Oto odwaga ukraińskich żołnierzy! Wysadzili się w powietrze i zabili 12 rosyjskich żołnierzy! - zdjęcie
29.08.14, 10:29fot. Flickr

Oto odwaga ukraińskich żołnierzy! Wysadzili się w powietrze i zabili 12 rosyjskich żołnierzy!

43

Cała tragedia, ale i bohaterski czyn zdarzył się w poniedziałek. Nie wiadomo tylko w jakim miejscu, tego nie podaje ukraińskie ministerstwo. Wiadomo tylko, że ukraińscy majorzy Ołeksandr Kandesiuk i Ołeksij Szepeluk próbowali wyrwać się ze swoimi żołnierzami z okrążenia, jednak zostali ostrzelani przez Rosjan. Świadkowie widzieli, jak rannych ukraińców otoczyło 12 żołnierzy rosyjskiego desantu i grożąc im bronią, starało się wziąć ich do niewoli. Wtedy ukraińcy wysadzili się się w powietrze, zabijając zbliżających się do nich żołnierzy rosyjskich.

"Oficerowie Kandesiuk i Szepeluk, nie chcąc się poddać, wysadzili się w powietrze wraz z przeważającymi siłami wroga".

Dowództwo operacji antyterrorystycznej wystąpiło do prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki z wnioskiem o przyznanie Kandesiukowi i Szepelukowi pośmiertnych tytułów Bohatera Ukrainy.

mod/Polskie Radio

Komentarze (43):

anonim2014.08.29 10:36
Wołodyjowski i Ketling
anonim2014.08.29 10:37
Jakie to piękne. Jakie to polskie.
anonim2014.08.29 10:41
Samobojstwo nie jest przypadkiem grzechem?
anonim2014.08.29 10:43
Frondowa radość w obliczu śmierci 14 ludzi. I to by było na tyle, jeśli chodzi o puste hasełko: "Życie ludzkie jest najważniejsze".
anonim2014.08.29 11:15
Dlaczego redakcja FRONDA.PL nie robi porządku z tymi ruskimi kundlami co szczekają na tym forum?. I nie przestają szczekać nawet w obliczu śmierci obrońców własnej ojczyzny.
anonim2014.08.29 11:16
W niektórych środowiskach sporo dyskutuje się nad problemem tzw. samobójstwa z poświęcenia, z miłości, czy też popełnionego dla wartości uważanych za większe niż własne życie (np. śmierć w wyniku strajku głodowego, samospalenie się, odebranie sobie życia z obawy przez zdradę ważnych tajemnic). W takich wypadkach, jakkolwiek budzi szacunek zaangażowanie osób po stronie autentycznych wartości moralnych, to jednak sam akt obiektywnie rozpatrywany, musi być oceniony jako moralnie negatywny dla wyżej przedstawionych racji... Nie można po prostu zapominać o tym, że same wartości motywujące przyjęcie takiej postawy mają tutaj tylko rangę okoliczności, które nie są w stanie usprawiedliwić czynu złego ze swej natury. W szczególnych sytuacjach czyn taki może być mimo wszystko subiektywnie przeżywany jako świadectwo dane szczytnym ideałom i w związku z tym w konkretnym przypadku trudno dokonać oceny faktycznej winy moralnej. Znamienne są słowa Pawła VI wypowiedziane w czasie modlitwy "Anioł Pański" 26. I. 1969 r. w nawiązaniu do aktu samospalenia się Jana Palacha: "nie możemy zaakceptować tragicznej formy tego świadectwa, ale możemy strzec tej wartości, która najwyżej ceni ofiarę złożoną z siebie i miłość bliźniego".
anonim2014.08.29 11:20
Synowie oligarchów nie walczą i nie giną tylko zwykli ludzie giną którym propaganda wmawia że o coś walczą. Tak było, jest i będzie.
