Słoweński skoczek narciarski Peter Prevc odebrał Kryształową Kulę za zwycięstwo w Pucharze Świata w sezonie 2015/2016.

Peter Prevc wygrał niedzielne zawody w Planicy ustalając nowy rekord triumfów w jednym sezonie Pucharu Świata na 15. Po zawodach, które zwieńczyły rywalizację skoczków Słoweniec mógł w końcu odebrać Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Najlepszy z Polaków Maciej Kot był dziś piętnasty.

Dzisiejsze zawody w Planicy okazały się wielkim zwycięstwem gospodarzy, bowiem za Prevcem, na drugim stopniu podium uplasował się Robert Kranjec. Obaj Słoweńcy prowadzili już po pierwszej serii, natomiast na trzecią pozycję po drugim skoku na 245 metrów, co było najdłuższą odległością tego dnia, awansował Johann Andre Forfang.

Maciej Kot w pierwszym skoku pokazał się z bardzo dobrej strony, osiągając odległość 231 metrów, co jest jego rekordem życiowym. Ostatecznie zajął on 15 miejsce. Najdłuższy skok w karierze oddał również Dawid Kubacki, skacząc w drugiej próbie 216,5 m, dało mu to 23 lokatę. Do finałowej serii awansowali także Stoch i Hula, którzy zajęli ostatecznie odpowiednio 21 i 26 miejsce.

Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Prevc zapewnił sobie już jakiś czas temu. Triumfował zresztą z największą przewagą w historii, bowiem od drugiego Severina Freunda dzieliło go aż 813 punktów. Na trzecim miejscu sklasyfikowany został Norweg Kenneth Gangnes. Prevc odebrał również małą kryształową kulę za zwycięstwo w klasyfikacji lotów narciarskich, co udało mu się już trzeci rok z rzędu. Najwyżej z Polaków na koniec zmagań w Pucharze Świata uplasował się Kamil Stoch, na 22 pozycji. Ten sezon był ostatnim na stanowisku trenera kadry naszych skoczków dla Łukasza Kruczka. Spędził on na tym stanowisku osiem sezonów.