Papież do uczestników COP26: Czas na decyzje, które dadzą młodym ufność - zdjęcie
03.11.21, 18:24Fot. screenshot - YouTube (Vatican News)

Papież do uczestników COP26: Czas na decyzje, które dadzą młodym ufność

38

„Młodzi ludzie, którzy w ostatnich latach wzywali nas do działania, nie będą mieli innej planety niż ta, którą im zostawimy, niż ta, którą będą mogli otrzymać w wyniku naszych dzisiejszych konkretnych wyborów. Nadszedł czas na decyzje, które pozwolą im z ufnością patrzeć w przyszłość” – napisał Papież w przesłaniu do uczestników szczytu klimatycznego COP26. Franciszek przyznał, że osobiście chciał w nim uczestniczyć, ale nie było to możliwe. W jego imieniu przesłanie odczytał kard. Parolin.

Papież stwierdza ze smutkiem, że daleko jesteśmy od osiągnięcia celów w zakresie walki ze zmianami klimatycznymi. Wzywa zarazem do szczerego przyznania, że nie możemy sobie na to pozwolić. Podczas przygotowań do COP26 stało się jasne, że nie można już dłużej czekać, kryzys klimatyczny dotyka zbyt wielu ludzi – napisał Franciszek. - Coraz częściej i coraz mocniej wpływa on na codzienne życie wielu osób, zwłaszcza najsłabszych grup społecznych. Ponadto, jak zaznacza Ojciec Święty, stał się on również kryzysem praw dziecka i w niedalekiej przyszłości migranci środowiskowi przewyższą liczebnie uchodźców konfliktowych. Potrzebne są pilne, odważne i odpowiedzialne działania. Trzeba przygotować przyszłość, w której ludzkość będzie w stanie zadbać o siebie i o przyrodę.

Papież zauważył, że przed uczestnikami szczytu w Glasgow stoi pilne zadanie pokazania wspólnocie międzynarodowej, że naprawdę istnieje wola polityczna, aby uczciwie, odpowiedzialnie i odważnie przydzielić więcej zasobów ludzkich, finansowych i technologicznych w celu złagodzenia negatywnych skutków zmian klimatycznych, a także aby pomóc najbiedniejszym inajbardziej narażonym populacjom. Nakładają się na to problemy związane z trwającą od niemal dwóch lat pandemią, która pokazała jednak, że niezbędna jest głęboka i solidarna współpraca między wszystkimi narodami na świecie. Tylko w ten sposób można też zapewnić osiągnięcie celów wyznaczonych w Porozumieniu Paryskim. Są to cele ambitne, przyznał Franciszek, ale nie można ich odkładać na później.

Zdaniem Papieża COP26 może i musi aktywnie przyczynić się do świadomego budowania przyszłości, w której codzienne zachowania oraz inwestycje gospodarcze i finansowe mogą rzeczywiście zapewnić warunki do życia godnego dzisiejszej i przyszłej ludzkości na zdrowej planecie. Franciszek zastrzegł, że wymaga to jednak, aby kraje o większych możliwościach podjęły się przewodniej roli w tym procesie i wspierały kraje słabsze. Wyraził przekonanie, że ludzkość ma środki, by stawić czoła transformacji, która wymaga autentycznego nawrócenia, zarówno indywidualnego, jak i wspólnotowego, oraz zdecydowanej woli, by wyruszyć w tę drogę. Jest to przejście do bardziej integralnego i integrującego modelu rozwoju, opartego na solidarności i odpowiedzialności. Papież podkreślił, że istotne jest, aby w tym procesie uważnie rozważyć skutki, jakie będzie on miał dla świata pracy.

W tym kontekście Franciszek wspomniał o pojęciu tak zwanego „długu ekologicznego”, który został zaciągnięty względem najbardziej narażonych grup ludności. Wynika on zarówno z braku równowagi handlowej, jak i z nieproporcjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych. Papież wspomniał też o zadłużeniu zagranicznym, które często blokuje rozwój krajów najuboższych.

Ojciec Święty zapewnił, że Stolica Apostolska przyjęła strategię zerowych emisji netto, które mają zostać osiągnięte w Watykanie do roku 2050. Przejawia się to także w promowaniu edukacji na rzecz ekologii integralnej, czego efektem są już tysiące inicjatyw na całym świecie. Papież przypomniał też o międzyreligijnym szczycie, który w perspektywie COP26 odbył się w Watykanie na początku października. Zaowocował on wspólnym przesłaniem oraz świadectwem zgodności opinii, co do potrzeby przejścia od kultury odrzucenia do kultury troski o nasz wspólny dom oraz o tych, którzy w nim żyją i będą żyć w przyszłości.

