Papież Franciszek: Indywidualizm to profanacja - zdjęcie
01.06.19, 06:50

Papież Franciszek: Indywidualizm to profanacja

13

Na spotkaniu w nowej katedrze prawosławnej w Bukareszcie Papież Franciszek wraz z patriarchą Danielem wspólnie odmówili modlitwę „Ojcze nasz”, którą poprzedziły, krótkie rozważania obu hierarchów.

 

Ojciec Święty kolejno rozwijał każde wezwanie Modlitwy Pańskiej. Prosił na wstępie o jedność, aby „mój” przekształciło się w „nasz”, aby Bóg pomógł nam przezwyciężyć pokusę czucia się starszymi synami i uzdolnił do wspólnej modlitwy.

Następnie Franciszek prosił o pojednanie, czyniąc to przez wstawiennictwo męczenników, także współczesnych, cierpiących tylko dlatego, że są chrześcijanami. Modlił się również o poruszenie i rozbudzenie serc do miłości Boga i brata, który jest obok.

“ Oczekujemy, by przyszło Twoje królestwo: prosimy o to i pragniemy tego, ponieważ widzimy, że siły świata go nie wspierają – mówił Ojciec Święty. – Dynamiki zorientowane na logikę pieniędzy, interesów, władzy. Będąc zanurzonymi w coraz bardziej nieokiełznanym konsumpcjonizmie, który oczarowuje nas jaśniejącymi, lecz ulotnymi blaskami, pomóż nam Ojcze, wierzyć w to, o co się modlimy: wyrzec się wygodnych pewników władzy, zwodniczych pokus światowości, pustego domniemania, że jesteśmy samowystarczalni, z obłudy leczenia pozorów. W ten sposób nie utracimy z oczu tego królestwa, do którego nas wzywasz. ”

Papież wskazał także, że potrzebujemy codziennego chleba życia, którym jest Jezus oraz „chleba pamięci”, w czasach kiedy ludzkość, a szczególnie ludzie młodzi, ryzykują bycie wykorzenionym i niezdolnym do budowania życia. Indywidualizm i obojętność, którym profanujemy imię Boga – mówił Franciszek – zastąpić powinien głód ofiarowania siebie innym, przebaczenia i wspólnego kroczenia w stronę Ojca.

bsw/Michał Król SJ - vaticannews.va

Komentarze (13):

gośka2019.06.2 18:53
ja się zastanawiam co by było gdybym zamiast kłócić się z kobietą, która wzięła mi kasę za stancję za cały miesiąc, ja pomieszkałam chwilę i mi kasy nie oddała - złodziejka...za która musiałam cierpieć w piekle a później leźć ją przepraszać bo kazał mi Duch Święty...co by było gdybym po prostu zgłosiła ją na policję!!!!!! czy mi się nie należy Sprawiedliwość?!!!!!!!!!!!!!!!!
zatroskany2019.06.1 8:43
Papież Franciszek się nawrócił !
man.of.Stagira2019.06.1 8:40
cyt. "Papież wskazał także, że potrzebujemy codziennego chleba życia, którym jest Jezus oraz „chleba pamięci”, w czasach kiedy ludzkość, a szczególnie ludzie młodzi, ryzykują bycie wykorzenionym i niezdolnym do budowania życia. Indywidualizm i obojętność, którym profanujemy imię Boga – mówił Franciszek – zastąpić powinien głód ofiarowania siebie innym, przebaczenia i wspólnego kroczenia w stronę Ojca." kon. cyt. Franciszek I
Mateusz Jegli\\\\\\\\305\\\\\\\\204ski2019.06.1 8:25
Tow Franciszku, jak to jest, że sam Najwyższy, Ten, Który Jest posłał, Jedynego Swego Syna i każdy prorok działał samodzielnie a reszta była ich uczniami, czy słuchaczami. Indywidualizm to nic złego i każdy ma prawo do prywatności, tak jak w pouczeniu Pana, jak należy się modlić. Przykre tow Franciszku, ale Pan i Zbawiciel nie ma nic wspólnego z komunizmem ani lgtb coś tam. A wy tow Franciszku zamiast głosić swoje dyrdymały zajmijcie się głoszeniem nauki Pana, bo do tego i tylko tego zostaliście powołani. Wszystko inne co głosicie od złego pochodzi. Pan to Miłość do bliźniego a nie do mas.
ONR zbiór zer2019.06.1 7:21
Przecież to oczywiste, że to co głosił Jezus i Marks jest bardzo podobne. Tylko idiota nie widzi podobieństw.
Maciek Arczyński2019.06.1 7:31
Homoseksualiści też mówią o miłości. Prawie jak Jezus.
mtom1232019.06.1 8:07
Bez urazy ale tylko idiota nazywa innych idiotami. Nie rób więc tego mądry człowieku.
Adam2019.06.1 9:52
A ten co ma żółte papiery je widzi. Od kiedy je masz?
Michał Pasierb2019.06.1 10:56
Tylko idiota nie widzi różnic....
Artur2019.06.1 7:18
Czyli jednostka bez mas jest niczym, więdnie, usycha ginie z głodu i degeneruje się. Każdy konsumpcyjny i przerośnięty indywidualizm jest jak grzyb niszczący drzewo, z którego wyrasta. W obfitym zbytku jest może i wygodnie ale człowiek starzeje się tak samo szybko niezależnie od tego co ma pod siedzeniem. Jak to powiedział mój proboszcz:"Nieważne ile dajesz, ważne ile sobie zostawiasz". Nie przez przypadek rozwój naszej kochanej Polski przyspieszył gdy decyzje podejmują ludzie zanurzeni w Bogu. O Kaczyńskim można powiedzieć z pewnością jedno, że mimo mądrości jaką posiada nie gromadzi majątku, nie marnuje sił na gromadzenie dóbr materialnych, jest skromnym człowiekiem i nie żyje z dala od innych ale ludziom oddaje się prawie całkowicie. Tylko z takimi nasz naród ma szansę. W przeciwnym razie inni sprowadzą nas do roli stróża cudzych posiadłości.
Lenin2019.06.2 19:55
''Jednostka bez mas jest niczym...'' Jesteś cholernym komuchem
bezlitosny internauta2019.06.1 6:56
Czyli "masy" są wszystkim a "jednostka" niczym? Toż to marksizm.
Maciek Arczyński2019.06.1 7:29
"Komuniści myślą jak chrześcijanie" ("papież" Bergoglio)