Piękne przemówienie prezydenta! 'Jesteśmy Polakami, bośmy wyrośli z tej ziemi, z tej tradycji' - zdjęcie
11.11.19, 14:00Zdj. Jakub Szymczuk/Prezydent.pl

Piękne przemówienie prezydenta! 'Jesteśmy Polakami, bośmy wyrośli z tej ziemi, z tej tradycji'

31

"Jesteśmy Polakami bośmy wyrośli z tej ziemi, niezależnie od tego jakiej narodowości jesteśmy - jesteśmy Polakami, gdy mieszka w nas Polska i gdy mieszka w nas polskość tej właśnie tradycji"-podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas dzisiejszej uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie. 

Świętujemy dziś 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

"Kiedy stoimy tutaj 11 listopada na placu imienia marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, placu świadków tylu niezwykłych historycznych wydarzeń, czasem trudnej, ale i niesamowitej, radosnej historii naszego kraju, kiedy patrzymy na stojących tutaj pięknych polskich żołnierzy, kiedy patrzymy na to, jak lśni polska broń, jak złotych kłosów łan w listopadowym słońcu, kiedy nad nimi łopoczą biało-czerwone sztandary przyniesione tutaj przez szczęśliwych i uśmiechniętych rodaków, to chce się powiedzieć – bo na usta cisną się słowa piosenki – „ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą, ja to mam szczęście”. Mówią historycy, że ta dzisiejsza Polska to najbardziej wolna, najzamożniejsza i najbezpieczniejsza Polska od XVII wieku"-mówił prezydent. W ocenie głowy państwa, niestety, „całe pokolenia nie miały takiego szczęścia jak my”, zwłaszcza ci młodzi, uroczeni po roku 89., krtórzy „nie pamiętają czasów, kiedy Polska nie była w pełni niepodległa, nie była w pełni wolna, nie była w pełni suwerenna, kiedy nie można było w Polsce mówić tego, co się chce, spotykać z tym, z kim się chce i gdzie się chce”. 

Andrzej Duda przypomniał, że wówczas Polakom "zabraniano  tego, co dzisiaj należy do praw fundamentalnych, całkowicie naturalnych i podstawowych". 

Jak zauważył prezydent, rok temu świętowaliśmy dokładnie setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli "wielki dzień 11 listopada", gdy świat świętował zakończenie I wojny światowej, a Polacy radowali się, że ich państwo wraca na mapę. Okazało się jednak, że  nie był koniec „naszej wielkiej celebracji; to był początek”. Duda podkreślił, że granice Polski kształtowały się długo, "że jeszcze wiele krwi po tamtym 11 listopada musiało się polać, żeby Polska mogła się ustabilizować i twardo oprzeć się w swoich granicach”. W tym kontekście głowa państwa wymieniła m.in. Powstanie Wielkopolskie oraz I Powstanie Śląskie. 

"Musimy pamiętać, że to także późniejsze walki w obronie Rzeczypospolitej przed sowiecką napaścią, to wielkie zwycięstwo pod Warszawą, które nazywamy cudem nad Wisłą – mówił Duda, wskazując, że był to przede wszystkim cud geniuszu polskich dowódców, opieka Matki Najświętszej nad naszą ojczyzną i bohaterstwo polskich żołnierzy"-wskazał Andrzej Duda. Prezydent zwrócił uwagę na jedną ważną rzecz: 

"Wszyscy razem stanęli, by bronić Polski, by była na mapie, by była suwerenna, by była niepodległa, a nie by była komunistyczna. Byli gotowi oddać za to życie i oddawali je. To wielki dla naszego państwa i naszego narodu czas. Patrzymy na niego także z perspektywy ostatniego 30-lecia"-mówił. 

"Tym wyrazem zrozumienia zaszłości także i tych bardzo trudnych II Rzeczypospolitej, o których przecież niezbyt chętnie dzisiaj mówimy, czasem ze wstydem pochylając głowę, były te olbrzymie konflikty polityczne, które powodowały, że bohaterowie niepodległej Polski szli do więzienia, byli zamykani, byli internowani, musieli wyjeżdżać za granicę na przymusową emigrację"-podkreślił Andrzej Duda. 

Na Pl. Piłsudskiego prezydent zaznaczył, że  „jesteśmy Polakami i obowiązki mamy polskie, od prawa do lewa”, co powinno być dla nas wszystkich, na kolejne dziesięciolecia i stulecia naszej historii, najważniejszym przesłaniem: "jesteśmy Polakami, bośmy wyrośli z tych ponad 1050-letnich korzeni. Z tej naszej wielkiej tradycji". 

