Pierwsza Komunia. Katolicy razem z… luteranami - zdjęcie
04.03.15, 07:53Pierwsza Komunia. Katolicy razem z… luteranami (fot. za: katholisches.info)

Pierwsza Komunia. Katolicy razem z… luteranami

23

Kilka dni temu niemiecki kard. Reinhard Marx apelował, by spuściznę arcyheretyka Marcina Lutra odczytywać „w pozytywnym świetle”. Nie będziemy twierdzić, że nie ma w jego myśli niczego, co byłoby warte uwagi – to zadanie dla wyłącznie dla uczonych teologów. Trzeba jednak przyznać, że niektórzy duchowni wychodzą luteranom naprzeciw tak silnie, że można się zastanowić, czy prawda ma jeszcze jakieś znaczenie?

Jak informuje portal katholisches.info, powołując się na „Secretum meum mihi”, ks. Marco Augero Vidal w 2014 roku urządził Pierwszą Komunię dla katolików… razem z luteranami.

Miało to miejsce w miejscowości Pamplona Alta w Peru. Katolickiemu księdzu towarzyszył luterański kapłan Pedro Bullon. Zdaniem „Secretum meum mihi” jest to najprawdopodobniej pierwszy tego typu przypadek.

Z kolei według „Światowej Federacji Luterańskiej” wydarzenie to napawa „radością” z powodu „wspólnej Pierwszej Komunii pomiędzy luteranami a katolikami w Peru”.

Pozostaje zapytać, jak wielkie szkody wywołało to wśród dzieci, które Komunię przyjmowały? Pokazano im przecież, jakoby między katolikami a luteranami nie było większej różnicy. Oto bezprzykładne wprowadzanie zamętu do Kościoła świętego – bratanie się z heretykami, którzy od 500 lat pełni buty dzielą Kościół Jezusa Chrystusa, jest po prostu fatalne. 

pac/katholisches.info

Komentarze (23):

