W tym roku uroczystość ma charakter jublileuszowy, ponieważ 750 lat temu papież Urban IV ustanowił to święto dla całego Kościoła Powszechnego. Wcześniej, obchodzono Boże Ciało wyłącznie w  Liège (choć niektóre źródła podają pierwotnie miasto Fosses, gdzie zmarła święta), za sprawą objawień św. Julianny z Cornillon. Znana także jako Juliana z Brabancji, augustianka, urodziła się 1193 r. w Retinnes. Była przeoryszą klasztoru Mont Cornillon. Została kanonizowana dopiero w XIX w. przez Piusa IX, ale beatyfikował ją właśnie Urban IV.

Biskup Liège Jean-Pierre Delville wiąże restytucję święta w mieście z tzw. „efektem Franciszka”. – Papież Franciszek wzywa nas w sposób szczególny, abyśmy wyszli poza mury kościoła, świadczyli o naszej wierze na ulicach miast, w społeczeństwie, wokół siebie. Dlatego pomyśleliśmy, że dobrze byłoby wykorzystać tę okazję i przywrócić procesję Bożego Ciała, której nie było tu od 50 lat. Przywracamy tę procesję, wykorzystując nowoczesne środki, dbając o dobre nagłośnienie i czytelne przesłanie uroczystości. Odkryliśmy, że ta procesja pozwala nam zaistnieć na terenie miasta, w społeczeństwie, w zwykłych realiach życia. Chcemy mieć odwagę wyrażenia naszych przekonań i naszej chrześcijańskiej tożsamości w dzisiejszym społeczeństwie – powiedział bp Delville Radiu Watykańskiemu.

Uroczystość po raz pierwszy obchodzono w 1246 r. Następnie 50 lat temu zrezygnowano z niej na skutek błędnie rozumianej w Belgii reformy po Soborze Watykańskim II. Teraz, dzięki pontyfikatowi papieża Franciszka możliwe jest właściwe rozeznanie tego wydarzenia i skonfrontowania mylnych wyobrażeń z rzeczywistymi potrzebami współczesnego Kościoła Katolickiego. 

Tomasz Teluk