Po 50 latach ponownie Chrystus na ulicach w Belgii! - zdjęcie
20.06.14, 09:31Najświętszy Sakrament

Po 50 latach ponownie Chrystus na ulicach w Belgii!

8

W tym roku uroczystość ma charakter jublileuszowy, ponieważ 750 lat temu papież Urban IV ustanowił to święto dla całego Kościoła Powszechnego. Wcześniej, obchodzono Boże Ciało wyłącznie w  Liège (choć niektóre źródła podają pierwotnie miasto Fosses, gdzie zmarła święta), za sprawą objawień św. Julianny z Cornillon. Znana także jako Juliana z Brabancji, augustianka, urodziła się 1193 r. w Retinnes. Była przeoryszą klasztoru Mont Cornillon. Została kanonizowana dopiero w XIX w. przez Piusa IX, ale beatyfikował ją właśnie Urban IV.

Biskup Liège Jean-Pierre Delville wiąże restytucję święta w mieście z tzw. „efektem Franciszka”. – Papież Franciszek wzywa nas w sposób szczególny, abyśmy wyszli poza mury kościoła, świadczyli o naszej wierze na ulicach miast, w społeczeństwie, wokół siebie. Dlatego pomyśleliśmy, że dobrze byłoby wykorzystać tę okazję i przywrócić procesję Bożego Ciała, której nie było tu od 50 lat. Przywracamy tę procesję, wykorzystując nowoczesne środki, dbając o dobre nagłośnienie i czytelne przesłanie uroczystości. Odkryliśmy, że ta procesja pozwala nam zaistnieć na terenie miasta, w społeczeństwie, w zwykłych realiach życia. Chcemy mieć odwagę wyrażenia naszych przekonań i naszej chrześcijańskiej tożsamości w dzisiejszym społeczeństwie – powiedział bp Delville Radiu Watykańskiemu.

Uroczystość po raz pierwszy obchodzono w 1246 r. Następnie 50 lat temu zrezygnowano z niej na skutek błędnie rozumianej w Belgii reformy po Soborze Watykańskim II. Teraz, dzięki pontyfikatowi papieża Franciszka możliwe jest właściwe rozeznanie tego wydarzenia i skonfrontowania mylnych wyobrażeń z rzeczywistymi potrzebami współczesnego Kościoła Katolickiego. 

Tomasz Teluk

Komentarze (8):

anonim2014.06.20 10:21
"Teraz, dzięki pontyfikatowi papieża Franciszka możliwe jest właściwe rozeznanie tego wydarzenia" Panie Tomaszu, skąd wiadomo, że to "dzięki pontyfikatowi papieża Franciszka" ??
anonim2014.06.20 11:05
@swojski_lewak Oby Miłosierny Bóg zlitował się nad Twoją duszą... O to się pomodlę.
anonim2014.06.20 11:20
@casimirus No właśnie - też mi się ten "news" jakiś znajomy wydawał... A czy wtedy było napisane, że to zasługa pontyfikatu Benedykta XVI?
anonim2014.06.20 11:52
@casimirus To chyba nie jedyny „news”, po którym można dojść do wniosku, że fronda biega za własnym ogonem. :)
anonim2014.06.20 14:15
Przykre, że niegdyś potężne Niderlandy, silne miasta, właściwie centrum kultury niderlandzkiej w Europie obecnie pozbyło się swojej tradycji, wiary, korzeni...
anonim2014.06.20 14:56
S-lewak, twój awatar w postaci kaczuszki to nic ekscytującego, że się z zabawką obnosisz. Zamień wreszcie na psi ogon. Zaryzykować można, będziesz się od bąków opędzał. Wiem, to odgrzewana historia. Już to po dobroci radziłem.
anonim2014.06.20 17:43
Tu jest http://www.newliturgicalmovement.org/2011/06/corpus-christi-in-liege-belgium.html#.U6RxPbGvATN
anonim2014.06.20 22:00
@Mohero - a może ta kaczuszka s.-lewaka to sygnał "kompleksu kaczora"?....(ale nie kojarzyć politycznie!)....bo kaczor i kaczuszka: - pływa...ale nie jak delfin - chodzi....ale nie jak gazela - lata...ale nie jak orzeł Oj! Swojaku-lewaku! Czy twoje przemyślenia i wnioski też nie są czasem takie kacze?...kaczego, wysokiego lotu ?... i kaczej głębi?.....i pokracznego chodu?.....