Piotr Gliński: Niemcy nam zapłacą - to poza dyskusją - zdjęcie
02.09.19, 15:50

Piotr Gliński: Niemcy nam zapłacą - to poza dyskusją

25

"Polska ma bardzo duże szanse na uzyskanie reparacji wojennych, zwłaszcza po jasnych deklaracjach prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera" - powiedział minister kultury i wicepremier, Piotr Gliński.

Według polityka trzeba ustalić teraz termin prawny, jakiego należy używać - reparacje czy odszkodowanie. To, że Polsce należy się rekompensata za niemieckie zniszczenia i zbrodnie, nie ulega w jego ocenie wątpliwości.

"Jest oczywiste - i wszyscy o tym wiemy - że ofiary, jakie poniosła Polska i polskie społeczeństwo, nie zostały nigdy zrekompensowane nawet w kilku procentach przez tych, którzy doprowadzili do tych tragedii i strat" - powiedział Gliński dziennikarzom zgromadzonym w Łodzi.

"Czy można do kogoś przyjść, wysadzić mu w powietrze dom, zabić członków rodziny i powiedzieć, że OK, myśmy tam komunistom coś zapłacili? Przypominam, że komuniści nie mieli nic wspólnego z niepodległością, suwerennością Polski. Polska nie była niepodległa przez ponad 40 lat" - wskazywał rozsądnie wicepremier.

Podczas niedzielnych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej prezydent Frank-Walter Steinmeier nie mówił wprost o reparacjach.

Zapewniał na placu Piłsudskiego w stolicy, że Niemcy biorą na siebie wieczystą odpowiedzialność za zbrodnie, prosił Polaków o wybaczenie - także w języku polskim, zapewniał, że nie ma żadnego innego miejsca na świecie, w którym byłoby mu tak trudno mówić w ojczystym języku, jak w Warszawie.

"Chylę czoła przed ofiarami ataku na Wieluń, chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii i proszę o przebaczenie" - mówi z kolei w Wieluniu.

bsw/onet.pl

Komentarze (25):