Vatican News


Komentarze (38):

vcw2021.11.23 17:34
Tak zmiany klimatyczne są dla Franciszka najważniejsze
Rzymianin2021.11.17 3:02
Jeśli papież chciał być, a nie miał możliwości, to może to, co odczytano, nie pochodzi od papieża.
Skrzypek na dachu2021.11.6 18:07
Falszywy uzurpator Franciszek na uslugach bezboznych banksterow globalistow miedzynarodowych .
Roman Dąbkowski2021.11.4 16:02
Papież robi z Boga durnia!!!! Bóg nie jest takim idiotą, żeby stworzył świat, i nie przewidział, że ludzie będą korzystać z drzewa, węgla itp, które sam nam dał. Rozumiem ludzi nie wierzących w Boga że myślą, że uratują świat, bo Boga nie ma. Ale papieża nie da się zrozumieć!!!! - jak i innych katolików robiących z Boga jakiegoś niemoty który niewiele może zrobić, a tymczasem On stworzył cały świat!!!!!! Wszyscy na tej ziemi znaleźliśmy się z uwagi na brak zaufania Bogu w niebie, gdzie byliśmy stworzeni. Franciszek nadal nie ufa Bogu, a powinien ufać najbardziej. To Bestia, a nie następca Piotra.
Janek2021.11.4 12:38
biskupie Bergoglio - zacznij się modlić i pokutować !!!
Jak długo jeszcze?2021.11.4 11:32
Jaka różnica!!! Jan Paweł II mówił do młodych: "Nie lękajcie się!", albo: "każdy ma swoje Westerplatte". Ten papież o "woli politycznej", o przydzielaniu zasobów ludzkich itp. On się po prostu leni na urzędzie piotrowym, wyszukuje sobie ścieżki, które należą do polityków i urzędników a nie do Namiestnika Chrystusa.
Jerzy2021.11.4 7:56
religią się zajmij lewaku, nie klimatem religią... paru durni którzy chcą zgnoić świat szerząc brednie o "katastrofie klimatycznej", ciołki doskonale wiedzą, że klimat to cykl, cykl, cykl... a człowiek może tylko stać i się przyglądać, a nie "zapobiegać", "zmieniać"... za brednie o wpływie człowieka (zgubnym) na klimat powinna być czapa, tak samo jak za noszenie "covidowej" szmaty na ryju - to tylko sianie paniki i terror - czapa, czapa, czapa.... a ty dziadek do konfesjonału, pedałów bez rozgrzeszenia gonić, a nie klimat - od tego jest Pan Bóg a nie ludzie...
Adeptus2021.11.4 8:50
Czapa za noszenie maseczki, chrześcijańska miłość aż od Ciebie promieniuje. adeptusrpg.wordpress.com
Jerzy2021.11.4 9:18
ano promieniuje - jeśli ktoś chce ze mnie robić idiotę, wciskać brednie klimatyczne czy covidowe, to wybacz - muszę się zachować jak człowiek. Pan Jezus też nie bał się bata w ręce wziąć i pajaców pogonić...
LL2021.11.4 9:49
100/100 Jerzy .Popieram ,podaj łapkę :)
Miron2021.11.4 11:42
No! Nareszcie ktoś wspomniał o radykalizmie Jezusa. Dla tych Adeptusów, religia katolicka to promieniowanie ciołkowatą głupotą i nadstawianie policzka, wtedy czują się lepsi. Wielu z nas myśli sobie, że życie chrześcijanina to sielanka...Chodzimy sobie do kościoła, modlimy się w swoich wspólnotach, śpiewamy "Chwalę Ciebie Panie i uwielbiam..." wznosimy ręce, klaszczemy... i ogólnie jest atmosfera żywcem wyjęta z taniego landszaftu. Tymczasem Jezus mówi w Ewangelii: Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął. On nie przyszedł na ziemię, byśmy mogli śpiewać przy ognisku i trzymać się za ręce...To nie komuna hippisowska. Hasła make love not war średnio tutaj pasują...Jezus przyszedł rzucić ogień na ziemię...ogień, który z jednej strony daje ciepło, ale z drugiej będzie parzyć a nawet wypalać zło i grzech...Ewangelia, którą mamy nieść wszędzie, gdziekolwiek się pojawimy, ma rozpalać w sercach ogień...Tym ogniem jest pragnienie Miłości Bożej. O tym powinien mówić Franciszek, stale! A nie o "zasobach ludzkich"!
