencji Rozwoju, autorem książki „Zwrot ekologiczny”.

 

Jego zdaniem opublikowana cztery lata temu encyklika Franciszka Laudato sí pozostaje na poziomie światowym jedynym dokumentem o wymiarze duchowym, ale również politycznym, który ukazuje ostateczny horyzont ekologii, przymierza ze stworzeniem.

Francuski jezuity zauważył, że w pierwszym okresie papieski dokument spotkał się z pozytywnym przyjęciem, w praktyce jednak kraje europejskie uczyniły bardzo niewiele, aby wprowadzić jego ducha w życie. We Francji np. współczynnik emisji CO2 w latach 2010-2017 wzrósł do 3,2.

Jego zdaniem największy opór przed zwrotem ekologicznym występuje w sektorze bankowym. Dla bankierów wydaje się on bardzo niebezpieczny, ponieważ nadal doświadczają skutków kryzysu ekonomicznego z 2008 roku. Nie chcą oddać władzy nad rynkami finansowymi, o którą walczyli przez czterdzieści lat, z powodu zmian klimatycznych.

O. Gaël Giraud wskazał, że politycy europejscy uznali encyklikę Franciszka za wspaniały dokument. Później jednak odłożyli go na półkę, gdyż brak im czasu na spokojne myślenie i refleksję. Większość polityków europejskich bowiem pracuje w dość „zawrotnym” tempie. Poza tym, w czasach kiedy byli studentami, w młodym wieku, zmiany klimatyczne nie należały do istotnych tematów studiów i badań. Zdecydowanie brakuje dzisiaj polityki „głębszego oddechu”, która pozwoliłaby planować, pomyśleć o przyszłości oraz poczuć odpowiedzialność za przyszłe pokolenia.

Polityka powinna właściwie odczytać swoje zadanie, potrzebę strategii, która uwzględni dobro wspólne oraz horyzont trzydziestu lat w inwestowaniu w nawrócenie ekologiczne oraz «zielone» uprzemysłowienie Europy. To na poziomie planów. Współpracowałem z inżynierami i ekonomistami we Francji w opracowaniu scenariusza przemian energetycznych. Możemy podjąć go od zaraz – uważa francuski ekspert. - Nie potrzebujemy czekać na rewolucję technologiczną, możemy już to uczynić. Etapy są dobrze znane: pierwszy krok to modernizacja ocieplenia budynków, wszystkich budynków. Drugi to «zielone» poruszanie się, czyli potrzeba postawienia na kolej oraz na pojazdy zasilane hybrydowo, nie elektryczne, ponieważ również one w swoim obiegu produkują dwutlenek węgla. I w końcu trzeci etap to zielone uprzemysłowienie, czyli rozwój przemysłu, który szanuje naturę.

bsw/Vaticannews.va - Krzysztof Ołdakowski SJ

Komentarze (2):

An, on i my2019.06.19 23:24
czyli po zachowaniu formy grzecznościowej poszło do kosza jako bezwartościowy bełkot. na ale jemu najlepiej wychodzi obmawianie innych, nienawiść do ŚwJPII, i prowokacja. A tu wyszedł z zagrody własnej wygody, żelazną kurtynę odsłonił i nic. Zero.
V732019.06.19 11:54
Najpierw zajmijcie się Chinami. Panie Morawiecki Polska jest na 21 miejscu w emisji, a Polacy będą płacić za emisję w cenach prądu. Szwindel i nabijanie kabzy pseudo organizacjom. Rynek i handel emisjami CO2. Proszę spójrzcie Polacy: https://www.green-projects.pl/najwieksi-emitenci-co2-niechlubny-ranking/ Wszystko na temat. Będziemy płacić za innych. Sytuacja się nie zmieni, jeżeli nie załatwicie sprawy z Chinami, nawet w USA emisja spada!!!