"Wobec kontynuacji nieprzyjaznych gestów Mińska wobec polskich dyplomatów, w ramach zasady wzajemności, MSZ podjął decyzję o wydaleniu Konsul Generalnej Białorusi w Białymstoku oraz konsula RB z placówki w Warszawie" - poinformował na Twitterze podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz.

Wydalenie białoruskich dyplomatów jest reakcją na działania białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które w dniu wczorajszym poleciło by dwaj kolejni polscy dyplomaci opuścili teren Białorusi w ciągu 48 godzin. Chodzi o konsula generalnego w Grodnie i konsul z tej samej placówki.

Podobna sytuacja miała miejsce we wtorek, kiedy białoruskie MSZ poleciło opuszczenie terenu Białorusi polskiemu konsulowi w Brześciu Jerzemu Timofiejukowi. Powodem było – jak podało tamtejsze MSZ – wzięcie udziału "nieoficjalnym wydarzeniu poświęconym dniowi żołnierzy wyklętych, do którego doszło 28 lutego w Brześciu z udziałem przedstawicieli związanych z Polską organizacji pozarządowych i młodzieżowych".

mp/pap/polsatnews.pl/twitter/fronda.pl