PE odłączy Rosję od płatności SWIFT i zrezygnuje z rosyjskiego gazu i ropy? - zdjęcie
30.04.21, 12:48Fot. kremlin.ru, CC 4.0

PE odłączy Rosję od płatności SWIFT i zrezygnuje z rosyjskiego gazu i ropy?

15

W przypadku inwazji Rosji na Ukrainę, Unia Europejska może odłączyć Federację Rosyjską od międzynarodowego systemu płatności SWIFT, a także natychmiast wstrzymać import ropy i gazu z Rosji – czytamy w rezolucji PE.

W dokumencie wezwano stronę rosyjską do „zaprzestania nieuzasadnionego gromadzenia sił zbrojnych w celu stwarzania zagrożeń dla sąsiadów”.

„Parlament Europejski wzywa Rosję… do zaprzestania wszelkich prowokacji i powstrzymania się od takich działań w przyszłości, do rozładowania napięć”

– czytamy w dokumencie.

Zgodnie z rezolucją Parlamentu Europejskiego w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę Unia Europejska może zastosować następujące środki oddziaływania na Rosję:

1. Natychmiastowe wstrzymanie importu ropy i gazu z Rosji;

2. Wyłączenie Rosji z systemu międzynarodowych płatności bankowych SWIFT;

3. Zamrożenie aktywów i wiz wszystkim rosyjskim urzędnikom i oligarchom w Unii Europejskiej;

4. Parlament Europejski oferuje zaprzyjaźnionym krajom wzmocnienie militarnego wsparcia dla Ukrainy, w tym dostaw broni.

Jednocześnie europejscy parlamentarzyści wyrażają ubolewanie z powodu pogorszenia relacji z Federacją Rosyjską, twierdząc, że winę za to ponosi wyłącznie Kreml.

Oprócz tego, Parlament Europejski zażądał od Rosji:

1. Wycofać wojska rosyjskie z okupowanych terytoriów Donbasu i Krymu i zwrócić te terytoria Ukrainie;

2. Rosja musi zakończyć blokadę morską na Morzu Czarnym i Azowskim, UE musi opracować system monitorowania przepływu statków przez Cieśninę Kerczeńską;

3. PE potępił proces budowy gazociągu Nord Stream 2 przez Rosję;

4. Odmowa budowy elektrowni atomowych przez Rosję w Unii Europejskiej;

5. PE potępił Rosję za wysadzenie składu amunicji w Czechach i zabójstwo dwóch obywateli Czech w 2014 r. i wyraził pełne poparcie dla wszystkich czeskich działań przeciwko rosyjskim dyplomatom;

6. Wszelka odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego spoczywa osobiście na Władimirze Putinie.

Wcześniej przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli powiedział, że UE chce zobaczyć deeskalację napięcia. Federacja Rosyjska musi pamiętać o przestrzeganiu zobowiązań międzynarodowych i zaprzestaniu pogarszania sytuacji na granicy z Ukrainą.

Jagiellonia.org

Komentarze (15):