"Jesteśmy Polakami bośmy wyrośli z tej ziemi, niezależnie od tego jakiej narodowości jesteśmy - jesteśmy Polakami, gdy mieszka w nas Polska i gdy mieszka w nas polskość tej właśnie tradycji. Czasem różnych religii, ale jednak wszystko obrośnięte na tym jednym pniu, wyrastające z tego jednego historycznego korzenia. Tradycji, kultury ukształtowanej przez różne prądy, ale jakże cennej i jakże zażarcie bronionej przez kolejne pokolenia, które nie dały sobie jej odebrać"-mówił Andrzej Duda. 

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (31):

zmiecz2019.11.12 8:16
Wyscie nie wyrosli z tej ziemi, wyscie w te ziemie wrosli.
henryk332019.11.11 22:26
To tak przed wyborami - dobry chwyt a po wyborach inne słowa padną a prawda jest jedna dla Prezydenta i Rządu : Nie kłaniać się dwom bogom jak to czynicie i nie przekręcajcie słów według waszych czynów - bo czyny Wasze mówią inaczej a słowa puste i kłamliwe oto Prawda Jedyna : św. Paweł w Liście do Efezjan: „Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest. Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który jest i działa ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich” (Ef 4, 5–6). Paweł zwraca uwagę, że uczestnictwo w jednym Duchu Chrystusa daje nam udział w jedności jedynej relacji Jezusa z Bogiem. Relacja ta została wyrażona w Ewangelii św. Jana w słowach: „Ja i Ojciec jedno jesteśmy” (J 10, 30). W mowie pożegnalnej Jezusa, nazywanej przez biblistów modlitwą arcykapłańską, Chrystus modli się do Ojca słowami: „Aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał. I także chwałę, którą mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował, tak jak Mnie umiłowałeś” (J 17, 21–23). W swojej ostatniej modlitwie Jezus prosi Boga właśnie o jedność.
Senator Polak na prezydenta!2019.11.11 21:37
Kiedy mówię Polska, mam przed oczami pszeniczny kłos wyrosły na tej ziemi, znajome boćki, które przycupnęły na przyjaznej mazurskiej chacie, widzę bursztynowy świerzop tańczący wśród fal burzanu - to tak sobie myślę, ze biurokraci żrący swe hamburgery w Warszawie zapomnieli, co ten kraj i ten lud, może i biedny, ale dumny i waleczny, zrobił dla Europy, dla całego świata!
Żyd Lech Keller-Krawczyk homo i pedofil2019.11.11 20:08
Był "dzielnicowy" z radziecką muchą. Mucha smrodu nie wytrzymała. Był "PolishPatriot", "Poliamorysta", byl "Słowianin", "Sarmata" ... Jest 𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧 (jak długo?) - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚 ... i dziesiątki innych "symbolicznych" pseudonimów. 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 żyd - "genetyk słowianszczyzny" 𝐧𝐢𝐤𝐭 i tu ma racje. Żyd 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 "anty-syjonista" krytykuje żonę prezydenta, że jest "żydówka" - co za żydowska hipokryzja! Jest tak przewidywalny jak spłuczka u mnie domu, jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
Doctur z Pułtuska2019.11.11 19:24
Prezydent Juda jak zwykle chciał w d.. wejść wszystkim, ale obrażą się za te słowa i Polacy i Żydzi - reszta narodów zamieszkujący ten twór państwowy się zdziwi.
nikt2019.11.11 17:13
Kto wyrósł z tej ziemi to wyrósł . Żona Prezydenta na pewno nie .
2019.11.11 18:54
No i co z tego?
anonim2019.11.11 17:10
