PiS miażdży opozycję!!! Czy to 'efekt Morawieckiego'? - zdjęcie
15.12.17, 20:45Zdj. P. Tracz, KPRM, Flickr, domena publiczna CC0

PiS miażdży opozycję!!! Czy to 'efekt Morawieckiego'?

Wygląda na to, że zmiana premiera istotnie wzmocniła Prawo i Sprawiedliwość! Widać to chociażby po najnowszych sondażach przeprowadzonych już po tym, jak na czele rządu stanął Mateusz Morawiecki.

Mimo iż wyborcy Prawa i Sprawiedliwości bardzo różnie odbierali zmianę na stanowisku premiera, to dziś okazuje się, że to pewnego rodzaju "odświeżenie" nie tylko nie zaszkodziło PiS, ale wręcz wzmocniło partię rządzącą! 

W sondażu IBRiS dla Onetu Prawo i Sprawiedliwość odnotowało poparcie 40,9 procent Polaków, Platforma Obywatelska- 23,8 procent. Jest to historycznie najwyższy wynik partii Jarosława Kaczyńskiego we wszystkich sondażach realizowanych przez IBRiS-zauważa Marcin Duma na łamach portalu Onet.pl. Jak zaznaczył Duma, nie bez znaczenia w przypadku tego sondażu jest zmiana premiera, którą możemy interpretować jako "nowe otwarcie". 

Na Nowoczesną swój głos oddałoby 8,3 procent ankietowanych. Poza podium jest Kukiz'15 z poparciem 6,7 procent respondentów. Do Sejmu weszłoby jeszcze SLD z poparciem 5,6 procent Polaków. 

Sondaż został przeprowadzony metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), W badaniu odbywającym się w dniach 13-14 grudnia 2017 roku wzięło udział 1100 osób.

Dr Tomasz Jurkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego opracował dla Onetu analizę, jak zaprezentowałyby się wyniki najnowszego sondażu IBRiS w przełożeniu na liczbę mandatów w Sejmie. Sytuacja polityczna zmieniłaby się tylko nieznacznie: partia rządząca nadal miałaby możliwość samodzielnych rządów, zyskałaby również większy klub oraz bardziej stabilną pozycję. 

Miażdżący dla działającej coraz bardziej histerycznie opozycji totalnej okazał się również sondaż przeprowadzony dla "Super Expressu" przez Instytut Badań Pollster dla "Super Expressu". Wyniki badania pokazują, że gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, na Prawo i Sprawiedliwość głosowałoby aż 45 procent Polaków. Sondaż został przeprowadzony w dniach 13-15 grudnia, a więc już po zmianie premiera. 

Na drugim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska z wynikiem 18 procent. Trzecia lokata należy do Nowoczesnej, na którą głosowałoby 10 procent respondentów. 8 procent ankietowanych wyraziło poparcie dla Kukiz'15. W Sejmie znalazłyby się jeszcze trzy partie: SLD z wynikiem 6 proc. oraz PSL i Razem- obie partie z poparciem 5 procent badanych Polaków. 

Partia Janusza Korwin-Mikkego z 3 proc. poparcia nie wprowadziłaby do Sejmu żadnego posła. 

Badanie zostało przeprowadzone na próbie 1099 osób o strukturze demograficznej zgodnej z dorosłymi Polakami. Maksymalny błąd oszacowania wynosił ok. 3 proc.

yenn/SE.pl, Fronda.pl