Parlament Europejski utrudni budowę Nord Stream 2 - zdjęcie
17.04.19, 16:28Zdj. Piotr Mahhonin, CC BY SA 4.0, Wikimedia Commons

Parlament Europejski utrudni budowę Nord Stream 2

6

Przepisy, które mają utrudnić powstanie Nord Stream 2, zostały uroczyście podpisane w Strasburgu przez przedstawicieli Parlamentu Europejskiego i Rumunii, kierującej pracami Wspólnoty. Teraz czas na publikację w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Regulacje wejdą w życie 20 dni po tej publikacji, a kraje członkowskie będą miały 9 miesięcy na ich wdrożenie. Druga magistrala Gazociągu Północnego wywołuje sprzeciw Polski i części krajów naszego regionu, które uważają, że jest ona zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Zmiany w przepisach oznaczają, że na odcinku leżącym na wodach terytorialnych Niemiec musi obowiązywać unijne prawo, wymuszające na rosyjskim Gazpromie przejrzystość cen, rozdział właścicielski i zgodę na dostęp innych firm do rury. Przepisy nie są tak rygorystyczne jak początkowo planowano.

Jeśli chodzi o pozostałą część gazociągu, regulacje, które ją obejmą, zostaną uzgodnione w negocjacjach Niemiec z Rosją. Przeciwnicy Nord Stream 2 mówią, że to jedyne ustalenia, dla których była zgoda w Unii Europejskiej, a ponadto rola Komisji została wzmocniona i ma ona pilnować, by unijne prawo było przestrzegane.

- To jest zupełnie nowe rozwiązanie, które dyscyplinuje monopolistów. Oto nam chodziło w przypadku Gazpromu, żeby nie mógł powodować, że dostawy stają się bronią polityczną - skomentował szef parlamentarnej komisji przemysłu i energii Jerzy Buzek.

Europoseł Zdzisław Krasnodębski ma wątpliwości dotyczące znowelizowanej dyrektywy. - Ona zapełnia lukę i będzie utrudniała inwestycje, które mogą być sprzeczne z interesem Unii Europejskiej - powiedział europoseł, ale wyraził obawy, że Gazprom znajdzie sposób na ominięcie przepisów. Jeśli tak się stanie, to - jak zapowiedział polski deputowany - będzie domagał się zaostrzenia regulacji.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze (6):

kaszel2019.04.18 8:03
No cóż... Może nieco utrudnią, przez co wzrośnie koszt budowy, więcej łapówek trzeba będzie dać. Trudno. Rurociąg i tak powstanie. Ruscy chcą sprzedawać gaz, Niemcy chcą kupować. Polacy mogli na tym zarobić zgadzając się na rurę przez Polskę, no niestety jak zwykle wyszliśmy na głupków. Ruscy spokojnie róbcie swoje, macie prawo sprzedawać swój towar.
XYZ2019.04.17 20:49
W tym roku jeszcze popłynie gaz przez tą drugą rurę.
Witek2019.04.17 20:33
Ruski z Niemcem chcą podać sobie drugą rączkę . Gdzie Greenpeace Polska , zieloni itp .
JanP2019.04.17 17:41
Coś mi się wydaje, że powstanie Baltic Pipe odsunie się w czasie ad calendas graecas. Nie wierzę, aby ruskie sobie odpuściły taką okazję, żeby nam nie zagrać na nosie.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.17 17:24
Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już 10626zł! - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować."
Witek2019.04.17 20:42
Ten biedny mężczyzna jest heteroseksualny ?