anonim2014.08.29 11:27
Ś+P Fronda... Stało się... Po długotrwałej chorobie odeszła- zgasła... Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich komentatorów i przyjaciół na uroczysty (acz symboliczny) pogrzeb Frondy... który odbędzie się w najbliższą Niedzielę w trakcie dowolnej Mszy Św. Ponieważ charakter nabożeństwa jest symboliczny to zachęcam do indywidualnego "Wieczny Odpoczynek" każdego komu bliskie było "zmarłe" wydawnictwo... Z przykrością informuję że w obliczu tej tragicznej sytuacji moja aktywność w tym smutnym miejscu będzie od teraz znacznie ograniczona choć zapewne w swych sentymentalnych podróżach odwiedzę to miejsce jeszcze nie raz... Pragnę tym samym podziękować za dostąpienie zaszczytu obcowania z wieloma zacnymi personami na tym forum i serdecznie wszystkich pozdrowić (także tych których wrażliwość na ocenę świata umocowana była na zupełnie innych wartościach niż te które ja wyznaję)... Z Panem Bogiem +++
anonim2014.08.29 11:27
Ich rodziny na pewno są szczęśliwe z tego powodu...
anonim2014.08.29 11:27
@Sylabariusz No patrz - a Kolbe został świętym. @Spas12 Jawienie jakieś miałeś? Bo jakoś kurcze w Piśmie tego nie mogę wyczytać.
anonim2014.08.29 11:36
ja bym zrobił na ich miejscu to samo; Bóg w takich sytuacjach na pewno będzie miłosierny dla nich.
anonim2014.08.29 11:53
Portal Poświęcony pochwala samobójstwo. R.i.P, Frondo! Po dłuuugiej agonii...
anonim2014.08.29 13:01
Z może oni nie siebie wysadzali w powietrze, tylko Rusków w trakcie akcji zniewalania? A że przy okazji zginęłi, to był skutek uboczny.
anonim2014.08.29 13:22
Szokuje mnie ten wesołkowaty tytuł na katolickim portalu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Normalnie chyba nie wiecie co piszecie.Ludzie popełnili samobójstwo przy okazji zabijając innych ludzi a wy się z tego cieszycie??? I to jest Wasze chrześcijaństwo??????? Islamiści też się cieszą jak któryś z nich zdetonuje bombę wśród niewiernych a wy robicie teraz TO SAMO! WSTYD!!!!!!!
anonim2014.08.29 14:13
Poczytajcie opis tego wydarzenia w innych mediach. 1. świadkowie zaprzeczają 2. podnieśli się z rekami podniesionymi do góry a potem były wybuchy - jeśli to prawda to mało chwalebne ...
anonim2014.08.29 14:14
@Wojciech_Polak Czy Ty sobie żartujesz???? To było poważnie, czy na żarty?? Poważnie?? To dobrze, bo żartów to ja takich nie lubię... Od samobójstwa należy odróżnić motywowany miłością lub wyższymi racjami akt poświęcenia swojego życia w formie biernego przyjęcia śmierci, czy też cierpienia (np. o. M. Kolbe, E. Oates).
anonim2014.08.29 14:54
Nawet jeśli to jest prawda, że dwóch ukraińskich oficerów wysadziło się w powietrze, to raczej podejrzewałbym, że zrobili to ze strachu. Wiadomym bowiem jest, że banderowskie łachy zachowują się na wschodniej Ukrainie, jak pospolici bandyci. Zatem, jeśli Ministerstwo Obrony Ukrainy mówi tym razem prawdę (gdyż wciąż serwuje od miesięcy kłamliwą propagandę), to owi samobójcy obawiali się raczej odwetu, za to co robią pojmanym przez siebie Rosjanom. Ivan Šimonović (obywatel Chorwacji), asystent Sekretarza Generalnego ONZ ds. praw człowieka oświadczył, że ukraińskie bataliony obrony terytorialnej stosują tortury w stosunku do zatrzymanych w Donbasie osób. "Ciągle docierają do nas doniesienia o takich naruszeniach praw człowieka, jak bezprawne zatrzymania, porwania i tortury, dokonywane przez ukraińskie terytorialne i specjalne bataliony" – powiedział Šimonović. http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/przedstawiciel-onz-ukrainskie-bataliony-stosuja-tortury#
anonim2014.08.29 15:34
GenesisX - twoja, banderowska opinia w ogóle mnie nie interesuje - skowyczesz tu od dawna, gloryfikując ukraińskich bandytów, a za nic masz polski naród, naszą historię, bohaterstwo i męczeństwo z ręki twoich nazistowskich rodaków. Brzydzę się taką banderowską glizdą.