Już 3 lata temu to napisałam , ale napiszę raz jeszcze . Podczas ostatniej wizyty pary prezydenckiej komentator nazwał żonę Prezydenta " Pierwszą Damą " . Jestem przeszczęśliwa z tego powodu , że ja nie jestem damą tylko czystą klasą robotniczo - chłopską . Wobec faktu istnienia w Polsce damy nr. 1 istnieje cały szereg dam pośrednich no i jest też dama ostatnia . Nie , nie życzyłabym sobie by ktoś nazwał mnie damą , wręcz by mnie to obraziło gdyby ktoś w tych okolicznościach tak mnie nazwał . Nawet tą z ostatnim damkowym numerkiem .
nikt2019.11.11 17:08
Już 3 lata temu to napisałam , ale napiszę raz jeszcze . Podczas ostatniej wizyty pary prezydenckiej komentator nazwał żonę Prezydenta " Pierwszą Damą " . Jestem przeszczęśliwa z tego powodu , że ja nie jestem damą tylko czystą klasą robotniczo - chłopską . Wobec faktu istnienia w Polsce damy nr. 1 istnieje cały szereg dam pośrednich no i jest też dama ostatnia . Nie , nie życzyłabym sobie by ktoś nazwał mnie damą , wręcz by mnie to obraziło gdyby ktoś w tych okolicznościach tak mnie nazwał . Nawet tą z ostatnim damkowym numerkiem .
sl_ko2019.11.11 15:25
Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy Świętej Jedyny, Panie Jezu Chryste i Ty, Najświętsza Panno Kalwaryjska z cudownego obrazu, raczcie wejrzeć na szczerość dusz naszych i na czystość dążenia naszego. Choć grzeszni i ułomni wielce, pod Twoją Najświętsza Panno, opiekę się uciekamy i Ciebie za Orędowniczkę naszą obieramy. Jakoś sama cierpiała pod Krzyżem Syna Twego, Matko Bolejąca, tako wejrzyj na ucisk i utrapienie Ojczyzny Polski naszej. Wejrzyj na głód i niedolę milionów, które bez pracy i chleba pozostają. Na podeptanie prawa Bożego wejrzyj. Na pognębienie wejrzyj najuczciwszych, na zanik sumienia. Wejrzyj jako się panoszą coraz zuchwałej wrogowie Wiary naszej Świętej i Kościoła Bożego. Wejrzyj na braci naszych, którzy za miłość Narodu i Ojczyzny pokutują, zdrowie tracą i mienie, na uciemiężenie godności ludzkiej i wolności. Wejrzyj na tę naszą niedolę i poniewierkę. Pod Twoją obronę się chronimy, Panno Najświętsza na Kalwarii cudami słynąca. Tobie wiarę i miłość ślubujemy. Klęknij wraz z nami, Królowo Korony Polskiej, u podnóża tronu Syn Twego i poprzyj modły nasze, gdyż oto błagamy o spełnienie marzeń naszych, dla których walczymy i cierpimy.O Polskę godziwą – błagamy Cię Panie! O Polskę sprawiedliwą – błagamy Cię Panie! O Ojczyznę dla ubogich – błagamy Cię Panie! O Polskę dla Polaków – błagamy Cię Panie! O Polskę katolickiego nabożeństwa – błagamy Cię Panie! O Polskę ludzi wolnych – błagamy Cię Panie! O Polskę ludzi sytych – błagamy Cię Pani ! O Polskę czystego sumienia – błagamy Cię Panie! O Polskę uczciwości i miłosierdzia – błagamy Cię Panie! O Wielką Polskę – błagamy Cię Panie!
oficer LWP2019.11.11 15:06
15:00 tradycyjnie żydowski TVN prowadzi transmisje z marszu ale jak przystało na anty polski żydowski kanał transmitują marsz pedałów, lesbijek, dewiantów z klanu LGBT i innych szumowin ludzkich na pohybel żydom
o, yenny2019.11.11 15:05
Deszcz, jesienny deszcz Smutne pieśni gra Mokną na nim karabiny Hełmy kryje rdza
Klapaucjusz2019.11.11 14:42
Jak wyrośnie kwiat ze ziemi, wszyscy som zadowleni. Ale jak wyrośnie trawa, no to już jest inna sprawa!
2019.11.11 14:40
Skuter2019.11.11 14:17
Kto będzie chciał zniszczyć naród Polski i naszą tożsamość zacznie od zniszczenia wiary naszej kochanej chrześcijańskiej Dlatego podstawą istnienia tego narodu jest obrona wiary i jej przekazywanie następnym pokoleniom
Mirek T2019.11.11 14:16
Gdyby Polacy wybrali innego kandydata na prezydenta niż Andrzej Duda, to Bóg nigdy by nam tego nie wybaczył, a historia uznałaby nas za durniów !!!
Urszula2019.11.11 19:48
Akurat Bóg się przejmuje Polską i głupimi kłótliwymi Polakami. buhahaha
