Podejrzenie wielkiej niegospodarności w Orlenie. Jest śledztwo - zdjęcie
18.09.19, 14:59fot. Babij, via Flickr, zdj. CC BY-SA 2.0

Podejrzenie wielkiej niegospodarności w Orlenie. Jest śledztwo

2

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. zakupu amerykańskiej spółki paliwowej FX Energy przez Orlen. Podejrzewa się gigantyczną niegospodarność, wskutek której polski koncern mógł stracić do 300 mln złotych.

Transakcja została sfinalizowana na przełomie lat 2015/2016; przygotowywał ją poprzedni zarząd Orlenu oraz jego odgałęzienia, Orlen Upstream.

Transakcja według zawiadomienia, jakie wpłynęło do prokuratury, była całkowicie nieopłacalna. Firma FX Energy znajdowała się w beznadziejnej sytuacji finansowej. Jej wartość giełdowała spadała od miesięcy, utrzymywało się ogromne zadłużenie.

Transakcja kosztowała tymczasem Orlen aż 83 mln dolarów, czyli ok. 320 mln złotych po ówczesnym kursie. Zakupioną spółkę dokapitalizowano ponad 360 mln złotych - między innymi emitując obligacje. Według zawiadomienia, które złożyły obecne władze Orlenu, sytuacja firmy nie poprawiła się.

bsw/rmf24.pl

Komentarze (2):

Lennon2019.09.18 18:56
Jak lubię Kubicę (ścigałem się z nim kiedyś na gokartach na hali na Wawrzyńca w Krakowie), tak człowiek z półtora ręki nie wygra ze zdrowymi z dwoma rękami. Dopychanie kierownicy łokciem nie działa - to nie bus z murarzami do Berlina tylko wyścigi najlepszych. Obajtek, odpowiesz kiedyś za to.
Andrzej2019.09.18 15:39
Ciekawe czy obecny zarząd odpowie za 100 mln wydane (wyrzucone w błoto)na Kubicę który z dobrego kierowcy stał się pośmiewiskiem dla środowiska.Choćby nie wiem jak zaklinali rzeczywistość tylko idiota mógł wierzyć w sukces.Zatem firmą państwową zarządzają dyletanci którzy nie szanują pieniędzy swoich obywateli .Będzie śledztwo p.Ziobro czy kto tam odpowiedzialny.