Bebik2019.09.3 9:50
Skoro nagle Niemcy zmienili narrację o 180 stopni, to jest to podpadające. Myślę, że nowa narracja jest wynikiem jakichś zakulisowych negocjacji i ustaleń. Polska jest za słaba, żeby ktoś z nami się liczył.
miotła2019.09.3 9:46
A choćby nam i zapłacili. To co, kto dostanie pieniądze? Zwykły Kowalski? Nie sądzę. Żeby kasa tylko nie poszła tranzytem na 447.
Luzifer® - Ilia die eine kleine jüdisch läuse 2019.09.2 18:46
Ich habe vergessen, mich vorzustellen, Majne name yst 𝐋𝐮𝐳𝐢𝐟𝐞𝐫®-𝐈𝐥𝐢𝐚 i jestem 𝐬𝐜𝐡𝐞𝐢𝐬𝐬𝐞𝐣𝐮𝐝𝐞. Tyle tylko znam niemieckiego. Szuflowalem szajs w chlewni u Hansa potem szparagi u Helgi. Dzisiaj mam arbeitslosengeld malo ale co mam zrobic.
Ilia2019.09.2 18:11
Niemcy to tobie nasr***ja do mor*y Glinska piz*o
bezlitosny internauta2019.09.2 17:30
Obok Moni, to ty w życiu nawet nie stałeś, muchos dineros. Pora na wyjście z szafy. Ciekawe czy Gliński zakłada, że adresaci jego wypowiedzi nie mają pojęcia co oznacza termin "agenda dyplomatyczna" ? Pewnie tak.
Luzifer®, die eine kleine jüdisch läuse 2019.09.2 17:27
Ich habe vergessen, mich vorzustellen, Majne name yst 𝐋𝐮𝐳𝐢𝐟𝐞𝐫®-𝐀𝐫𝐨𝐧 𝐇𝐞𝐫𝐬𝐳𝐟𝐞𝐥𝐝 i jestem𝐬𝐜𝐡𝐞𝐢𝐬𝐬𝐞𝐣𝐮𝐝𝐞. Tyle tylko znam niemieckiego. Szuflowalem szajs w chlewni u Hansa potem szparagi u Helgi. Dzisiaj mam arbeitslosengeld malo ale co mam zrobic.
smyk2019.09.2 17:10
Braw i tak trzymać .Tylko na tym rządzie jest nadzieja na to żeby Polska mówiła swoim głosem swoich obywateli ,a nie ryżych przebierańców i zwykłych sprzedawczyków z poko.
Donek2019.09.2 17:09
Hahahahahah Glinski nie wzial lekow. Polacy powinni doplacac Europie, ze ich ugoscila z calym niedo***baniem mozgowym!!!!!
Walsię2019.09.2 20:06
Mów za siebie, skundlony umysłowy biedaku. Wizerunek Polski i Polaków psują krety takie jak ty, z niskim poczuciem własnej wartości i wpojoną przez obce media nienawiścią do własnego narodu.
moher2019.09.2 17:09
Pisowska lameria ciągnie nas w przepaść.
Luzifer®2019.09.2 17:07
Nie, Niemcy nie zaplaca zadnych wyimaginowanych "reparacji", to wszystko to urojenia i juz ociera sie o jakas paranoje. Sprawa jest uregulowana. Gilinski, Mularczyk i inni kretyni - jeszcze reparacje od Zakonu Krzyzackiego, od Szwedow za potop oraz reparacje od matki natury za zime stulecia w 1979 wystosujcie.
Hak Ci w smark2019.09.2 17:02
Obawiam się, że przy Waszych miernych zdolnościach dyplomatycznych to znowu Polska wyjdzie na kraj idiotów. Wiecie, że kancelaria Dudusia do tej pory nie ogarnia podstaw dyplomacji? O co zakład, że Niemcy nam nie zapłacą?
Jacek Placek2019.09.2 17:22
Pewnie, że nam nie zapłacą i nie ma sposobu dyplomatycznego żeby ich do tego zmusić, ale jest kampania wyborcza więc trzeba mówić to co suweren chce słyszeć.
v2019.09.2 19:08
Żałosne, A niby przy czyich zdolnościach by zapłacili, przy totalnych? to dlaczego zdolny Tusk tych reparacji nie wydębił, przecież to się nam po prostu należy, nawet Niemcy nie zaprzeczają. PiS przynajmniej próbuje, drąży temat, dzięki temu świat dowiaduje się prawdy o Niemcach i ich poczynaniach w 39r. Nie wiadomo czy zapłacą ale jak się nie będziemy domagać to na pewno nie
Jacek Placek2019.09.2 19:55
USA i Wielka Brytania i Rosja dawno zrzekły się wszelkich roszczeń w stosunku do Niemiec i dlatego też nie poprą naszych roszczeń. A bez pomocy zwycięskich mocarstw nasze próby spełzną na niczym. Zgodnie z postanowieniami konferencji w Poczdamie (a może w Jałcie dokładnie nie pamiętam) polska miała dostać 15% tego co z Niemiec weźmie ZSRR, ale stało się inaczej i sowieci nie tylko nic na nie dali ale jeszcze ograbili Polskę z czego się dało. Dziś już dla wszystkich temat reparacji jest zamknięty. Można swoich praw dochodzić przed międzynarodowymi sądami ale na taki proces musiałyby się zgodzić Niemcy, a to raczej wykluczone.
alcapone2019.09.2 16:54
