Pandemia czy już III wojna światowa? - zdjęcie
24.03.20, 16:57Xi Jinping, fot. Global Panorama; Donald Trump, fot. Gage Skidmor; lic. CC BY-SA 2.0, via Flickr; zdj. edyt.

Pandemia czy już III wojna światowa?

144

Każdy kto w ostatnich tygodniach obserwuje to co się dzieje na świecie, jeżeli jest w stanie wznieść się ponad bieżące emocje, a ma choć minimum wiedzy o historii, może stwierdzić że znaleźliśmy się w stanie wojny. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki weszliśmy na skutek rozwoju koronawirusa COVID - 19 w III WOJNĘ ŚWIATOWĄ.

 

Jak do tego doszło?

Preludium tej wojny obserwowaliśmy w ostatnich latach, przede wszystkim na Bliskim Wschodzie. To co ogólnie nazywaliśmy „wojną z terroryzmem” stało się punktem wyjścia do wojny światowej. Nie ma sensu wymienianie mrowia konfliktów zbrojnych w Azji, w Afryce czy w Ameryce Łacińskiej, ale w sumie były one egzemplifikacją coraz bardziej wybuchowej sytuacji.

Podstawową osią konfliktu mniej więcej od 2015 roku stała się konfrontacja USA z Chinami. Chiny pod przywództwem prezydenta Xi postanowiły zmienić układ sił na świecie, zdominowanym przez Stany Zjednoczone. Xi po serii wewnętrznych działań, które ukonstytuowały jego pozycję jako bezwzględnego autokraty, uznały iż nie mogą dłużej - jako ekonomiczne supermocarstwo - być zależnymi od militarnej kontroli swoich morskich szlaków komunikacyjnych przez USA. W konsekwencji powstała idea Nowego Jedwabnego Szlaku, przy pomocy której Xi chciał uniezależnić się - poprzez budowę lądowych linii komunikacyjnych - od amerykańskiej kontroli szlaków morskich. Narzędziem tym Chińczycy chcieli też podporządkować sobie większą część Azji i uzależnić od swoich dostaw Europę.

Pomysł Xi nie ma szans realizacji nawet w perspektywie zwykle cierpliwych Chińczyków. Kiedy Xi zdał sobie z tego sprawę, postanowił uderzyć w Stany Zjednoczone w cyberprzestrzeni. W tej sferze wojna amerykańsko - chińska trwa z wielką intensywnością już od 2017 roku i w pewnym sensie wojna handlowa, jaką spowodował prezydent Trump, była przykrywką dla tej konfrontacji.

Prezydent Trump prawidłowo diagnozując sytuację uznał, iż Chińczyków trzeba szybko i mocno przydusić, bowiem Ameryka w ciągu kilku ostatnich lat popadła w nazbyt wiele zależności od Państwa Środka. Uznał również, że Chiny osiągają w kilku strategicznych obszarach technologicznych przewagę nad USA, co może doprowadzić w nieodległej przyszłości do zasadniczej zmiany sił.

Prezydent Xi, kiedy Trump ogłosił pierwsze sankcje, był przekonany iż spowodują one przede wszystkim olbrzymie straty po stronie amerykańskiej. Dlatego uznał, że warto doprowadzić do eskalacji tej konfrontacji bo chińscy stratedzy udowadniali, że gospodarka Stanów Zjednoczonych nie podniesie się po tej wojnie. Okazało się jednak, że Chińczycy mocno się przeliczyli, a pozycja prezydenta Xi stanęła pod znakiem zapytania.

 

Problemy wewnętrzne Chin na przełomie 2019/2020

Amerykańskie sankcje i cła dotkliwie ugodziły w gospodarkę chińską i stało się to w momencie, kiedy nawarstwiło się szereg innych problemów oraz nieoczekiwanych zdarzeń.

Chiny zostały bowiem dotknięte katastrofalną klęską ASF, która doprowadziła do konieczności gigantycznego zniszczenia zasobów trzody chlewnej. Do tego doszła również kolejna wersja „ptasiej grypy” i eliminacja dużej populacji drobiu. Do tego ograniczenia w imporcie amerykańskiej soi, czego nie udało się uzupełnić zakupami na innych rynkach, spowodowały olbrzymie trudności w odbudowie hodowli, z powodu silnego deficytu wartościowych pasz. W konsekwencji pod koniec 2019 roku Chiny weszły w fazę krytycznego deficytu mięsa, a ceny żywności na przełomie 2019 i 2020 wzrosły o prawie 100%. To była główna przyczyna, dla której Chiny musiały poprosić USA o zawieszenie wojny handlowej i po prostu skapitulować.

Nałożył się to na kryzys na chińskim rynku nieruchomości. Gwałtownie wzrosły ceny mieszkań w całych Chinach (a zwłaszcza w głównych metropoliach) i pojawiły się olbrzymie problemy ze spłacaniem kredytów hipotecznych. Wywołało to zamieszanie wśród chińskich banków i konieczność interwencji rządowych na olbrzymią skalę.

Chińczycy wobec recesji na wielu rynkach (i ograniczeń na rynku amerykańskim), zaczęli mieć coraz poważniejsze problemy gospodarcze. W listopadzie 2019 roku na plenum KPCh Prezydent Xi poinformował, iż mimo wielkich starań partii i władz państwowych, Chiny nie zdołają osiągnąć w tym roku wzrostu gospodarczego na poziomie 6%. Pomijając na tym miejscu dyskusję na temat wartości rzeczywistej chińskich wskaźników podkreślić trzeba, iż ten wynik oznaczał kompletną klęskę dla Xi i jego ekipy. Tak niskiego wzrostu gospodarczego Chiny nie odnotowały od czasu zwrotu dokonanego pod koniec lat siedemdziesiątych przez Deng Xiaopinga. Co więcej, skalę tej klęski potwierdziło stwierdzenie Xi, iż konieczna jest wielka mobilizacja aby w 2020 roku walczyć o wzrost 6%. Służyć miało temu zwiększenie rządowych inwestycji infrastrukturalnych, ale rynki finansowe od razu odnotowały, iż w Chinach nie ma już przestrzeni na zwiększenie takich inwestycji. Było to potwierdzenie, że Chiny w 2020 roku czeka poważny kryzys gospodarczy.

Działo się to wszystko w okresie, kiedy na masową skalę eksplodowały protesty w Hongkongu, a przykład płynący z tego co się tam działo, zaczął być po prostu zaraźliwy. Chińczycy coraz bardziej poirytowani rosnącą skalą problemów gospodarczych, podrażnieni drożyzną na rynku żywności, coraz silniej dawali oznaki niezadowolenia. Sytuacja społeczna u progu Chińskiego Nowego Roku zaczynała być po prostu eksplozywna.

Tymczasem gospodarka amerykańska, mimo wojny handlowej i sporów handlowych z innymi partnerami (Kanada i Meksyk czy Unia Europejska) wprost eksplodowała. Zwycięstwo w wojnie handlowej z Chinami zrobiło na świecie potężne wrażenie. Dowodziło ono, że USA odbudowują dynamicznie swoje przywództwo i powraca Pax Americana.

 

Co się działo w Wuhan?

Wuhan było miastem, które w ostatnich latach dokonało - nawet jak na warunki chińskie - spektakularnego skoku. Zlokalizowane tu trzy potężne strefy ekonomiczne uczyniły z miasta i prowincji prawdziwe centrum nowych technologii. Olbrzymie kompleksy farmaceutyczne, biotechnologiczne, produkcji światłowodów, laserów, technologii optycznych rzeczywistego lidera rozwoju najnowocześniejszych branż przemysłowych. Dzięki temu gwałtownie rozwinęły się miejscowe uczelnie wyższe, zwłaszcza techniczne, będące rezerwuarem kadr dla tych przemysłów.

Jednocześnie Wuhan i prowincja Hubei rozwinęły na olbrzymią skalę kontakty z czołowymi ośrodkami nowych technologii na całym świecie. Setki tysięcy Chińczyków z tego obszaru, realizując zadania stawiane przez partie, musiały - wbrew normalnie obowiązującym zakazom i blokadom - mieć pełną interakcję ze światem zachodnim i innymi niż propagowane przez partię wartościami.