anonim2014.08.29 15:46
@Sylabariusz Nie cierpię dopisywać ideologii do faktów: Kolbe - wiedział na co się decyduje. Sam wybrał śmierć głodową - czym to się różni od tego co pisał papież o samobójstwie? Ci goście tez wybrali śmierć - dla ideologii. Piękne ale głupie.
anonim2014.08.29 15:52
GenesisX - wyszczekując te bandyckie, banderowskie hasła plujesz na groby setek tysięcy bestialsko pomordowanym przez twoich rodaków Polakom.
anonim2014.08.29 16:10
@Wojciech_Polak Ideologia?? Nie. W przypadku Kolbego nie ma mowy o ideologii... Tutaj mamy do czynienia tylko i wyłącznie z miłością bliźniego. Chrystus mówił przecież, że kto straci swe życie z Jego powodu, ten je prawdziwie odnajdzie. Mówił także, aby dostrzegać Go zawsze w drugim człowieku, co jemu uczynimy, uczynimy też dla Chrystusa. To, iż Pan nie odróżnia męczeństwa od samobójczej śmierci to już stanowi kwestię odrębną...
anonim2014.08.29 16:25
Świadkowie zaprzeczają samobójstwu ukraińskich oficerów. Czyli kolejna fałszywa propaganda Ukraińców, tym razem chcących sobie stworzyć bohaterów-męczenników. Okazuje się to prymitywną hucpą na użytek zachodnich głupków, łykających wszelkie banderowskie brednie. Wolontariusz z Nowogrodu Wołyńskiego Aleksiej Panasiuk, który posiada łączność z 51 Brygadą, stwierdził jednoznacznie na antenie telewizji 112, że mjr Aleksander Kandesiuk i mjr Aleksiej Szepeliuk nie popełnili samobójstwa. Według informacji wolontariusza, mjr Kandesiuk żyje i jest w niewoli u separatystów. Doniósł mu o tym naoczny świadek. "Wiem, że Kandesiuk jest w tej chwili w niewoli. Widział go żołnierz 51 Brygady, Gorobczuk, którego rosyjskie wojska wypuściły. (...) Widział on na własne oczy i poznał 13-14 oficerów, wśród których jest Kandasiuk. Jest żywy, ma tylko rany" – powiedział wolontariusz Panasiuk. Potwierdza się natomiast informacja o śmierci drugiego oficera – majora Szepeliuka. Nie wiadomo jednak dokładnie, w jakich okolicznościach zginął. http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/bohaterskie-samobojstwo-ukrainskich-oficerow-swiadkowie-zaprzeczaja
anonim2014.08.29 16:54
@Sylabariusz Po pierwsze Pana mamy jednego - ja nim nie jestem. Po drugie - pozwól że coś zacytuję: "W niektórych środowiskach sporo dyskutuje się nad problemem tzw. samobójstwa z poświęcenia, z miłości, czy też popełnionego dla wartości uważanych za większe niż własne życie (np. śmierć w wyniku strajku głodowego, samospalenie się, odebranie sobie życia z obawy przez zdradę ważnych tajemnic). W takich wypadkach, jakkolwiek budzi szacunek zaangażowanie osób po stronie autentycznych wartości moralnych, to jednak sam akt obiektywnie rozpatrywany, musi być oceniony jako moralnie negatywny dla wyżej przedstawionych racji... " A teraz Kolbe (święty Kolbe) który wybiera "samobójstwo" (dobrze wiedział co robi) z miłości do bliźnich w wyniku śmierci głodowej. No różnic nie ma. czy cierpisz na jakieś rozdwojenie jaźni? To się czasem zdarza. Trzeba się tylko do tego umieć przyznać.