anonim2015.03.4 8:02
No cóż. Choroba "poprawności politycznej" rozprzestrzenia się jak zaraza i wchodzi do Kościoła:(
anonim2015.03.4 8:18
Luteranie udają, że Luter nie był heretykiem, bo nie znaja treści jego pism skażonych pychą i negacją Ewangelii.
anonim2015.03.4 8:40
Problemem nie jest bratanie się, bo sam Pan Jezus nazywał swoich wyznawców braćmi, tylko to, czy dzieci z obu grup otrzymały ten sam komunikant. Jednak kwestia znaczenia Eucharystii jest wciąż różnie pojmowana w obu kościołach i jest to próg, który wyznacza granice współuczestnictwa w obrzędach w nich sprawowanych. Nawet w Taize, wspólnocie z zalożenia ekumenicznej i nastawionej na "bratanie się" chrześcijan, podawano komunię św. oddzielnie dla poszczególnych grup chrześcijańskich, zgodnie z ich rytem, przestrzegając surowo, aby nie lekceważyć tych różnic i nie przyjmować komunii w rycie innym, niż swój. Komunia św. dla katolików była rozdawana przez wielu księży i w różnych miejscach kościoła, przy czym każdego z nich poprzedzało dziecko niosące długą, zapaloną świecę, tak, że nie mozna się było pomylić. Pytanie, jak w opisanych przypadkach rozwiązano ten problem i czy w ogóle go uwzględniono.
anonim2015.03.4 8:48
warto posłuchać co o Lutrze mówi Ks. prof. Tadeusz Guz Luter stwierdził że Bóg nim stał się Bogiem najpierw był szatanem... heretyk z Lutra na sto dwa...
anonim2015.03.4 9:10
Znowu się zaczyna pitolenie o wywodach księdza Guza. Ileż to jeszcze razy trzeba będzie naprostowywać manipulacje tego hultaja? http://www.fronda.pl/forum/dla-zainteresowanych-nauka-m-lutra,61888.html?page=2&#comments http://kompromitacje.blogspot.com/2014/01/tadeusz-guz-zmysla-cytaty.html
anonim2015.03.4 9:14
Ksiądz Guz stwierdza, że Luter w komentarzu do psalmów stwierdza, iż Bóg nim stał się Bogiem najpierw był szatanem. Sęk w tym, że komentarz do psalmów Lutra to kilkaset stron tekstu, nieprzetłumaczonych w całości na język polski, przez co zarzuty ks. Guza są niemal niemożliwe do zweryfikowania.
anonim2015.03.4 9:14
*Ależ liche powtórzenie z tym stwierdzaniem :<
anonim2015.03.4 9:18
"spuściznę arcyheretyka "; "bratanie się z heretykami, którzy od 500 lat pełni buty" Czy te sformułowania redaktor pac zapożyczył ze strony katholisches.info, czy też to Pana własna inwencja twórcza? To oczywiście pytanie retoryczne. Wina leży po obu stronach. Papież Leon X do świętych raczej nie należał. W chwili wyboru na papieża nie miał nawet święceń kapłańskich (SIC!). Niektórzy posądzali go nawet o ateizm. Tolerował nepotyzm, symonię i wiele innych rzeczy, które nie powinny mieć w Kościele miejsca. W takich to okolicznościach Luter, widząc nadużycia, zdecydował się na ogłoszenie swoich tez. Zatem, panie pac, niepotrzebna ta agresja. Niech pan sobie poczyta Pismo Święte. Szczególnie J 10, 16. Uprzedzając wszelkie wątpliwości – jestem katolikiem. Jednak język pana paca w stosunku do innych braci w wierze, tak jakby byli to prawie sataniści, albo masoni, mnie zwyczajnie razi.
anonim2015.03.4 9:27
Solidarny gadasz jak potłuczony. Jak heretyk może być " bratem w wierze"? Posoborowie sieje spustoszenie w rozumach katolików.
anonim2015.03.4 9:29
"Istotnie, naukowe badania uczonych, tak ewangelickich, jak i katolickich, badania, w których JUŻ OSIĄGNIĘTO ZNACZNĄ ZBIEŻNOŚĆ POGLĄDÓW, doprowadziły do nakreślenia pełniejszego i bardziej zróżnicowanego obrazu osobowości Lutra oraz SKOMPLIKOWANEGO wątku rzeczywistości historycznej, społecznej, politycznej i kościelnej pierwszej połowy XVI wieku". Jan Paweł II, źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Marcin_Luter, powiększona czcionka ode mnie. Jakoś nie mogę doczytać się w nauczaniu Jana Pawła II nic o "bucie heretyków", czy o "arcyheretyku".
anonim2015.03.4 9:32
"Posoborowie " I wszystko jasne. Nie zamierzam podejmować polemiki. Dla mnie Vaticanum Secundum jest integralną częścią magisterium Kościoła. Kto go nie uznaje, nie jest katolikiem. Ale, oczywiście, jest moim "bratem w wierze" :-).
anonim2015.03.4 9:55
https://www.youtube.com/watch?v=OkjG7IEzXOs
anonim2015.03.4 10:43
//Pozostaje zapytać, jak wielkie szkody wywołało to wśród dzieci, które Komunię przyjmowały? // Dzieciom to pokazało że miłość przekracza wszystko. Ponadto luteranie po przyjęciu ciała Chrystusa najprawdopodobniej dostali Ducha św. i zrozumieli że KK to kościół prawdziwy.
anonim2015.03.4 10:45