W ślad za tym wśród partyjnych ideologów na uniwersytetach w prowincji, zaczął narastać ferment ideologiczny. To właśnie partyjne kręgi intelektualne w Wuhan promowały od kilku lat rewizję marksizmu. Jakkolwiek sam prezydent Xi od pewnego czasu wspominał o twórczym wzbogaceniu ideologii marksistowskiej myślą konfucjańską, to jednak nie spodziewał się zapewne, że reformatorzy z Wuhan i z Szanghaju pójdą tak daleko. Stworzyli oni nową formułę tzw. Kosocjalizmu, co w ich ujęciu miało oznaczać socjalizm zmodyfikowany konfucjanizmem.  Otworzyło to dodatkowy obszar narastającej konfrontacji wewnątrzpartyjnej.

Faktycznym twórcą boomu ekonomicznego Wuhan był Li Hongzhong, który jako zaufany człowiek Xi, rozpoczynającego właśnie swoją wielką karierę jako członek politbiura, został wiceszefem partii w prowincji w 2007 roku, a trzy lata później szefem partii. Prezydent Xi konsekwentnie wspierał Li i był w pewnym sensie kreatorem rozwoju gospodarczego miasta i prowincji.

Jednak rosnący ferment ideologiczny w partii na tym terenie spowodował, iż Xi utracił zaufanie w zdolność do opanowania sytuacji przez Li. We wrześniu 2016 roku, wykorzystując incydent z zatonięciem statku wycieczkowego i śmiercią kilkuset osób w okolicach Tamy Trzech Przełomów, Xi dokonał zmiany i zastąpił Li technokratą i bankierem Jiang Chaoliangiem. Xi sądził że taka osoba, bez ideologicznych obciążeń poradzi sobie z coraz bardziej niezależnymi partyjnymi ideologami, ale przede wszystkim zapanuje nad emancypującymi się ludźmi z obszaru nowoczesnych technologii.

Okazało się jednak, że było to założenie fałszywe. Jiang nie tylko nie spełnił tych oczekiwań, ale wręcz uznał iż jest predestynowany do podjęcia z Xi rywalizacji o kierunek rozwoju Chin. Kontestował on coraz bardziej wytyczne formułowane przez Xi i nie ukrywał dalej idących aspiracji. W jakimś sensie prowincja Hubei stała się głównym ośrodkiem wewnątrzpartyjnej kontestacji, a Jiang jej głównym eksponentem.

 

Epidemia w prowincji Wuhan

Jest truizmem stwierdzenie, że poza opisanymi obszarami gospodarczymi w Wuhan, jednym z ważniejszych centrów naukowo - przemysłowych jest tam wojskowy kompleks badań nad bronią bakteriologiczną. Od lat jest on uważany za wiodącą tego typu placówkę na świecie.

Jest też oczywiste, że między bajki można włożyć opowiadanie na temat tego, iż wirus COVID-19 rozprzestrzenił się wskutek spożycia zainfekowanej ryby zakupionej na targu żywności w Wuhan. Gdyby tenże targ miał być źródłem problemów dla mieszkańców Wuhan, to zważywszy na panujące tam warunki sanitarne podobne epidemie powinny być zjawiskiem permanentnym.

Wiemy już dziś iż niemal na pewno zagrożenie epidemiczne w Wuhan zaczęło się najpóźniej w drugiej połowie listopada 2019 roku, a działania jakie podjęły władze chińskie rozpoczęły się ok. 18 - 19 stycznia 2020 roku. Zbliżał się Chiński Nowy Rok, miliony Chińczyków udawać się miały na tygodniowe wakacje. Byli skrajnie poirytowani szalejącą drożyzną żywności, pogarszającą się sytuacją gospodarczą, zainfekowani trwającym ciągle fermentem w Hongkongu. Przez ten tydzień miały trwać „nocne Chińczyków rozmowy”, których efektem mogło stać się gwałtowne zaostrzenie sytuacji społecznej. W kręgach partyjnych snuto pesymistyczne wizje, że nastąpi „drugie Tienanmen”, a pod koniec roku, po wyborach w USA, dojdzie do gospodarczego krachu Chin.

W ciągu kolejnych czterech tygodni Chiny zostały sparaliżowane koronawirusem. Dziesiątki milionów Chińczyków poddanych zostały „kwarantannie”, co oznaczało de facto umieszczenie ich w obozach koncentracyjnych o lekkim rygorze. Całe Chiny poddano kontroli wojska i policji, kraj został sparaliżowany. Niejako przy okazji odwołano sekretarzy partii w prowincji Hubei i w mieście Wuhan, czyniąc ich winnymi eksplozji epidemii.

Już na przełomie lutego i marca można było odnieść wrażenie, że o ile Chinom groziło międzynarodowe potępienie w przypadku, gdyby ostrzej zareagowały w Hongkongu, a nie wykluczone że również w „Mainlandzie”, o tyle w związku z epidemią cały świat kibicował władzom chińskim, w eskalowaniu rygorów wobec swoich obywateli.

 

Skutki epidemii dla Chin

Nie ulega wątpliwości, że dla ekipy prezydenta Xi była zbawieniem. Przede wszystkim udało się w sposób radykalny spacyfikować wszelkie nastroje kontestacyjne w „Mainlandzie” i przy okazji rozładować niebezpieczne napięcie w Hongkongu. Na parę lat nikt już w Chinach nic nie będzie kontestował. Tym bardziej, że całkowity rozbity został ośrodek partyjnej irredenty w Wuhan i w Szanghaju. Xi po raz kolejny uporał się z potężnymi rywalami, a jednocześnie uzyskał znakomitą argumentację, która uzasadni za kilka miesięcy całkowitą katastrofę gospodarczą Chin. Obecnie ocenia się, że recesje w Chinach w tym roku może sięgnąć nawet 33%, ale winę za to poniesie COVID - 19, a nie utrata zdolności do sterowania chińską gospodarką.

Chiny i ludność chińska ponoszą i ponosić będą ciężkie konsekwencje tego gwałtownego tąpnięcia, ale Xi nie tylko zachował władzę, ale wręcz ją jeszcze bardziej umocnił. W logice systemu panującego w Chinach, gra była warta efektu.

Ale Xi uznał, że taka sytuacja stwarza jednocześnie szansę powrotu do walki o hegemonię w świecie i zrewidowanie dotychczasowego porządku. Władze chińskie uroczyście ogłosiły zwycięstwo w walce z koronawirusem, ale dla każdego jest oczywiste, że jest to tylko zabieg propagandowy. Ma on służyć wyłącznie temu, by Chiny mogły przejąć inicjatywę. Dlatego propaganda chińska uderzyła w dwóch kierunkach.

Po pierwsze zaczęła propagować pogląd, iż problem koronawirusa w prowincji Hubei był konsekwencją amerykańskiego ataku bakteriologicznego. Zatem to Amerykanie są winni tej tragedii.

Po drugie, Chińczycy - inaczej niż zgniły Zachód - skutecznie stawili czoła tej amerykańskiej dywersji, stają już na nogi i są gotowi wesprzeć każdego, zarówno swoimi doświadczeniami, jak i zaopatrzeniem odżywającego chińskiego przemysłu.

Można uznawać, iż wybuch epidemii w prowincji Hubei był dziełem przypadku. Jednak w kontekście przedstawionych danych - a jest to tylko część jeszcze większej palety faktów - jawi się to jednak jako akcja zamierzona. Korzyści polityczne w wymiarze wewnętrznym dla ekipy Xi są aż nadto widoczne, a straty w konfrontacji z nimi, w wymiarze chińskim śmiesznie niskie. Ponadto Chińczycy w praktyce przetrenowali pewne scenariusze, które dają im olbrzymią przewagę wyjściową w kontekście gwałtownej ekspansji epidemii do innych krajów.

Tu dotykamy istoty problemu. Właśnie owej nagłej, gwałtownej ekspansji wirusa w Europie i w Ameryce. Zwłaszcza w Ameryce. Zauważmy, że wskutek blokady połączeń lotniczych z Chinami przez prezydenta Trumpa, USA w pierwszej fazie skutecznie odgrodziła się od zarazy. I wtedy wirus znalazł sobie nieoczekiwanie drogę do Ameryki poprzez Europę. Tu reakcja była wyraźnie spóźniona, stąd skutki są takie jak oglądamy.

 

III Wojna Światowa

Dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, że skala kataklizmu wywołanego na obecnym stadium ekspansji epidemii, jest druzgocąca. W ciągu niecałych dwóch tygodni nastąpiło zmasowane uderzenie we wszystkie podstawy życia i funkcjonowania cywilizacji zachodniej, zwłaszcza w jej obecnie zdegenerowanej postaci. W szczególny sposób obserwujemy właśnie, jak walą się w gruzy podstawy gospodarcze świata północnoatlantyckiego.