anonim2014.08.29 17:18
GenesisX - ty jesteś banderowskim, nazistowskim renegatem, który udaje Polaka. Żaden Polak nie może zapominać, że to ukraińscy naziści mordowali naszych rodaków w najokrutniejszy sposób, bardziej zwyrodniały, niż dziś w Iraku i Syrii islamscy bandyci mordują chrześcijan. Nie sposób nawet porównać zbrodni sowietów, jak próbujesz robić, z bestialstwem banderowców. Ci pierwsi nie byli tylko Rosjanami (byli wśród nich różne narodowości), zaś ci drudzy byli wyłącznie Ukraińcami. Nie wmawiaj więc obłudnie, że to Rosjanie sprawili rzeź Polaków w Katyniu (rozkaz wydał Gruzin a wykonawcami byli także Ukraińcy, żydzi i inni),a "rzeź wołyńska" jest zamierzchłą przeszłością. Nie jest. Taką właśnie rzeź dokonują dziś "brygady" neo-banderowców (i tzw. Gwardia Narodowa) na wschodniej Ukrainie.
anonim2014.08.29 17:35
??? to nie jest powód do radości, jak przebija z artykułu Frondy, to nie jest powód do żadneradości; należy uszanować desperację obrońców Ukrainy ale cieszyć się z tego?
anonim2014.08.29 17:46
Brednie rusofobów są nie tylko kretyńskie, głupie i śmieszne ale wręcz urągające elementarnej logice. Gdyby Rosja faktycznie wystąpiła zbrojnie przeciwko Ukrainie, jak oni kraczą od miesięcy, to po 2-3 dniach rosyjskie wojska stałyby już nad polską wschodnią granicą. Po co te łgarstwa, czyżby po to, aby wesprzeć krwiożerczych banderowców ?
anonim2014.08.29 18:27
@Wojciech_Polak Kolbe nie wybrał samobójstwa! Oddał swe życie, ale nie dla jakkolwiek pojmowanej wyższej wartości (choćby i Ojczyzny), tylko za swego bliźniego, za Chrystusa! To zasadnicza różnica...
anonim2014.08.29 18:28
Bohaterstwem jest żyć i ponieść konsekwencje a nie jak tchórz zabić siebie i innych.
anonim2014.08.29 18:42
@Sylabariusz Nie zmuszę ciebie do myślenia. Na siłę nic się nie da zrobić. Ale popatrz na te cztery sytuacje: - Facet który ma raka i widzi że nie ma nadziei na wyzdrowienie , patrząc na to jak cierpi jego rodzina, z miłości do niej przestaje jeść. - podobna sytuacja - tylko ze zamiast jedzenia facet przestaje przyjmować leki (albo odmawia.ich podania) - facet z miłości do innego, postanawia umrzeć z głodu w bunkrze, aby tamten inny żył - facet z miłości do ojczyzny odbezpiecza granat i zabiera do piachu siebie i innych. Wszędzie jest miłość, wszędzie wyższe wartości. Sytuacja pierwsza to ohydne samobójstwo, druga to przypadek Jana Pawła 2, trzecia to św. Kolbe a czwarta to żołnierz. Doprawdy trzeba wykazać dużo złej woli aby twierdzić że to zupełnie inne czyny.
anonim2014.08.29 19:17
GenesisX - twoje tłumaczenia są śmieszne. Rosja nie walczy z Ukrainą dlatego, że boi się ukraińskiej partyzantki, gdyż do 1991 r. ZSSR żadnej tam nie napotkał, a społeczeństwo Ukrainy (poza banderlandem na zachodzie) nigdy nie było i nie jest zdolne, ani fizycznie, ani mentalnie do jej prowadzenia. Rosja pomaga jedynie swoim rodakom we wschodnich rejonach obronić się przed banderowcami, którzy ich atakują. To nie mieszkańcy Donbasu ruszyli na Kijów, lecz banderowska junta na Donbas. Bandyckie sotnie nazistów banderowskich (np. brygada "Azow") wysyłane są na front, aby na tyłach poganiać chłopaków z poboru i rozstrzeliwać uciekających, jak słynne "brygady zaporowe" w czasie II wojny światowej złożone z bolszewickich politruków.
anonim2014.08.29 19:46
Na Krym nikt nie musiał napadać - miał on status autonomicznej republiki, cały czas stacjonowały tam wojska rosyjskie a zdecydowaną większość ludności stanowili rdzenni Rosjanie, którzy gremialnie opowiedzieli się za przyłączeniem do macierzy. W Donbasie również większość rosyjska opowiedziała się w sposób demokratyczny za oderwaniem od faszystowskiej junty w Kijowie, dlatego bez najmniejszego nawet rozlewu krwi przejęli władzę w Doniecku i Ługańsku miejscowi Rosjanie, jako wyraziciele woli większości, wszak wszyscy popieramy prawo "samostanowienia narodów", czyż nie ?
