Polak nowym nuncjuszem apostolskim w Gwinei i Mali - zdjęcie
26.03.19, 13:25

Polak nowym nuncjuszem apostolskim w Gwinei i Mali

3

Papież Franciszek mianował nowego nuncjusza w Gwinei i Mali, którym został Polak, ks. Tymon Tytus Chmielecki, wynosząc go do godności arcybiskupiej ze siedzibą w Tre Taverne.

 

Ksiądz arcybiskup nominat urodził się w Toruniu. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1991 r. Od 1995 r. pracuje w dyplomacji watykańskiej. Misję dyplomatyczną pełnił m.in w nuncjaturach w Gruzji, Senegalu, Austrii, Ukrainie, Kazachstanie i Brazylii. W ostatnim czasie pracował w Sekretariacie Stanu w sekcji ds. relacji z państwami. Ks. Tymon Chmielecki zna 7 języków obcych: włoski, rosyjski, ukraiński, francuski, angielski, niemiecki i portugalski.

Rozmawiając z Radiem Watykańskim o swej nominacji, ks. Chmielecki zauważył, że swą posługę będzie pełnił w krajach misyjnych. W takich sytuacjach również i nuncjusz jest po trosze misjonarzem. Zarazem w krajach tych nuncjatura bardzo wyraźnie jest odbierana jako punkt łączności z Ojcem Świętym. On sam doświadczył tego najmocniej, kiedy był na placówce w Brazylii.

Mówi ks. Chmielecki:

“ Tym, co mnie najbardziej wzruszyło w całej mojej służbie dyplomatycznej, to było konanie i moment śmierci naszego Jana Pawła II Wielkiego. Byłem wtedy w Brazylii. W tych ostatnich chwilach życia cały lud brazylijski, episkopat, garnęli się do nuncjatury, do nuncjusza apostolskiego, do nas wszystkich i chcieli razem przeżywać te wielkie chwile przejścia naszego Papieża do nieba. Wtedy było widać jak cały lud brazylijski jest z Papieżem, jest ze Stolicą Apostolską. To było wspaniałe wyzwanie – wspomina arcybiskup nominat. – Myślę, że również w krajach misyjnych, w Afryce, ludzie mają wielkie poczucie Kościoła. W Europie jest to może już inaczej, jak widzimy, natomiast w krajach misyjnych, ten, kto uwierzy Chrystusowi, kto będzie świadomym członkiem Kościoła, ten po prostu wie, dlaczego wierzy, po co wierzy, i jak ma się zachowywać, żeby osiągnąć życie wieczne. ”

Święcenia biskupie ks. Tymona Chmieleckiego odbędą się 13 maja w Bazylice Watykańskiej. Głównym konsekratorem będzie kard. Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu.

bsw/Paweł Pasierbek SJ - vaticannews.va

Komentarze (3):

DominikDominującyDominikaninZDominikany2019.03.26 14:36
Gwinea i Mali. Idealne tereny do podbojów miłosnych. Polski Biały Kato-Czarownik w Złotym Płaszczu przywiezie pół bagażnika mleka w proszku, pudło tabletek i maści, kredki i lizaki dla dzieci. Za to będą mu posłuszni tubylcy - wszyscy i we wszystkim. Zanim kiedyś go odwołają jacyś wyjątkowo upierdliwi i zajadli "wrogowie wiary" z krajowego urzędu, długie lata będzie panował w interiorze. Powody odwołania zatuszuje się metodami skutecznymi na całym misyjnym świecie.
mw2019.03.26 14:41
z treści komentarza wynika że zazdrościsz i sam chciałbyś gdzieś poszaleć..poszukaj kontaktów w ,,wiośnie,,....chętnie ci pomogą w różnych wynaturzeniach...
rdaneel2019.03.26 14:03
https://ekai.pl/abp-j-wesolowski-nuncjuszem-apostolskim-w-dominikanie/