Całkowitemu wywróceniu uległy podstawy funkcjonowania Unii Europejskiej, która z dnia na dzień okazała się czymś zupełnie zbędnym. Państwa europejskie z najwyższym trudem próbują dźwigać ciężary walki z epidemią, samodzielnie tworzą hipotetyczne plany ratowania swoich gospodarek.

Jednak coraz powszechniejsza jest świadomość, iż jeśli uda się nawet opanować epidemię w ciągu kilku miesięcy, skala zniszczeń będzie nieporównywalna z czymkolwiek, co pamiętamy z perspektywy kilkuset lat.

W tę przestrzeń próbują dzisiaj aktywnie wkraczać Chińczycy. Prezydent Xi uznał, iż Chiny stać nawet na to, by jeszcze przez kilka miesięcy kontynuować stan wewnętrznej dezorganizacji. Chińczycy liczą na to, iż podobnie jak w przypadku wcześniej o 100 lat katastrofy dżumy (tzw. hiszpanki), która również wzięła swój początek w ich kraju, ich straty finalnie będą relatywnie niskie. Natomiast w ich przekonaniu, świat zachodni nie jest w stanie stawić czoła konsekwencjom, jakie spowoduje obecna pandemia.

Z sytuacji tej zdają sobie - na szczęście - przywódcy Amerykańscy. Na szczęście, bowiem kalkulacje ekipy prezydenta Xi są całkowicie naiwne. Zakładanie bowiem, iż na doprowadzeniu do katastrofy swojego kraju można zyskać, bowiem inni stracą jeszcze więcej, jest wyrazem kompletnej nieodpowiedzialności. Ostatecznie skoszarowani i zastraszeni obecnie Chińczycy, wymierzą sprawiedliwość tej ekipie, tylko że koszty tego w skali globalnej będą niewyobrażalne.


Problem wszakże polega na tym, iż obecnie niewidzialna dotąd wojna w cyberprzestrzeni, stała się już widzialną III wojną światową. Jaki będzie jej wynik nikt dzisiaj nie jest oczywiście w stanie przewidzieć. Nie ulega wątpliwości, że na tym etapie wyjściową przewagą dysponują Chińczycy. Czy to oznacza, że to oni odtrąbią w niej zwycięstwo? Będziemy mogli to stwierdzić w znacznym stopniu zapewne nie później niż za rok.

Redakcja: Tadeusz Grzesik

Komentarze (144):