Krakus2021.11.3 21:37
Mamy najmadrzejszego papieża od stuleci! :)
Slazak2021.11.4 10:59
powiedzial ateista widac ze w tym Krakowie zawialo komunizmem ze wschodu bilsko macie
Krakus2021.11.3 21:26
To najlepszy Papież od stuleci :) Bo wie, gdzie żyje i dlaczego. Nie jest odlepiony od RZECZYWISTOŚCI np jak ten konus Jędraszewski.
brednie krakusow2021.11.4 11:01
to mogl zostac politykiem jak wie gdzie zyje
do krakusa2021.11.4 12:11
Bo uwolnił cię od nauki Jezusa a informuje o zasobach ludzkich, prawda?
Papież (2)2021.11.3 20:59
Czas na decyzje, które dadzą młodym ufność
won z papiezem2021.11.4 11:02
jakie ? seks narkotyki i zabawa
Papież (1)2021.11.3 20:58
Czas na decyzje, które dadzą młodym ufność
LL2021.11.3 20:54
Bergolio ty wybrałeś złą drogę ,nie możesz służyć dwom panom ,nie zabiegaj o to żeby się lewackiemu światu podobać, ty masz podobać się Bogu. Nie martw się o doczesność,martw się o to żebyś sam nie poszedł na zatracenie i nie zaprowadził na zatraceniu wieczne ludzi. Ty jesteś jak wilk wpuszczony do owczarni.Watykan zaprzedałeś globalistom masońskim,pierwszy przyjąłeś znamię besti szczepionki produkowanej na liniach komórkowych abortowanych dzieci i jeszcze mówisz ,ze tak trzeba jeśli nie ma innych środków do ratowania życia. Człowieku ! opamiętaj się ! ty naprawdę jesteś nienormalny ,jak można mówić aborcjoniście bidenowi ,ze jest dobrym katolikiem i może przyjmować komunię ,przecież V przykazanie NIE zabijaj ! Co2 się martwi ! Światu nie zagraża CO2 ,zagrażają globaliści, szatańskie Sorosy,gatessy.rokeffelerowie,rotszildy ,oni wymyślili pandemię i walkę o klimat,a to wszystko to jedna wielka ściema ,w którą bergolio wlazłeś jak w masło.
Adeptus2021.11.4 8:53
"Człowieku ! opamiętaj się ! ty naprawdę jesteś nienormalny ,jak można mówić aborcjoniście bidenowi ,ze jest dobrym katolikiem i może przyjmować komunię ,przecież V przykazanie NIE zabijaj !" Skoro Bóg chwilę po nadaniu tego przykazania nakazał swoim wyznawcom bezlitosną eksterminację mieszkańców Kanaanu (dzieci też) tudzież mordowanie homoseksualistów, odstępców i "czarownic", to papież, który ponoć przemawia w boskim imieniu, też może uchylić to przykazanie ;) adeptusrpg.wordpress.com
LL2021.11.4 9:51
Ale pleciesz i mącisz
ewaryst2021.11.4 12:22
Papież jest następcą Chrystusa na Ziemi, katolikiem i Nauki Chrystusa są jego sterem a nie przypowieści ze Starego Testamentu (to starsza część Biblii, będąca dziedzictwem narodu żydowskiego). Sam się opamiętaj i nie siej zgorszenia durnotami, które wypisujesz.
katolik2021.11.3 19:45
Papież juz dał ufność w depopulacje, świat bedzie oczyszczony z niepotrzebnie oddychających ludzi- wyszczepi się ich chemią genetyczną
Anonim2021.11.3 19:28
Papież "dzień dobry" i pogańska PachaMama?
klon2021.11.3 19:18
Papież, a ani słowa o Bogu. Dziwne. Czy ten człowiek zajmuje się tym do czego jest powołany?
matis892021.11.3 19:16
Przypominam, Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik sługa Antychrysta 7.10.2019 wprowadził do KK demona Pachamame pogańską Matkę Ziemię, biblijną Ohydę Spustoszenia. Od tego czasu trwa czas Antychrysta. Jak mówi ks. Daniela od Ohydy Spustoszenia 1290 dni. 7.10.2019 + 1290 = 18.04.2023r.. Jest to wtorek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