Ks. Guz siedział 14 lat w archiwach niemieckich i ma na wszystko papiery, poświadczone kopie, itd. Nieraz się musiał nimi legitymować na kongresach naukowych.
anonim2015.03.4 13:48
@moment Rozumiem, iż twierdzi Pan, że ks. prof. Tadeusz Guz nie zna języków obcych? Wielokrotnie i skutecznie obnażył miałkość teologii heretyckiej. Błogosławiony kardynał John Henry Newman naukowo to udowodnił już w XIX wieku...
anonim2015.03.4 13:48
Dlaczego by nie? Sam papież jest "za, a nawet przeciw"
anonim2015.03.4 14:50
@bielzz "I co? Kim jest zatem papież i hierarchowie Kościoła katolickiego?" Nie odpowiadasz wprawdzie na to pytanie, ale odpowiedź wisi w powietrzu. Pouczasz mnie, żebym się zastanowił, czy jestem katolikiem, a sam stawiasz się poza Kościołem. Bo wybacz, ale jeżeli kwestionujesz postępowanie "papieża i hierarchii kościelnej" to sam zachowujesz się jak Luter. W dodatku on miał od Ciebie lepsze do tego podstawy. Tak, uważam innych chrześcijan za braci w wierze, dopóki wyznają oni wiarę w Chrystusa. Dopóki sięgają do Pisma Św. Dopóki chcą iść za Panem. Jeżeli św. Jan Paweł II mówił o "starszych braciach w wierze", to o ileż bardziej można to odnieść do chrześcijan innych wyznań niż katolickie. Nie tylko katolicy oddają życie za Chrystusa. Czy wg Ciebie protestant zamęczony przez muzułmanina, bo nie chciał wyrzec się swojej wiary, jest gorszy od analogicznie postępującego katolika? Tobie również polecam lekturę wersetu J 10, 16. Co do ostatniej uwagi o „prawie satanistach” to wyrwałeś ją z kontekstu. Nie napisałem, że ktoś jest prawie satanistą, tylko, że tak go traktuje redaktor pac. Określenia jakie padają w artykule pod adresem luteran, każą widzieć w nich wroga i niebezpieczeństwo. Ja jednak wolę widzieć w protestantach braci w wierze, niż wrogów. Co oczywiście nie znaczy, że przyjmuję ich punkt widzenia i dogmaty.
anonim2015.03.4 22:15
@bielzz Więcej luzu. Więcej pokory. Więcej radości :-). Protestantom, których tak potępiasz, brakowało właśnie pokory. Podobnie jak i Tobie. Więc jesteście baaardzo podobni. Podobnie jak i oni, kontestujesz papieży - obecnego, Jana Pawła II. Zastanów się nad tym. I na zakończenie: "Zaprawdę, powiadam wam: Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego". Mówi ci to coś? Pozdrawiam.
anonim2015.03.4 22:52
Posoborowie sieje spustoszenie
anonim2015.03.5 5:28
Info jest jakąś piramidalną bzdurą. Nie ma interkomunii w naszym Kościele. Na 100% ewangelicki ksiądz nie mógł odprawiać Mszy św. razem z naszym kapłanem*. Nie mógł również podawać Ciała Pańskiego. Jest natomiast prawdopodobne, że podczas I Komunii św. katolickich dzieci, gośćmi byli ewangelicy (luteranie) - w tym akurat nie było by nic złego. W Niemczech często bywa, że podczas uroczystych Mszy św. w katolickiej świątyni śpiewa chór ewangelicki, lub odwrotnie - na ich Nabożeństwie posługuje chór katolicki. Gdy przed kilkoma laty (na jeden z wiosek) mieliśmy remont kościoła katolickiego, ewangelicy wypożyczyli nam swoją świątynię, na celebrację Eucharystii i wyjście Monstrancji z Najświętszym Sakramentem na zewnątrz. Tak to, po raz pierwszy od czasu reformacji, w ewangelickim kościele była sprawowana Msza św. Nie wiem jak to jest w miejscowości Pamplona Alta, w Peru, lecz w Niemczech jest bardzo dużo małżeństw mieszanych, a poza Bawarią, w każdym landzie jest 50/50 katolików i protestantów. *- Identyczny wymóg dotyczy księdza prawosławnego, choć akurat prawosławni do naszej komunii mogą przystępować.
anonim2015.03.5 5:36
pawel.nn napisał: "Mamy już "wspólny" chrzest a i katolicką komunię mogą przyjmować za zgodą papieża lub BISKUPA na zasadzie tzw. gościnności eucharystycznej (np. na pogrzebie Jana Pawła II)" Coś Ci się pokićkało. Owszem, mamy wspólny chrzest, czyli chrzest wszystkich chrześcijan jest uznany jako sakrament w Kk. Natomiast co do komunii - był tylko JEDEN wyjątek, brat Roger, miał papieskie pozwolenie na przystępowanie do Stołu Pańskiego. Na pogrzebie Jana Pawła II, nie było czegoś takiego jak "gościnność eucharystyczna". W Mszy św. uczestniczyli wyznawcy religii monoteistycznych, ale do komunii przystąpić mogli tylko katolicy.
anonim2015.03.5 12:23
ekumenizm
anonim2015.03.9 9:22
@Tonia - sądząc z wpisu, jesteś protestantką. Ciekawi mnie, jak z Twojego punktu widzenia wygląda wspólna pierwsza komunia katolików i protestantów. Będę wdzięczny za odpowiedź.