Anita2020.03.28 2:12
Przy tej calej tragedii obnazyly sie zupelnie wiekie bogate panstwa zachodnie, teraz widac jak dziadowsko wyglada u tych wielkich bogatych sluzba zdrowia, jak wszystkiego brakuje - od personelu po miejsca w szpitalach, nie wspominajac o sprzecie. Takie glosy dochodza nie tylko z Wloch ale z USA, Francjii, Hiszpani, Wielkiej Brytanii, Holandii... Teraz widac jak na dloni, ze sa to kraje fikcje, przypominaja fabryki, gdzie tasma sortuje wyrob idealny, dobry, ktory przechodzi dalej i wyrob nadpsuty, niepelny, ktory odpada...Ich sluzba zdrowia jest dostosowana do szybkiej "utylizacji" a nie leczenia!
ma,ryś2020.03.26 18:17
KPCH Xi Jinping musi odpowiedzieć i zapłacić za inwazje koronawirusem prawie całego świata.https://petitions.whitehouse.gov/petition/petition-president-donald-trump-hold-chinas-government-accountable-coronavirus
wiesław2020.03.26 10:47
piekna futurystyka, prosze coś bliższego nt. sytuacji w kraju. wiesław
Paweł2020.03.26 0:02
Chińczycy są bezwzględni i przebiegli. To, co autor opisał, może być jednym ze scenariuszy, ale z pewnością jednym z wielu możliwych. W końcu to Chińczyk napisał dzieło (broszurkę) o toczeniu wojen w kontekście strategii. Ale inni też się uczą. Nie wolno zapomnieć o bardzo ważnym aspekcie tej całej sytuacji. Chiny nie kochają Rosji i USA ale tych ostatnich doceniają. Można z pewnością stwierdzić, że Chiny wiedzą, że USA są siłą i potęgą. Chiny i USA wiedzą, że Chiny stają się coraz większe i w końcu też mogą zostać potęgą. Rosja wie, że jest słaba ale udaje potęgę. Co wiedzą USA i Chiny nt. Rosji?!!! Kilka lat temu Stratfor (amerykańska instytucja "pozarządowa", instytut myśli strategicznej, strona www ogólnodostępna) sporządził raport, w którym prognozował upadek Rosji jako państwa w ciągu 10-15 lat. Krótko mówiąc, nie tworzy się takich raportów ot tak sobie, na zasadzie wróżki, ale w konkretnym celu. W jakim celu? Proszę spytać o to Ś.P. Ronalda Reagana. P.S Strona "notowania ropy naftowej" w google. P.S.1 Komentarz dla osób, które siedzą w temacie. Ci nowi powinni poczytać Sun Tzu, zapoznać się z historią oraz rozpocząć studia na AON.
Andy Semicki Rabin2020.03.25 18:39
Żydoelita europejska, ta wschodnia i zachodnia po równi, nie mają koncepcji na rządzenie, czas więc na rozpierduchę. Ideologie, które te elity z wielkim zapałem i bezwzględnie głosiły, ta zarówno komunistyczna (nacjonalistyczna - niemiecka, i międzynarodowa - sowiecka), jak i kapitalistyczna (która staje się powoli kolejnym wcieleniem socjalistycznej utopii) zbankrutowały na oczach tych, którzy mieli szczęście nie stanąć się ich bezpośrednimi ofiarami i przeżyli te wiekopomne eksperymenty. Powyższa analiza to, gdybym powiedział makiawelizm, to nobilitowałbym autora tego pokrętnego i manipulanckiego artykułu, jest próbą utwierdzenia społeczności w akceptacji oficjalnej, jedynie słusznej narracji. Co prawda porusza Autor wątki ocierające się o prawdę (głównie są to fakty, a i to nie wszystkie, a do tego nieco przekręcone, bo nie wyobrażam sobie, żeby Chiny same wypuściły sobie koronawirusa, żeby spowodować u siebie zapaść gospodarczą tylko dlatego, żeby potem głościć propagandę zwycięstwa, więc tutaj Autor wykazuje się nieznajomością kultury i mentalności chińskiej). Chińczycy dementowali zresztą chińskie pochodzenie tego wirusa. Ponadto wyciągane w tej analizie wnioski są częściowo tylko słuszne. Słuszne akurat na tyle, aby utwierdzić większość czytaczy w przekonaniu o słuszności całego tego wywodu. Prawda, jak zwykle, wymknęła się jakoś prześladowcy... :)
potato2020.03.25 14:15
tz. hiszpanka to grypa i była ogarnieta nia w okopach "Jewropa" ,poszczepienny wynik zoldactwa za oceanu
Valdez732020.03.25 12:47
Podpiszcie proszę petycję do Trumpa o pociągnięcie do odpowiedzialności Chin za koronawirusa: https://petitions.whitehouse.gov/petition/petition-president-donald-trump-hold-chinas-government-accountable-coronavirus
inaczej2020.03.25 17:32
Petycja powinna być nie tyle o pociągnięcie do odpowiedzialności Chin bo do końca nie wiadomo czy rząd Chin o tym wiedział co się stało i w jakim stopniu co o wywarcie na Rząd Chin nacisku najlepiej międzynarodowego żeby sprawa została gruntownie zbadana i rzeczowo wyjaśniona najlepiej przy udziale obserwatorów z zagranicy. Wtedy chętnie bym podpisał bez żadnych wątpliwości. Dopiero jak ze strony Chin będzie zła wola mimo międzynarodowego nacisku odnośnie zbadania sprawy to myślałbym o odpowiedzialności Chin. Inaczej można się automatycznie ustawić w postawie wrogiej względem Chin i może to być odebrane przez Chiny jako dyktat ze strony Ameryki na co Chińczycy mogą zareagować ostro.Tu powinien być najpierw jakiś międzynarodowy nacisk. Dobrze jakby Polski Rząd łącznie z innymi Państwami, które ucierpiały też o to zapytał Chińskie Władze w końcu zaczęło się to na terytorium Chin.
Henryk2020.03.25 10:10
Całkowita zgoda , dla kogoś kto obserwuje scenę polityczną i zna historię jest oczywiste że ten artykuł pokazuje prawdę komunizmu w Chinach i jeżeli Zachód nie poradzi sobie szybko z tą chińską zarazą to obudzimy się w republice chińskiej .
Marek2020.03.25 6:59
Hiszpanka to była pandemia grypy, nie dżumy!
Pio2020.03.25 6:53
Polska powinna stworzyć sojusz militarny i unię gospodarczą z krajami trójmorza, oraz z Koreą Południową i Tajwanem. To obecnie była by dobra przeciwwaga dla niewydolnej UE, agresywnych Chin i Rosji.
Wojtek2020.03.25 3:03
YOU TUBE: "To nie koronawirus nas zabija... Za rok wprowadzą powszechne szczepionki!" Dr Shiva wRealu24!
_-_2020.03.25 0:15
Tu jeszcze jeden link: https://www.youtube.com/watch?v=tCQz4hKGRPA
anonim2020.03.24 23:35
Arogancja władzy? Kilka tysięcy Ukraińców ewakuowanych przez Przemyśl. Mieszkańcy obawiają się, że obcokrajowców może być więcej „Na portalu kresy.pl specjalizującym się w informacjach z Ukrainy, podano, że spośród osób ewakuowanych z Polski, ok. 660 wysiadło we Lwowie, z czego siedem, po stwierdzeniu u nich wysokiej gorączki, skierowano na dalsze badania do szpitala zakaźnego. Portal powołał się na informacje z Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej.” „- Chciałabym zaznaczyć, że wcale nie zakończył się przewóz tranzytowy, jak w mediach zasygnalizowali, lecz nadal gromadzą się na dworcu PKP obywatele Ukrainy z różnych zakątków Polski i nie tylko, bo zjeżdżają też z Niemiec i innych krajów. Ukraińcy, którzy rozchodzą się po mieście, celem zrobienia zakupów itp. stanowią realne zagrożenie dla naszej społeczności. Miało być tylko 5 pociągów przez weekend, a widać nadal to trwa. Dokąd tak będzie? Jak długo to potrwa? My jako mieszkańcy, boimy się o nas i nasze rodziny. Zróbcie coś!! Pomóżcie nam!! Przemyśl jest chyba zapomnianym miastem przez wszystkie władze — napisała do nas Czytelniczka.” „Ambasada Ukrainy ironicznie przeprosiła prezydenta Przemyśla, że o ewakuacji nie poinformowała "z miesięcznym wyprzedzeniem" oraz że Ukraińcy "zachwycają się urokiem Przemyśla, który jest cudownym miastem". Ambasada zapewniła, że Ukraińcy nie gromadzą się w grupach większych niż 50 osób.” Źródło: plus.nowiny24.pl/koronawirus-kilka-tysiecy-ukraincow-ewakuowanych-przez-przemysl-mieszkancy-obawiaja-sie-ze-obcokrajowcow-moze-byc-wiecej/ar/c1-14875187
Stały czytelnik2020.03.29 18:12
Celowo cytujesz portal kresy.pl, któremu niejednokrotnie udowodniono bycie ruską tubą propagandową?
anonim2020.03.24 23:34