anonim2014.08.29 19:51
Gdyby obok, za granicą Polacy walczyli o swoje prawa z państwem, które ich gnębi, to poparłbym ich bez zastanowienia, w każdy możliwy sposób. Rozumiem, że ty GenesisX stałbyś i obojętnie patrzył, jak banderowcy ich wyrzynają ....... a prawda, przecież ty sam jesteś banderowcem.
anonim2014.08.29 20:18
GenesisX - twoje kłamstwa na nic się zdadzą. Nawet zachodnie reżimowe TV (z naszymi włącznie) nie mogły znaleźć w całym Donbasie choćby kilku zwolenników pozostania tego regionu w ramach Ukrainy - widać było we wszystkich serwisach entuzjazm mieszkańców, opowiadających się za powstaniem odrębnych republik. Ślązacy nie są Niemcami, więc dlaczego Niemcy miałyby im pomagać ? Śląsk w przedwojennej Polsce miał autonomię i nikt z tego powodu nie robił problemów. Ślązacy (nie wiem, czy wiesz) w referendum oraz w trzech powstaniach opowiedzieli się za przynależnością do Polski i to właśnie Niemcy (podobnie jak teraz banderowcy na Ukrainie) przeciwstawili się oderwaniu ich od swego państwa. To właśnie ty pomagałbyś, jak widzę Niemcom w tłumieniu powstania i przeciwstawiałbyś się samostanowieniu narodów.
anonim2014.08.29 20:24
GenesisX - twoim problemem jest naiwność i głupota, znowu wierzysz banderowskiej propagandzie. Striełkowa nikt nie "dobił", wręcz przeciwnie. Były minister obrony Donieckiej Republiki Ludowej, Igor Striełkow, powrócił do Noworosji ze swojego krótkiego urlopu. Jak informuje agencja Voenkor.info, Striełkow zajmie się koordynacją ofensywy sił pospolitego ruszenia Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej. W tej chwili siły pospolitego ruszenia tych republik przeprowadzają wspólną operację ofensywną. W ostatnich dniach powstańcy wyzwolili część miast i zamykają liczne siły wroga w „kotłach”. Według ostatnich danych żołnierze ukraińskiej armii ponoszą znaczne straty w sile żywej jak i w sprzęcie bojowym.
anonim2014.08.29 20:30
-"zachodnie reżimowe TV (z naszymi włącznie) nie mogły znaleźć w całym Donbasie choćby kilku zwolenników pozostania tego regionu w ramach Ukrainy" - człowieku sowiecki, były relacje wielokrotnie pokazujące zwolenników niedołączenia do buntu wobec ukraińskiej ojczyzny zarówno zanim terroryści zrobili zamach stanu w Doniecku, jak i nawet teraz nie brakuje ludzi którzy przyznawali że są za Ukrainą - katowanie tamtej kobiety przez zwolenników rosyjskich bandytów to pokazało. -"widać było we wszystkich serwisach entuzjazm mieszkańców, opowiadających się za powstaniem odrębnych republik". Masz rację, podobnie jak Wochenschau w 1939 pokazywało że cała ludność Gdańska chce do III Rzeszy :). -"Ślązacy nie są Niemcami, więc dlaczego Niemcy miałyby im pomagać"? To tylko hipotetyczna sytuacja do tej z Donbasu pokazująca że obecnie terroryści w Doniecku mają takie prawo oderwać tą ziemię od macierzy jak hipotetyczni ludzie na Śląsku mają do oddania Niemcom Śląska putlerowski bęcwale :). -"To właśnie ty pomagałbyś, jak widzę Niemcom w tłumieniu powstania i przeciwstawiałbyś się samostanowieniu narodów". Jak widać wam narodowcowym putlerowcom łatwo przypisywać bycie nazistą albo innym wielbicielem polityki Bismarcka wobec Polaków, biorąc wasze fascynacje podnoszeniem prawej ręki do salutu to spora bezczelność :).