Coś się blokuje tutaj. Jeszcze raz puszczę komentarz. Niemcy nam zapłacą, a my natychmiast całą kwotę przekażemy żydom z USA i Izraela. Tak się robi złote interesy. Później Niemcy zażądają zapłaty za niemieckie mienie które pozostawili na ziemiach zachodnich. Podstawowe cechy polskiej polityki to draczność i głupota. ( draczność - robienie draki dla samej draki, żeby był dym, hałas i awantura ). Jakby kto nie wiedział, w sierpniu 1939 roku wśród tzw. elity polskiej dominowało przekonanie że Niemcy nas nie zaatakują, a jakby to natychmiast ich pokonamy, a jakby to sojusznicy ruszą. Były nieliczne jednak wyjątki, ludzie którzy trzeźwo oceniali sytuację, reszta pokazała że są zwykłymi debilami . Klasyczny, skrajny, niewiarygodny debilizm polskich polityków, teraz zresztą mamy dokładnie to samo. Aha, Rydz Śmigły przez noc z 31 sierpnia na 1 września grał w karty. Aha, wiecie kiedy Anglicy rozpoczęli przygotowania do II WŚ? Już w 1934 roku nabrali przekonania że II WŚ wybuchnie i określi datę jej wybuchu na 1940 rok ( dla nich ona właśnie w tym roku wybuchła ) .
Moni2019.09.2 17:05
I właśnie ten debilizm aż eksploduje w tym tekście. W renegackiej uniżoności aż do bólu ubranej w groteskową niby-powagę służalca.
alcapone2019.09.2 17:20
Jak takiś gieroj sowieckowo sojuza to to ruszaj w gaciach na ruskie czołgi w Donbasie, i na Niemców później z kolei odebrać co nam się należy. Boisz się. To nie drzej mordy po próżnicy. Tak warto przypomnieć dwóch ówczesnych gierojów, jeden od guzików, drugi od honoru. Gieroje mocni w gębie, zwiali oczywiście we wrześniu z Polski, nie zginęli heroicznie. Typowe dla tego typu mocnych w gębie. Zresztą Beck w Rumunii podczas internowania budował okręty, … takie modelarskie.
Moni2019.09.2 17:47
Prymitywny produkcie sowieckiego upodlenia od pokoleń. Możesz egzystować ( nie żyć, bo to co innego ) mając jedynie jakiegoś hegemona. Bez hegemona nie sposób żyć. Pewnie wcześniej rodzinnie ubóstwiano w twojej niby-rodzinie sowieta, teraz sowieta zastąpił Niemiec. Jak żyć bez jakiegoś hegemona? Lepiej wcale. Mniej boli, mniej brzydkiego zapachu. Zresztą, tacy nawet jak żyją, to jakby nigdy ich nie było...
alcapone2019.09.2 17:55
Sam jesteś małpa do wynajęcie, jesteś brudną świnią udającą jedynie Polaka. Znam się na takich doskonale. To taki typ jak Bolek, pokrzykuje bojowo, pokrzykuje, aż w końcu ktoś wyciąga stare papiery, i gieroj bojowy okazuje się małą brudną, cwaniacką świnią sprzedajną aż do bólu.
Moni2019.09.2 16:15
Absolutna racja, Panie Wicepremierze. Polsce nie wolno rezygnować z żądań reparacyjnych, należy je nieustannie podtrzymywać na forum międzynarodowym. Opinia światowa zaczyna dowiadywać się, w oparciu o bezdyskusyjne fakty, że to Niemcy byli agresorem, który uprawiał ludobójstwo na terenie Polski. W każdej sytuacji dyplomatycznej, na każdym forum, trzeba to Niemcom przypominać. W końcu też, to USA mają w swoich rękach narzędzia nacisku, przy pomocy których Niemcy będą albo płacić Polsce, albo grzęznąć w dyplomatyczne, a i gospodarcze pogorszenie swoich relacji z USA. Tym bardziej, że w niemieckiej gospodarce zaczyna być wcale nie najlepiej. A śrubę należy Niemcom podkręcić sprawą choćby Nord Stream, na punkcie którego Ameryka całkowicie już zdyskredytowała RFN. No i jeszcze jedno, Putin nie jest wieczny. Tak jak obłudna miłość niemiecko-rosyjska.
Jacek Placek2019.09.2 17:20
Jak w niemieckiej gospodarce będzie źle to i u nas się pogorszy, to nasz największy partner handlowy. A Putin faktycznie nie jest wieczny i oby po nim nie nastał jakiś stuknięty generał albo ktoś inny mało zrównoważony, bo po Putinie przynajmniej wiadomo czego się spodziewać.
oficer LWP2019.09.2 20:07
czego można się spodziewać?
Jacek Placek2019.09.2 20:24
Wiesz chodzi mi o to, że Putin mimo wszystko jest politykiem obliczalnym. Wiadomo, że Rosja chce prowadzić politykę mocarstwową, zresztą podobnie jak każde inne duże państwo, ale Putin pokazał przez tyle lat, że nie dąży do wywołania jakiegoś większego konfliktu. Rosja pod jego rządami prowadziła i prowadzi jakieś przygraniczne lokalne wojenki ale nie groziło to nigdy światową katastrofą. A po Putinie nie wiadomo kto przyjdzie i jakie będzie miał zamiary.
Asmo2019.09.2 16:05
Oczywiście, że to jest poza dyskusją. Niemcy nie będą z nami na ten temat dyskutować, dla nich sprawa jest już dawno zamknięta.