Arogancja władzy? youtube.com/watch?v=6hK0eOSy9r4 „Rozmawiałem przez telefon z premierem Polski Mateuszem Morawieckim o powrocie do domu ukraińskich obywateli. Porozumieliśmy się w sprawie utworzenia tzw. humanitarnego korytarza dla Ukraińców. Którzy będą mogli od granicy Niemiec tranzytem przez Polskę wrócić do ojczyzny” – napisał Szmyhal na swym koncie w serwisie Telegram. Wyraził również wdzięczność polskiej stronie za włączenie Ukraińców do programu „Lot do Domu”. „Dzięki niej Ukraińcy, którzy przebywają w innych krajach, będą mogli wykorzystać rejsy linii lotniczych LOT do przylotu do Polski” – dodał. Źródło: nczas.com/2020/03/21/w-polsce-powstanie-korytarz-humanitarny-dla-ukraincow-chodzi-o-koronawirusa/ Skoro jest tak, jak to media podały (TVP Info), że otworzono połączenia kolejowe Przemyśl - Kijów, to jest i tak, że od dnia 19 marca br. na kolejowy dworzec w ścisłym centrum Przemyśla ściągają obywatele Ukrainy z Niemiec i innych krajów, których stan zdrowia może budzić uzasadnione wątpliwości, i którzy stanowią zagrożenie dla mieszkańców Przemyśla. Ukraińcy są wyrzucani z terenu Niemiec przez niemieckie władze. Ukraińcy nie mają badań testem na obecność koronowirusa i wpuszcza się ich do Polski i pozwala się na swobodne przemieszczanie się po terenie Polski. Ukraińcy nie są wyposażeni w środki ochronne, nie stosują się do zaleceń polskich władz! Natomiast polskich obywateli powracających do kraju obejmuje się kwarantanną (!). Ostatnio TVP Info informowało, że do Przemyśla ściągnęło 300 obywateli Ukrainy i korzystając z pociągu relacji Przemyśl-Kijów opuściło Polskę. TVP manipuluje i ukrywa prawdę przed opinią publiczną. Dlaczego TVP nie ostrzega mieszkańców Przemyśla przed bezpośrednimi kontaktami z Ukraińcami z pobytem w krajach o szalejącym wirusie i możliwym zakażeniu koronawirusem? Kto szykuje mieszkańcom Przemyśla centrum zakażeń koronowirusem? Dlaczego rząd RP naraża zdrowie Polaków? Dlaczego, gdy wszystkie państwa zamykają granice i swobodne przemieszczanie się, to Polska otwiera zachodnią granicę (południową) i otwiera połączenie kolejowe Przemyśl – Kijów? Dlaczego Ukraińców nie konwojuje się na teren Ukrainy tak, jak choćby Estończyków? Czy Ukraina nie posiada swoich autobusów i swoich linii lotniczych, aby zabezpieczyć powrót swoich obywateli? Min. Łukasz Szumowski stwierdził, że: "mamy wybór - albo zamknięcie państwa, albo setki zmarłych" Czy ten logiczny wybór, zamknięcie granicy, albo setki zmarłych, nie dotyczy Podkarpacia, nie dotyczy mieszkańców Przemyśla? Od jutra tj. 25.03. br. wchodzą nowe ograniczenia w Polsce??? Jutro mają odjechać z Przemyśla dwa pociągi w kierunku Kijowa. A zatem do Przemyśla różnymi środkami komunikacji przez Polskę ściąga kilkaset Ukraińców z pobytem w krajach o wysokim wskaźniku zachorowań bez badań lekarskich testem na koronowirusa. Dlaczego rząd RP naraża zdrowie Polaków? '
Leo2020.03.24 22:58
1% prawdy a 99 % to "false flag".Dużo trudnych słów ,racjonalnego myślenia, tylko szkoda że tak mało prawdy.
StopKoronaPierdolcowi2020.03.24 22:33
No jak tam w świecie korona-sekciarzy?Dalej umieracie na stojąco?
Filmy online2020.03.24 20:24
https://filmvod.pl - To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: 365 Dni (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem . Polecam jak najbardziej!
Asia2020.03.24 20:22
Droga frondo ! Na podstawie przeczytanych komentarzy pod waszymi "artykułami" łatwo wyciągnąć wniosek, że większośc waszych stałych czytelników to (oględnie pisząc) ludzie o niezbyt wysokim ilorazie inteligencji. Dlatego NIE PISZCIE TAKICH BREDNI o III wojnie światowej, bo pewnie wam uwierzą i znowu wykupią wszystko ze sklepów. Amen.
_-_2020.03.25 0:06
Odezwała sie Asia Einstein! Jeszcze poczujesz strach, Pani Inteligencjo!(Pewnie wyborca POKO, prawda?) https://pl.sputniknews.com/swiat/2020030412032688-koronawirus-we-wloszech-wiele-osob-uwaza-ze-nadeszla-iii-wojna-swiatowa-wideo-sputnik/
Piotr2020.03.24 20:09
to ostatni przeczytany artykuł tego autora przeze Mnie, na jakiej podstawie wysnuwa wniosek że Chiny złe, a USA dobre to jest pogarda dla logicznego myślenia. A w Iranie umierają sankcje na leki i tak robi ten dobry co autor twierdzi
Marek2020.03.24 17:32
Oczywiście komunistyczne władze Chin na wiele rzeczy przymykały oko ale daleki był bym od oskarżania ich o wywołanie pandemii chociażby dlatego , że sami ci rządzący i ich rodziny mogli by ucierpieć w wyniku epidemii takie ryzyko zawsze istnieje. Tego raczej nie zorganizował żaden Rząd ani władze jakiegoś Państwa. Za tym najprawdopodobniej stoi ponadnarodowa grupa., która dąży do globalizacji , rządu światowego. To się świetnie wpisuje w ten scenariusz. Tylko oni są w stanie się ukryć i zabezpieczyć przed wirusem bo dysponują olbrzymimi finansami a na terenie Chin mogli robić co chcieli bo komuniści Chińscy przymykali oko chociażby na działalność różnych korporacji. Tu rządzą bezwzględne prawa ekonomii zrobił to ten kto najwięcej zyskał.
Mario2020.03.24 16:38
Kolejna spiskowa teoria dziejów.Żenada.
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.24 16:22
Cześć kotku, Szukasz seks przygody online? A moze w realu? Nie czekaj tylko dolącz do nas! ===== www.lexlale.com.pl -- Miliony kobiet czekają aż wreszcie ktoś
prawda boli2020.03.24 15:50
Brakuje w tym artykule głównego rozgrywającego -Rosji a to zmieni całkiem optykę .
Contral2020.03.24 15:23
Chiny na tej epidemii mogą nie wygrać gdyż COVID-19 jest bronią obosieczną. Chińczycy na tej epidemii mogą stracić gospodarczo.
Urszula2020.03.24 17:22
Cały świat traci, niestety. Nie martw się o Chiny - pni mają spora nadwyżkę budżetową i szybko postawią na nogi swoją gospodarkę. Martw się o Polskę, zadłużoną, z kiepską służbą zdrowia i uzależnioną od chińskich dostaw.
PISrael2020.03.24 13:32
Ruda małpa doprowadzi do wojny.
mietek2020.03.24 13:15
To co się dzieje jest holocaustem gospodarek św i drenażem majątków osobistych .Dochodzi do tego zniewolenie społeczeństwa na niespotykaną skalę w nowożytnej historii. To wszystko realizowane jest za pomocą irracjonalnego strachu o własne życie , bo jak wiemy osoby 80 i90 letnie które głównie umierają od wirusa tak czy siak naturalnie odejdą a w wielu nieludzkich państwach poddawane są eutanazji. Gdy obudzimy się z tego letargu okaże się ,że każdy z nas stracił min połowę tego co miał , min 30% będzie na bezrobociu a młodzi ludzie którzy stracą mieszkanie z powodu niespłacanego kredytu zasilą rzesze bezdomnych. To wszystko dopiero wygeneruje wielką śmiertelność wśród społeczeństwa. Zatem morderczy koronaświrus to przykrywka by ci z Fed i paru innych instytucji finansowych mogli zresetować stary niewydolny system , wprowadzić nowy i dalej cieszyć się korytem w nowym porządku
Andy Semicki Rabin2020.03.25 18:48
W punkt.
blumkwist2020.03.24 12:38
O proszę! Fronda uczestniczy w wonie informacyjnej... Teza, że Chiny same sobie zapuściły kor-wira, jest tyleż nieudowadniana, co zabawna.
Teorie Spiskowe2020.03.24 12:07
Może to być również sprawka Watykanu. Kościół traci wiernych, wpływy polityczne, a pod wpływem strachu o życie wielu ludzi powróci do wiary katolickiej i biznes zacznie się kręcić
grimm2020.03.24 11:38
Kierunki ataku wskazują na USA (bo Chiny, Iran,UE). Włochy z tym agresywnym atakiem wymykają się trochę z jakiegoś powodu. Celów jest kilka - dominacja USA, globalizacja, reżim rządu ponadnarodowego (WHO) -> państwa ukrócają wolności bezterminowo; zysk na przymusowych szczepionkach, sterylizacja i nanochipy. Wszyscy pod kontrolą, pełne niewolnictwo. Potęga "faraonów". Rozbicie UE daje szanse do łatwiejszego "zarządzania" poszczególnymi krajami i finansowego szantażu.
Filmy online2020.03.24 11:13
Sala samobójców. Hejter 2020 https://filmvod.pl - Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem za jedyne 20zl . Polecam jak najbardziej!
anonim2020.03.24 10:59
Słuchajcie, te wybory trzeba przełożyć i tyle. Zachęcam do wysyłania petycji: https://przesunmywybory.pl/?ka=000305
Tom2020.03.26 21:32
Wasz czas już minął ,towarzyszu...