tak to ja matis89, CHUJ nie katolik!2021.11.3 19:20
Wybaczcie Polaki, że jestem taka brudna k urwa białoruska! Robie co mi ten ch uj Łukaszenka każe. Piierdoliłem i dalej piierdole jak połamany ch uj o szczepionkach, o papieżu, ale ANI jednym słówkiem nie bąknąłem o szczepionkach Putina i tego bandyty z Chin Xi. ................. Gówno prawda, że jestem "katolikiem"! Jestem zwykłą, starą k urwą!
matis892021.11.3 19:30
DO LEWACKIEGO PODSZYWA i LEWACKICH TROLOWNI: Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
matis892021.11.3 19:30
,,W obozach koncentracyjnych „medycy” testowali między innymi sterylizację za pomocą promieniowania rentgenowskiego, SPRAWDZALI DZIAŁANIE WĄTPLIWYCH LEKÓW, prowadzili „badania” nad hipotermią, tyfusem czy malarią i przeprowadzali bestialskie zabiegi chirurgiczne.''
matis892021.11.3 19:32
𝐃𝐀𝐑𝐎𝐆𝐈𝐉 𝐍𝐀𝐒𝐙 𝐓𝐎𝐖𝐀𝐑𝐈𝐒𝐙𝐂𝐙 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍 - 𝐌𝐘 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐊𝐀𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐍𝐅𝐄𝐃𝐄𝐑𝐀𝐂𝐉𝐀 𝐁𝐎𝐋𝐒𝐙𝐎𝐉𝐄 𝐒𝐏𝐀𝐒𝐈𝐁𝐀 𝐙𝐀 𝐏𝐄𝐓𝐑𝐎-𝐊𝐎𝐏𝐈𝐄𝐉𝐊𝐈 𝐍𝐀 𝐖𝐀𝐋𝐊𝐄 𝐙 𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐀𝐌𝐈 𝐢 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐊𝐀𝐌𝐈 𝐖 𝐖𝐀𝐓𝐘𝐊𝐀𝐍𝐈𝐄, 𝐖𝐀𝐒𝐙𝐘𝐍𝐆𝐓𝐎𝐍𝐈𝐄, 𝐖-𝐖𝐈𝐄 . . . . 𝐙𝐀 𝐑𝐎𝐃𝐈𝐍𝐔! . . . 𝐙𝐀 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍𝐔! . . .𝐔𝐑𝐀𝐀𝐀!
won do swoich2021.11.4 11:05
ty lewak kondonow matka nie miala przeciez mogloi cie wyskrobac tak po lewacku
Katecheta2021.11.3 19:14
Każdy ochrzczonych jest powołany do najdoskonalszej formy życia, życie wiecznego z Bogiem. O to ma troszczyć się każdy człowiek wierzący.
Zawi2021.11.4 0:25
a oprócz tego o matkę, ojca, dzieci, bliskich, bliźnich, zwierzęta, ojczyznę, przyrodę i plony winorośli, co było czym serce radować
Katecheta2021.11.4 11:32
też, ale najpierw o Królestwo Boże
konzyg2021.11.3 19:04
Jeden z pierwszych cytatów (jak rozumiem) mówi wszystko: "Nadszedł czas na decyzje, które pozwolą im z ufnością patrzeć w przyszłość". Co to znaczy "ufność w przyszłość" - dla katolika jedno: istnieje nadzieja na życie wieczne, nadzieja oparta na Jezusie Chrystusie. Nadzieja pod warunkiem spełnienia wszelako pewnych wymagań. I to głosić powinien papież. A decyzje? O jakich mowa i jakich nie powzięto do tej pory? Dlaczego papież ich nie powziął, przecież to on ma klucze do życia wiecznego? I co ma do tego jakieś gremium debatujące w imię "cesarza". Wiemy, że mu należy oddać co do niego należy, ale do papieża oczekujemy wsparcia, by oddać Bogu, do NIego należy. NIestety, mamy papieża, który chce być cesarzem, nie zdając sobie sprawy z tego, że cesaerze kończą tak, jak pierwowzór: Julisz Cezar.
matis892021.11.3 18:50
Nazywanie Bergoglio papieżem, katolikiem, Ojcem Św... jest służbą dla Antychrysta i wybielaniem działalności Antychrysta, dla którego Bergoglio jest przepowiedzianym, apokaliptycznym Fałszywym Prorokiem. Bergoglio to sługa Antychrysta, Fałszywy Prorok Nie Katolik, mason, lewak.
tak to ja matis89, CHUJ nie katolik!2021.11.3 18:58
Wybaczcie Polaki, że jestem taka brudna k urwa białoruska! Robie co mi ten ch uj Łukaszenka każe. Piierdoliłem i dalej piierdole jak połamany ch uj o szczepionkach, o papieżu, ale ANI jednym słówkiem nie bąknąłem o szczepionkach Putina i tego bandyty z Chin Xi. ................. Gówno prawda, że jestem "katolikiem"! Jestem zwykłą, starą k urwą!