Wybory już za nami, a do kolejnych zostały cztery lata, więc znaczenie badań sondażowych na jakiś czas znacząco spadło. Jednak sondaże cały czas się pojawiają, a w piewszym powyborczym badaniu wiele zyskała Nowoczesna.

Wg badania przeprowadzonego przez IBRIS dla "Rzeczypostopolitej" partia Ryszarda Petru zyskała aż 6 pkt. procentowych i teraz legitymuje się poparciem na poziomie 12%. Liderem niezmiennie jest PiS z poparciem równym 36%. Stratę zanotowała Platforma Obywatelska, której poparcie spadło poniżej 20% i wynosi obecnie 19%.

Poza podium znajdują się Kukiz'15 (10%), Zjednoczona Lewica (ciężko powiedzieć, jaki będzie dalszy los tego bytu politycznego, ale na razie ich poparcie wynosi 6%), Partia Razem (jeden z pierwszych przypadków, gdy ugrupowanie jest nad progiem i popiera je równo 5% badanych) oraz KORWiN (tak jak w wyborach minimalnie poniżej progu z wynikiem 4%) i PSL (4%).

Czy wraz z rozwojem sytuacji w nowym sejmie poparcie dla Nowoczesnej będzie rosnąć, a spadać poparcie dla PO? Czas pokaże.

emde/300polityka.pl