j-232020.03.24 10:55
To ma ręce i nogi. Ja bym sprawdził , czy chińskie maseczki przekazane Europie, nie są zarażone wirusem
PiS sie boi tylko Konfederacji! 2020.03.24 9:36
Dlatego Konfederacji nie uświadczysz w gadzinowych mediach TVPiS a pomogli zebrac podpisy LWP Jakubiakowi,( poprzednio kiedy nie było kwarantanny zebrał raptem 14 tys.) , lansują przez swoja tv od zawsze neolewicę,itd.PiS tacy sami bandyci jak POPSL czy komuchy! https://www.youtube.com/watch?v=4bviVRGhvJw
Urszula2020.03.24 17:18
Z tego wynika, że cała Polska to sami bandyci. Oprócz ciebie, oczywiście. :D
Andy Semicki Rabin2020.03.25 18:52
Ja też się boję Konfabulacji, tak samo jak jej zaczadzonych lewackim libertarianizmem niedojrzałych poliytcznie (choć może nie tylko politycznie) zwolenników.
gg2020.03.29 20:01
Libertarianizm to anarchizm.
wujek dobra rada2020.03.24 7:41
Plagi ktore w ostatnim czasie uderzyly w Chiny, pomor swin, drobiu, koronawirus, to ataki USA, ktore za wszelka cene chca zachowac swoja mocarstwowa pozycje? Ale w dluzszym okresie nie da sie jej utrzymac. USA potrzebowaly przez lata Chiny do tego, by kapitalizm liberalny mogl swiecic tryumfy, a miliarderzy powiekszac swoje niebotyczne majatki. Niestety zapomnieli, ze Chiny jednoczesnie beda wzrastac w sile i w PKB (swiety wskaznik kapitalizmu) i w koncu zagroza pozycji Ameryki, co niniejszym sie stalo. Chiny na szczescie nie sa gorsze od Ameryki w roli kandydata na dominujace swiatowe mocarstwo. Mimo ze autokratyczne, przejawiaja nawet wieksza odpowiedzialnosc niz USA, nie sa tak agresywne i egoistyczne. Demokracja ulegla wynaturzeniu, stala sie tylko przykrywka dla wplywow i wladzy elit finansowych, ktore faktycznie decyduja o ksztalcie cywilizacji.
anonim2020.03.24 5:33
Francuzi nie znają ani Rosji, ani Chin, ale Francję i jej problemy znają.
anonim2020.03.24 5:09
Jeżeli jest dużo zarażeń w Iranie, Iran współpracuje z Chinami. Jeżeli nie ma zakazu lądowania irańskich samolotów w Niemczech, mimo pandemii, Niemcom to odpowiada. Jeżeli Niemcy twierdzą, sytuacja służy Orbanowi i Kaczyńskiemu, chodzi o Niemców związanych z globalistami, rdzeń nazistowski, niestety!
Obywatel2020.03.27 8:54
W Polsce jest sto razy więcej nazistów niż w Niemczech. Swoją drogą to Niemcy, obok Szwajcarii (w większości po prostu bogatszych Niemców) nie przyjmuje chorych z innych krajów - a oni tak robią bo mają jedną z najlepszych służb zdrowia na świecie.
ja2020.03.24 1:44
Mówiłem już to co napisano w tym art . na Frondzie. Napisałem to w moim komentarzu. Sytuacja będzie tragiczna dla Chin z powodu ich zbrodniczej władzy komunistycznej. Dla świata Zachodu będzie to ruina ale konieczna , z powodu całkowitej deprawacji ludzi Zachodu... A to dopiero początek apokalipsy...
podaj dalej 2020.03.24 0:00
Odmawiajcie Koronkę do Miłosierdzia Bożego. „Nie zazna ludzkość spokoju, dopokąd nie zwróci się do źródła miłosierdzia mojego." - przesłanie Pana Jezusa z Dzienniczka św. s. Faustyny
franek2020.03.23 23:27
Spowodowanie wygaszenia gospodarki światowej spowoduje w Chinach powstanie milionów bezrobotnych w sile wieku młodych ludzi. To zarzewie rewolucji, spacyfikować ich można tylko w jeden sposób za pomocą wojny a najbliżej mają do Rosji gdzie jest ich dawna Syberia i złoża surowców.
zenek2020.03.23 22:55
W tej III WŚ straty przeciwnika Chin są olbrzymie, 3 tys poległych w wieku niepoborowym roczniki 20 i30 u nas straty większe bo 8 tys z tych samych roczników. U nas koalicji nasz główny sojusznik z USA za pomocą Fed (bank rezerw) ogłosił 50% spadek PKB i 30% bezrobocie w USA w Europie pewnie ogłoszą podobne wyniki.Reasumując, straty nasze przed podjęciem pełnych działań bojowych to; 8 tys poległych, aktywa ludności pomniejszone o 50% i 30% bezrobotnych, gospodarka do połowy zjedzona przez małego, niewidocznego koronaświrusa.
robert2020.03.23 22:40
Koronawirus to tylko preludium...Idą ciężkie czasy na ludzkość.
Olej2020.03.23 21:55
W kontekście strat jakie Chińczycy poniosą ryzykowne tezy o inspiracji politycznej chińskich aparatczyków. Chyba że sytuacja wymknęła się im spod kontroli i konsekwencje są większe niż zaplanowano. Tak czy inaczej państwa powinny wypracować mechanizmy obrony przed bronią biologiczną i wyciągnąć wnioski z zaistniałej sytuacji.
Co tam Skype, kamerki ... Ersatz!2020.03.23 21:32
Jesteś młody to zarobisz, jesteś stary to ci się PRL przypomnie. Darmowe obciąganie każdej lachy: czarnych, żołtych, tych z wirusem. Za lachy do 30-tki to płacę do 100PLN za 10 min. Lokalizacja dowolna. Może to być Dworzec Centralny, albo klopy pod Rondem Dmowskiego a także WC w Marriocie, Novotel. Na "numer" umawiam się tylko poprzez email: [email protected] Adresować na "Lesiu" i muzykę dodam. W kakałko nie biorę bo mam hemoroidy. Dyskrecja zapewniona.
katolik2020.03.23 21:27
koronawirus został stworzony w labolatorium, w naturze nie ma takiego zjadliwego gada
RHQQ22020.03.30 3:53
Jak nie ma? A Kaczyński? On chyba nie powstał w laboratorium przecież.
vivi2020.03.23 21:26
Ale stek bredni wyssanych z palca, nie poparty żadnymi źródłami, poza rojeniami bujną wyobraźnią. LOL
poszukaj sobie, to cie oświeci2020.03.24 8:09
Wszystko to jest poparte faktami. Gdybyś śledził-a politykę światową na bieżąco, miałbyś inne zdanie. Poszukaj informacji z różnych stron z dawnymi datami. Wszystko się pokrywa.
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.23 21:16
Cześć kotku, szukasz seksu, przelotnej znajomości lub związku? Nie czekaj tylko dołącz do nas na ->> http://www.xlove.com.pl <<- Tysiące samotnych kobiet czeka aż wreszcie ktoś zrobi krok w ich kierunku! Specjalny lokalizator pomoże Ci znaleźć Twoją kobietę w zasięgu co do 10km Nie daj im czekać tylko dołącz już dziś!
Mirek2020.03.23 21:07
Nic dodać nic ująć . Chińczycy to 1,4 mld ludzi którzy pożerają wszystko co się tylko rusza a więc mają problem . Poza tym uważam że cała ta sprawa powinna być sprawdzona na miejscu w Chinach . Chodzi o to kto wyprodukował tego wirusa !! .
Aryjczyk2020.03.23 20:47
Ktoś ich napuścił na siebie. Czyli kto? Cui prodest is fecit.
Teddy2020.03.23 21:44
Ruscy , to oczywiste.
jan2020.03.23 20:31
takie kretyński wpis, to tylko na frondzie, wy i wasze chore mózgi nadajcie się tylko do utylizacji
Burak-u2020.03.24 8:05
To, że myślisz inaczej nie musisz obrażać innych. Po kiego tu wchodzisz? Idź na Onet, tam posłuchasz, że wszystko gra i żadnej epidemii nie ma.
ryszard2020.03.23 20:28
To dowodzi jednego. Konieczne jest jak najszybsze międzynarodowe śledztwo i przygotowanie szubienic.
ja2020.03.23 20:12
>>>Jednak coraz powszechniejsza jest świadomość, iż jeśli uda się nawet opanować epidemię w ciągu kilku miesięcy, skala zniszczeń będzie nieporównywalna z czymkolwiek, co pamiętamy z perspektywy kilkuset lat. Co już zapomnieliśmy co zostało z Polski podczas wojny i po wojnie ? Polska odradzała się szybciej już wiele razy , dlatego odrodzimy się szybciej niż inne narody i poniesiemy pomoc innym
JanP2020.03.23 20:02
Dawno już nie czytałem takiego bełkotu i bajek z mchu i paproci.
rozbawiony głupotą śmiecia2020.03.23 20:19
dla lewackiego debila - jest to bełkot. Ale dlatego takich jak ty debili się olewa
JanP2020.03.23 21:52
Nie podniecaj się tak Eskimosie, bo zrobisz pod siebie.
Deo2020.03.25 15:48
Idź do KC PZPR, czyli do siedziby PO-KO i pożal się, może wysłucha cię wnuczek Gomułki.
niezupełnie Autorze2020.03.23 20:00