Emilia2019.11.12 1:41
Keller, duraku, opamiętaj się! Nie rżnij głupa, nie udawaj Urszuli ! Zabrakło ci męskich nicków ! Jesteś głupszy niż ustawa przewiduje ! Wiesz o tym?
Duma2019.11.11 14:15
Piękne, pełne patriotycznych treści przemówienie PAD, jak zawsze. Mam nadzieję że AD zostanie na następną kadencję, świetnie się do tej roli nadaje.
Urszula2019.11.11 14:15
My, Polacy, mamy najlepszego i najgodniejszego Prezydenta wszechczasów – to Andrzej Duda ! Tyle co ten człowiek tylko przez kilka lat zrobił dla Polski – to ogromne osiągnięcia. Nie będę wymieniał poszczególnych jego zasług, bo lista jest bardzo długa, ale w dziedzinach takich jak bezpieczeństwo Polski i pokoju na świecie, służbę Polakom, reprezentowanie państwa polskiego, propagowanie przedsiębiorczości i biznesu, obronności kraju oraz rozwoju Polski i Europy nasz Prezydent brał czynny, intensywny i systematyczny udział ! To jest Prezydent wszystkich Polaków – jedynie z wyjątkiem tych, którzy tego nie chcą lub sobie tego nie życzą. To są w większości ludzie pochodzący ze wschodu (Rosja) lub zachodu (Niemcy). Oni pochodzą od innej małpy. Andrzej Duda jest naszym kandydatem na Prezydenta III RP na drugą kadencję. Niech Bóg ma go w swojej opiece !!!
Bat na pisowskich debili2019.11.11 14:14
Maliniak jest taki śmieszny kiedy tak się zaperza, próbuje być groźny i majestatyczny i tak przemawia z patosem robiąc głupkowate miny. Patetyczny budyń, tupiący nóżką! przekomiczne to bardzo i błazeńskie!
Skuter2019.11.11 14:22
Ale przynajmniej jest zawsze trzeźwy nie jak jego niektórzy poprzednicy wstyd i hańba
Bat na pisowskich debili2019.11.11 14:25
na szczęście abp Głódź już nie uczestniczy w państwowych imprezach bo kto wie w jakim stanie byłby Maliniak
Lennon2019.11.11 14:13
Brakuje mi Tadeusza Kościuszki: Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Piotr Nowak2019.11.11 14:12
Tak Panie Prezadencie - jesteśmy Polakami bośmy wyroli z tej ziemi, z tej tradycji ! Natomiast: Dwóch narodów, których Polacy nigdy nie zaakceptują – to Rosja i Niemcy !!! To nasi sąsiedzi z prawej i lewej strony. Niemcy wymordowali 6 milionów Polaków. Ruscy prawdopodobnie dużo więcej . Gdybyśmy my Polacy im ten holokaust przebaczyli, to historia uznałaby nas za durniów !!! Niestety wielu Niemców pozostało po wojnie w granicach Polski, a dodatkowo Stalin przysłał nam po wojnie 200 tys. swoich, zaufanych ludzi, rozmieszczając ich głównie w wojsku UB, WSI, milicji, sądach, szkołach i urzędach. Dzisiaj potomkowie tych nacji (m.in. resortowe dzieci) to opozycja totalna, czerwona i tęczowa zaraza, to lewactwo, które nienawidzi Polski i Polaków. Zamordowana niedawno J. Brzeska napisała na transparencie: „Polacy, nie wiem co, ale musimy z nimi coś trobić” ! Tak, to prawda Polacy – musimy z nimi coć zrobić !
Ostatnia nadzieja.2019.11.12 7:30
"Ruscy prawdopodobnie dużo więcej ." Ty debilu.
Bat na pisowskich debili2019.11.11 14:11
A kim ty jesteś Dupuś z tą swoją żydowską żonką! no kim? desygnujesz na marszałka Macierewicza który jak sam mówiłeś stosuje SB-ckie metody ale prezes kazał to ty musisz wykonać bo kim jesteś? NIKIM! zerem na usługach PiS-u! zwykłą PiSdą!
Piotr Nowak2019.11.11 14:13
Uwaga debil na portalu. Prosimy nie komentować !
skuter2019.11.11 15:11
Jak rozdawali rozum to Karlssona nie było w szkole ha ha ha hi hi hi
mineciarz2019.11.11 14:11
MAŁPY RAZEM SILNE!!!
Dudadada2019.11.11 14:18
Podsumowanie tego co pis i nacjonaliści uważają za patriotyzm, a faktycznie nie różni się niczym od komunizmu.