Moje imię2021.04.30 18:16
Najwyższa pora potraktować kacapa tak , jak na to zasługuje !
"prof.dr" Jan Hertrich-Woleński do JanP2021.04.30 15:32
Rosja to wielka Cywilizacja. Okiełznała moc atomu i wysłała ludzi w bajeczny Kosmos przynosząc Ziemi wiedzę i nowe technologie. Dzisiaj udowodniła, że również przemysł biochemiczny i farmaceutyka funkcjonują w Rosji na najwyższym, można śmiało powiedzieć, rosyjskim poziomie! A gdzie jest polska szczepionka na COVID-19? Czy będzie działać jak ten przysłowiowy GROT? Polską szczepionką powinna być Rosja! Jak dobrze jest mieć tak wielkiego i mądrego sąsiada, dobrze jest się wtulić w ciepłe futro syberyjskiej niedźwiedzicy!
JanP2021.04.30 14:35
Pobożne życzenia rusofobów. Co trzeba mieć w głowie, aby apelować o wstrzymanie importu ropy i gazu, kiedy cały czas się trąbi, że to Rosja może w każdej chwili wstrzymać te dostawy. Propagandowo kiepsko to wygląda. Już lepszy byłby jakieś fake news np. że Rosja wysyła ekspedycję na Marsa.
towarzyszu waciaku2021.04.30 15:23
rosja żyje z importu i nie jest jedynym dostawcą tych surowców. macie przechlapane
Maciej Piwowar2021.04.30 14:07
Bucha,cha,ha .BREDNIE UE.Pytam KTO od tzw. ręki zapewni dostawy gazu ,do przemysłu Krajom: Estonia ,Łotwa ,Litwa ,Polska ,Ukraina,Słowacja ,Czechy ,Austria ,Niemcy ,Włochy ,Grecja ,byłe Kraje Jugosławii ,ITD. Dlaczego UE uznaje w/wymienione Kraje ,że są NIEWOLNIKAMI UE?????????????????W momencie takiego Idiotyzmu ,Rosja Eksport Gazu ,Ropy przesyła np: Indie ,Pakistan ,Chiny obie Kore ,Wietnam ,Kambodża ,Laos ,ITD.
uśmiany2021.04.30 14:12
dziadek maciek znowu za dużo piwa wypił i brednie wypisuje :)
Maciej Piwowar2021.04.30 14:25
Małe pytanie: Podaj Kraj który jest wstanie zapewnić dostawy gazu i ropy ,w cenach pobieranych przez Rosjan.??????????????????
duże pytanie2021.04.30 14:47
a skąd ty niby znasz ceny po jakich sprzedaje rosja , katar czy inna arabia saudyjska , jak żeś taki gieroj to sam podaj ceny dla porównania :)
Maciej Piwowar2021.04.30 20:57
Cena tzw.ropy USA-65 $ za baryłkę ,Arabska około 68 $ za baryłkę,Rosja około 40$--60$ za Baryłkę( początek Stycznia 2021 r 41$ za baryle Ropa Rosja.). Odsyłam do stron:e-petrol.pl,pl-biznes energetyka,wnp.pl>rosjanie >p[odlicz ceny. Z poważaniem Maciej P.
@do radia erewań2021.04.30 15:24
upały już przeszły?
Aldona2021.04.30 13:46
Te wywody pana Sassolego nomen omen Davida miałyby sens gdyby to było NATYCHMIAST ZREALIZOWANE PRZEZ CAŁAA UNIĘ EUROPEJSKĄ WŁAĆZNIE Z NIEMCAMI A NAWET PRZEDE WSZYSTKIM Z NIEMCAMI. Ten bełkot NIC NIE ZNACZY NIE MA ŻADNEGO ZNACZENIA BO W POLITYCE LICZĄ SIĘ FAKTY A NIE SŁOWA. To jest taki żydowski bełkot ,że aż żal dupę ściska. Zapewne juz stoi na Kremlu kolejka niemieckich geszefciarzy na czele ze Schroederem. Aj waj piniądze uciekają!!
not_belvied2021.04.30 13:27
przecież ta cała UE jest pod rządami Niemiec to o czym wy piszecie. Francja, Niemcy liczą się tylko za Moskwą - to po co nam taka UE - chyba do zbierania podatków od głupoli. Nord stream 2 już prawie gotowy - to o czym my rozmawiamy - teksty dla idiotów
Pisowiec2021.04.30 13:16
Brawo! Stop ruskiej agresji!!! Nie stanie noga bolszewika ni w Kijowie ni w Warszawie!! My Polacy nie zawahamy się w walce za wolność naszą i waszą! Hej kto Polak na bagnety!!! Taka pieśń zagrzewała najlepszych synów polskiej ziemi do walki z ruskim najeźdźcą i jeśli trzeba będzie znów krwi nie poszczędzimy!!! Rodacy komu Ojczyzna miła pójdziemy w bój!!
Maciej Piwowar2021.04.30 14:24
Zadam Ja Tobie Pytanie ,czy Rusini to Komuszki ,a Rosjanie to Słowianie Wschodni ,też nie Komuszki.Czy Stalin ,Dzierżyński ,Lenin ,itd to Rosjanie? Nie to Bucu Komuszki.Czy wiesz ILU Rosjan zginęło w powstaniach przeciw Komuszej Dyktaturze--Tyrani? NIE.To Obszczymurze nie pisz BREDNI.Nie znasz Historii to nie BREDŹ.
Anonim2021.04.30 13:12
Mobilizacja na Prawicy!!!! Tatuśka chcą od pieniędzy odciąć, szable w dłoń i na EU!!!!