Panie autorze pisze pan m.in., cyt: - "Uznał również, że Chiny osiągają w kilku strategicznych obszarach technologicznych przewagę nad USA, co może doprowadzić w nieodległej przyszłości do zasadniczej zmiany sił." - Gdyby tak było w rzeczywistości USA byłoby już teraz na przegranej pozycji. Mam tu na myśli IT (AI) Technology. Ten sam Xi kiedy na zjeździe partii go dożywotnio wybrali i stał się de facto "Mao" powiedział w swym wielogodzinnym referacie, że Chiny są za USA 5 lat w IT (AI) Technology i nakazał aby do 2030 wyprzedzić USA. Chyba tylko pod warunkiem że USA stanęłoby w miejscu. Wishful thinking. Dzisiaj wznowili "produkcje", czego i dla kogo? Ich Huawei bez komponentów z USA stoi. Nawet swojego browsera nie wymyślili. Ten wirus może przewrócić świat do góry nogami.
ktoś tam2020.03.23 20:19
Bez względu na to jakie są przyczyny i kto co chce osiągnąć, to jest to wojna na przetrzymanie. W tej chwili to już mniejsza z tym kto to wywołał, bowiem ważniejsze jest i tak to byśmy sobie dali radę w tej trudnej sytuacji.
edi2020.03.23 19:55
"Dla świata zaskoczeniem będzie NIESPODZIEWANY ATAK CHIN NA ROSJĘ " - przepowiednia fatimska o IIIWŚ
32u3hj2020.03.23 19:52
Cały ten przydługi wywód łatwo sprowadzić do absurdu. Skoro Dudzie rośnie poparcie, to winny koronawirusa jest Duda!
rozbawiony lewacką głupotą2020.03.23 20:18
tylko lewacki debil - twojego pokroju - może takie wnioski wyciągać
Urszula2020.03.24 17:12
hehe, myślenie nie boli. Spróbuj, a sam się przekonasz.
anonim2020.03.27 7:40
A nie jest winien? Prosze popatrzeć na otwarcie kanału gotartta , tam jest pokazane co się stanie z europa i ich plany !
katolik2020.03.23 19:37
Błędem Polaków jest patrzenie na innych , znaczy na unię - trzeba wyjść
GłodnyBezrobotnyBodakowskiMarzyOChińszczyźnie2020.03.23 19:33
To chore wypierdziny bezrobotnego prawiczaka Bodakowskiego. W nerwowo-biegunkowym oczekiwaniu na jakiś marsz z pochodniami, procesję różańcowych jędz radiomaryjnych albo wiec statystów popierających reżim kaczystowski. Na takich spędach Bodakowski zawsze znalazł trochę wydzielin do spożycia, czyli smarki dewotów, jady jędz czy resztki plwocin patriotycznych kibolców. Zlizał i wracał syty na szmaciany barłóg pod most.
abc2020.03.23 19:38
Wyjątkowo obrzydliwy tekst. Wypływa z niemocy.
Andy2020.03.25 15:46
ssijpałęchoryzboku
janusz2020.03.23 19:23
Bełkot za amerykanskie dolary. Raczej amerykanie doszli do wniosku że chinski niewolnik urwał sie im ze smyczy.
trucker2020.03.23 19:24
Jak zwykle Janusze sa mundre.
robert2020.03.25 22:01
Lewacki sk.rwiel z ciebie janusz!
BÓG JEST - JS2020.03.23 19:17
I nie miejmy pretensji do Boga. Jak to nadejdzie, jak nadejdzie nędza, cierpienie nie wołajmy gdzie jest Bóg, gdzie był Bóg. On był i jest ale nasi pasterze Go nie słuchali. Do nich idźmy i ich pytajmy DLACZEGO nie ostrzegli nas gdy Niebo mówiło !! ?? Pozdr.
Mikołaj 2020.03.23 19:13
Póki co , to jedyną wojnę wypowiedział wam Gniew Boży !. Gniew Boży to nie jest coś podobnego do złości człowieka , ale ogromna " instytucja " mająca wszelkie siły i środki do wymierzania kar i plag w całej wszechrzeczy i w Istnieniu .
BÓG JEST - JS2020.03.23 19:13
III wojna światowa dopiero się zacznie. Poczytajcie objawienia z Trevignano Romano z dnia 28.09.2019. Wojna zacznie się nie za 5, 2 lata ale wcześniej. W przeciągu ROKU ! Szkoda, że nasi pasterze, kapłani nie zareagowali na to ostrzeżenie, zlekceważlyli je. My za to zapłacimy już niedługo. ŻYCIEM ! Jezus Królem Polski - wtedy ocalejemy ! Pozdrawiam
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.23 19:11
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek w wieku od 21lat. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.lexlale.com.pl i wyszukaj mnie po niku: Kamka napisz do mnie i spotkajmy sie!
żonaty2020.03.23 20:17
Poderwij Biedroniowi Śmiszka lalu
były wyborca faszysty D.T2020.03.23 21:12
prostytutka chce roznosić koronowirusa pewnie glosuje na PO i chce zaszkodzić prezydentowi Dudzie. Patologia Monika patologia.
Pola2020.03.23 19:01
Chiny wskazują na udział USA
Norymberga dla komuny!2020.03.23 19:11
a na kogo maja wskazac komuchy=kłamcy? Lenin , Stalin czy Gomułka też wskazywali na USA i stonke. zrzucana rzekomo przez Amerykanów...
anonim2020.03.27 7:36
Podobno tak jak u nas wszystkie media ma soros tak ma z billem gatesem w wuhan labrory wirusologiczne!
Jazzz2020.03.24 0:04
Ale w Chińskiej Republice Ludowej, zwanej dla zmylenia przeciwnika Chinami, panuje totalitaryzm. Są obozy koncentracyjne, a skazać na śmierć można każdego. Każ-de-go. Jeśli Partia tego żąda nikt nie śmie się jej sprzeciwić. Polacy doskonale wiedza o co chodzi, bo od lat trwa akcja wykopywania z dołów naszych bohaterów, wrzuconych tam i zasypanych wapnem przez morderców, którzy strzelali ofiarom w tył głowy, na polecenie Partii. A wyroki na nich wydawały sądy, na podstawie sfingowanych procesów, fałszywych dowodów, kłamliwych świadków, Wszystko W IMIĘ UTRWALANIA WŁADZY LUDOWEJ. Czyli dokładnie tego samego co ma miejsce w Chińskiej Republice Ludowej.
anonim2020.03.24 8:02
Cała prawda w kilku zdaniach o komunistach. Pozdrawiam
Dzbanżeński2020.03.25 15:51
Pola Laksa :))))
Katolicka Kretynizacja Polski 2020.03.23 18:54
kochani katolicy chodźcie do kościoła i zarażajcie się! w końcu interes musi sie kręcić, im więcej zarażonych i trupów tym lepiej dla klechów! najlepszą kasę kościół katolicki zawsze robił na śmierci i nieszczęściu...
katolik2020.03.23 19:02
mylisz się, bądź mądrzejszy - ludzie zarazają się nie w kościele ,ale poza ni na ulicy ,w sklepie, prywatnie- nie przestrzegają reżimu, pomysl troche , bo gadasz i utwierdzasz się w głupocie
ktoś tam2020.03.23 20:13
A czego się spodziewasz po zadaniowcu, zapewne z "soku z buraka"? Takie dostał zadanie, za to bierze pieniądze i będzie próbował za wszelką cenę doprowadzić do buntu.
abc2020.03.23 19:34
Przestań się popisywać,zachowujesz się jak dziecko w piaskownicy.To co katolicy będą robić to nie twoja sprawa.Nikogo nie sprowokujesz ,to infantylne.
Katolicka Kretynizacja Polski 2020.03.23 19:58
moja sprawa ciotexsie bo później takie katolskie robactwo wypełza z kościołów i zaraża normalnych ludzi!
pistoleto2020.03.23 20:07
wal sie ty lewacka qrwo spedalona liż jaja biedroniowi cwelu
Ks. K. Piotrowski2020.03.24 1:18
oj widzę, że twoim największym problemem to nie jest wirus …. ale coś gorszego
Janusz_572020.03.24 11:30
Projekcją nazywamy przypisywanie cech, zachowań, uczuć oraz poglądów innym osobom, podczas gdy w rzeczywistości te cechy i zachowania dotyczą nas samych... np. złodziej widzi wszędzie złodziei, kretyn widzi wszędzie kretynów itd
Zimne oko2020.03.24 14:24
Dlaczego jednokomórkowy zboku używasz angielskiego słowa gej. Używaj polskiego pederasta, które pięknie definiuje twoje śmierdząco - brązolubne zboczenie. Widocznie sperma, którą systematycznie pompują ci od tylca dotarła w końcu do twojego łba i uszkodziła ci tą jedyną komórkę, którą posiadasz, ty głupia amebo. Brzydzę się tym, że muszę dzielić z taką kreaturą jakiekolwiek wspólne mianowniki, jak chociażby Polski język,którego choć trochę się wstydzisz. Dla mnie jesteś pedalskim trollem, śmierdzącym ruskimi onucami.
Kichawica .2020.03.25 0:39
Ale wiesz o tym że Ateiści byli gorsi od dzumy?Wymordowali najwięcej ludzi w historii ludzkości.
Elka2020.03.25 3:53
Jesteś zwykla swinia
ja, ja ... Ich mag Scheiße2020.03.23 18:52
Ja, ich bin ein Scheiße Arbeiter und ich bin so dämlich! Es tut weh!
Jon2020.03.23 20:03
Bist du sicher ? Aber hundertprozentig ?
ja, ja ... Ich mag Scheiße 2020.03.23 21:02
Machen Sie sich wegen keine Sorgen. ISS einfach dein Scheiße es wird kalt.
Ein Deutscher2020.03.23 21:10
Was ist das für ein Kanakendeutsch?
Erzähl mir mehr von dir, herr Schwanz2020.03.23 21:23
Genauer gesagt - du bist wasser polnischer schweinehund. Ja, ja "Deutscher", in deinen Träumen!
Ein Deutscher2020.03.23 22:23
Ein Satz, zwei Fehler, ein Polacke halt.
du beschnitten Schwanz!2020.03.24 13:13
Der Jude ist kein Deutscher!
Paweł2020.03.25 23:31
Napisz, kogo to "Es tut weh", bo póki co, wygląda na to, że tych, co te Twoje bzdury czytają.
Saza2020.03.23 18:50
Fronda powinna te bzdury Foliarskie ściągnąć ze swojej strony bo się ośmiesza. O Spisku Reptiliańskim też napiszcie!!
trucker2020.03.23 19:23
Picuniu spadaj do swojej nory ,biedny mediota.
antylewak2020.03.23 20:17
tylko na taki bełkot cię stac ty lewacki debilu. Wypierd..aj lepiej do swoich
Katolik2020.03.23 18:49
https://adonai.pl/modlitwy/?id=159
katolik2020.03.23 18:48
Niestety tak i Polska musi opuścić unię . potrzeba referendum. Najlepiej przy wyborach prezydenckich. Unia wiedziała co się swięci i NIE powiedziała stop wirusowi w Europie. Musimy obronić się sami.
Piotrek2020.03.23 19:31
Przestan bredzic. A pretensje to moze kieruj do Matki Kurki - on tutaj brylowal do niedawna. UK opuscilo unie i co jest tam lepiej? Pewnie bys byl szczesliwy gdyby u nas bylo tak jak na Ukrainie w tej chwili.
Arturo2020.03.24 10:55
co tzn 'lepiej'
Piotrek2020.03.24 13:25
Pytanie zostało zadane w kontekscie bycia w EU. Pytanie czy jest lepiej znaczy tu: czy UK "powiedzialo stop" - czy wdrozylo lepsze srodki bezpieczenstwa niz te w EU? Wreszcie czy EU nam przeszkodzila w naszej strategii obrony przed epidemią. No i na koniec - czy gdybysmy byli poza EU tak jak sasiadujaca z nami Ukraina - to czy w obliczu tej epidemii byloby to dla nas lepsze. Moje pytanie jest dosc oczywiste.
Tomasz Kopertnik Powiatowy2020.03.24 13:30
Ty przestań bredzić UE to związek radziecki II trzeba ją opuścić jak najszybciej.W UK jest lepiej chociażby przez to,że nie
Piotrek2020.03.25 0:44
Mysl sie urwala, czy trudnosci z polskim?
Jan2020.03.23 18:47
W latach 1918 - 1919 była epidemia grypy, nie dżumy.
ape2020.03.23 19:20
i miała źródło w w Kansas a nie w Chinach
Daz2020.03.23 19:36
To była Hiszpanka tzw. dżuma
Daz2020.03.23 19:37
i tak jest ona grypą
RHQQ22020.03.30 3:53
Grypa hiszpanka to choroba wirusowa wywołana przez H1N1, dżuma zaś nie ma z nią nic wspólnego i jest chorobą bakteryjną.
ten obcy2020.03.23 20:06
do szkoły koleś, doszkoły
Wiesław Kaloryfer2020.03.24 14:32
To jest tylko wisienka na torcie steku bredni napisanych przez autora. Nie ma w tym tekście żadnych źródeł, z których autor wywiódł początkowe założenia o katastrofalnym położeniu Chin i bardzo dobrej pozycji USA po wojnie celnej. Akurat na ten temat było sporo w ostatnim czasie wypowiedzi i publikacji, z których wynikało, że wcale nie jest tak różowo. Owszem USA wyszły na tym lepiej niż Chiny, ale wcale nie na tyle lepiej, by można mówić o odwróceniu trendu, tj. powolnej utracie prymu w gospodarce światowej USA kosztem Chin. A już wymysły o celowym wyprodukowaniu wirusa biją na głowę wszystko. Tak się złożyło, że ostatnio naukowcy wykluczyli "sztuczne" wytworzenie wirusa.I nie, to nie byli naukowcy chińscy. Założenie autora, iż gdyby ten wirus miał charakter naturalny to co rusz mielibyśmy nowe ogniska epidemii na targowiskach spowodowane nowymi patogenami oznacza tylko tyle, że autor ma nikłą wiedzę na ten temat. Swoja drogą te nowe patogeny wcale nie są takie rzadkie. Co rusz się takie pojawiają. W ostatnich latach mieliśmy nowe szczepy grypy świńskiej, ptasiej, był SARS, był MERS. Autor jakby ślepy udaje, że tego nie widzi, bo mu do tezy nie pasuje.
Deus ex2020.03.25 15:43
Widzisz, gdybyś śledził politykę od długiego czasu, nie było by krytyki z Twojej strony. Wszystko to, co jest opisane przez tego redaktora wydarzyło się. Nie ma tam słowa ściemy, oprócz tego, że grypa Hiszpanka nie była dżumą (mógł się pomylić).
Artykuł mało rzetelny2020.03.25 12:51
W dodatku "hiszpanka" rozpoczęła się w USA (zainfekowanie żołnierzy drobiem) i trafiła do Europy poprzez udział oddziałów amerykańskich w I wojnie światowej.
polnische cebulakenrezept2020.03.23 18:45
W ostatnią niedzielę w Poznaniu zmarła 37-latka, która była zakażona koronawirusem. Jak donosiły media, kobieta zaprzeczała, jakoby miała kontakt z kimkolwiek, kto wrócił zza granicy lub też z obcokrajowcem. Według władz szpitala była to nieprawda, a 37-latka miała styczność z kuzynem, który jeździł do Włoch. W poniedziałek głos w sprawie zabrała rodzina zmarłej, która wydała oświadczenie opublikowane przez Wprost.pl. Jak zapewniają bliscy 37-latki, zarówno ona, jak i oni, nie mieli wiedzy o "kontakcie z osobami, które w ostatnim czasie przebywały we Włoszech". "Dopiero w momencie, gdy dowiedziała się, że nasza córka i moja żona w ciężkim stanie została przetransportowana do Szpitala Zakaźnego w Poznaniu, poinformowała nas o fakcie przebywania we Włoszech. Wtedy to, niezwłocznie poinformowaliśmy - telefonicznie - Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kaliszu o zaistniałym fakcie" - czytamy w oświadczeniu.
Tenula2020.03.23 21:33
Na jedno wychodzi. Słuzby medyczne nie zostały powiadomione o stanie faktycznym. I o tym mówiono.Nikt nie obwinia zmarłej ani rodziny.
Mario2020.03.24 16:36
Bzdura.Proszę przejrzeć materiał TVP info.Czy słowo " zataili" coś Ci mówi? Rozumiesz co oznacza? I co głupio Ci teraz czy przeprosisz za swoją wypowiedź, mijającą się z prawdą ?
wicek2020.03.23 18:45
Kto to napisał? Brzmi to jak zwykłe brednie, ale warto sobie przypomnieć dojście Putina do władzy. Najpierw zamachy terrorystyczne, potem Dubrowka, Biesłan i rzeź Czeczenów. W efekcie morderca rządzi do dzisiaj. Oczywiście boi się odejść ze swojego stołka, bo jego miliardy dolarów są jak kamień u szyi. Koledzy zaszlachtują go szybciej niż mu się wydaje, przejmując oczywiście jego "oszczędności życia". Może Prezydent Xi uznał, ze warto iść tą drogą? Tyle, że bogaci Chińczycy chcą być jeszcze bogatsi, a kraj ma przypominać coraz bardziej Europę którą kochają i USA które podziwiają. I to akurat może być kamień o który potknie się Prezydent Xi. O Hong Kongu nie wspominając, bo to miasto jest jak mina ze swoją demokratyczną, pełną sukcesów historią.
Viking2020.03.23 19:46
kiedy oddacie pomorze śląsk mazury wielkopolske ?
Sonik2020.03.23 20:40
Nigdy!!!!
jojne Zimmerman2020.03.28 20:54
oddajcie wszystkie kamienice robaki
Jazzz2020.03.23 23:46
Ta analiza brzmi dla mnie niezwykle prawdziwie i wiarygodnie. Dlaczego, bo jestem stary i żyłem w komunie. To co napisał redaktor pasuje idealnie do komunistycznych realiów. A w komunie, w walce o władzę, zasada jest jedna, koszty nie grają roli. Żadne koszty. Przykładem na małą skalę, na miarę 38 - milionowego komunistycznego kraju, był Stan Wojenny w Polsce.
Jaaaaa2020.03.28 16:14
Jazzz, świetnie trafiłeś z tym powołaniem się na komunę, bo tekst pasuje idealnie do stylu propagandy z czasów tego ustroju. Zręczna sztuczka autora, który zamiast logicznej argumentacji woli stosować techniki wywołujące u czytelnika chęć identyfikowania się z jego tezami. Chcesz podpowiedzi? Poszukaj w tekście zwrótów typu: "Jest truizmem stwierdzenie, że", "Jest też oczywiste, że", "Wiemy już dziś iż niemal na pewno", "Dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, że", co chwilę jakaś perełka. Poza tym mam wrażenie, że tekst jest napisany przez autora z USA i nie za dobrze znającego Chiny. Brak mi tu ujęcia innych ważnych czynników układanki, jak na przykład kwestie rezerw walutowych. Ot takie tam pierdy. Wolę mniej zaangażowane, obiektywne teksty.
Agnieszka2020.03.24 14:52
Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/agnieszka97
Urszula2020.03.24 17:10
No nie wiem czy Putin się boi. Najwyżej Rosjanie zrobią to co z zrobili z Jelcynem. Ale Putin nie jest moczymordą to będzie trudniej. Jelcynowi nie tylko nic nie zabrali, ale jeszcze mu dali ładne parę milinów dolarów na beztroskie życie i hektolitry wódy. Zatem nie należy się spodziewać, że Putina odeślą z kwitkiem. Raczej druga rewolucja październikowa się nie szykuje.