anonim2014.08.29 20:32
@Wojciech_Polak 1. Nie twierdziłem, iż są to skrajnie odmienne sytuacje... Zawarłem jedynie, iż przypadku ukraińskiego żołnierza nie można przyrównać do sytuacji w jakiej znalazł się św. Kolbe. Dlaczego?? Po pierwsze - nie wiemy z jakich przyczyn ten człowiek odebrał sobie życie. Fronda uformowała na jego cześć istny pean. A może prawda jest taka, że postradał zmysły w chwili nagłego zagrożenia i nie był w pełni świadom?? A może ze strachu to uczynił, niewiele myśląc?? Po drugie - OJCIEC KOLBE NIE POPEŁNIŁ "SAMOBÓJSTWA", A PADŁ OFIARĄ MĘCZEŃSKIEJ ŚMIERCI. a) postanowił oddać dobrowolnie swe życie w zamian za ocalenie drugiego człowieka, w którym dostrzegł Chrystusa - pełna realizacja przykazania miłości, kiedy to sam Chrystus wzywał do podobnego rodzaju ofiary jeśli taka potrzeba zajdzie. b) ....... KOLBE ZOSTAŁ... ZAMORDOWANY (poczytaj, zanim się wypowiesz).
anonim2014.08.29 20:36
-"pospolitego ruszenia tych republik" - No niezłe to pospolite ruszenie putlerowcu biorąc pod uwagę że w większości składa się z najemników z Czeczenii i okolic a teraz już jawnych wojsk rosyjskich które napadły na Ukrainę :). -"W ostatnich dniach powstańcy wyzwolili część miast" - wyjaśnij putlerowcu jak separatyści i wojska rosyjskie są w stanie wyzwalać terytoria należące do Ukrainy? Rozumiem że wedle ciebie bojówki SA na Śląsku, piąta kolumna wraz z wojskami niemieckimi wyzwoliła we wrześniu 1939 Katowice z rąk polskich okupantów :)?
anonim2014.08.29 20:38
Wbrew pozorom na wojnie najłatwiej jest umrzeć...
anonim2014.08.29 20:43
Tom_88 - gdyby ci "zwolennicy" reżimu z Kijowa byli tak liczni, jak piszesz, to na miejscu tej "katowanej kobiety", byłaby katująca "kacapka" :) Bo i cała ludność Gdańska w 1039 roku chciała przyłączenia do Rzeszy, czyżbyś w to wątpił ??? ----To tylko hipotetyczna sytuacja do tej z Donbasu pokazująca że obecnie terroryści w Doniecku mają takie prawo oderwać tą ziemię od macierzy jak hipotetyczni ludzie na Śląsku mają do oddania Niemcom Śląska putlerowski bęcwale :). ------- Nie wiem, co ten bełkot miał oznaczać, ale domyślam się, że porównujesz Niemców do dzisiejszych banderowców, którzy podobnie, jak tamci nie chcieli oderwania Ślązaków, tak ci nie chcą oderwania Rosjan - to dobre porównanie :)
anonim2014.08.29 20:51
GenesisX - znowu podajesz śmieszne i kłamliwe (pochodzące z banderowskiej propagandy) argumenty. Referendum odbyło się w sposób w pełni demokratyczny - nawet zachodnie media nie zarzucały żadnych fałszerstw, zresztą nie było po co ich robić - zdecydowana większość Donbasu to Rosjanie i entuzjastycznie opowiadali się za oderwaniem od Ukrainy. Na Majdanie również banderowcy wiedli prym i dokonali przewrotu "pod lufami karabinów", czyżbyś i w tym przypadku uważał, że dokonali tego wbrew całej ludności Kijowa ??? Zatem sam stwierdzasz, że można się opowiedzieć "raz tak, a raz siak" ale który "siak" jest wg ciebie właściwy ?
anonim2014.08.30 5:49
@Sylabariusz To co piszesz to czysta semantyka. Ojciec Kolbe wiedział że zostanie zamordowany. Sam wybrał moment swojej śmierci i sposób w jaki zginie. On do bunkra nie szedł przez przypadek ani z nadzieją że wyjdzie. Wybrał to świadomie.
anonim2014.08.30 10:46
@Wojciech To, co piszę to czyste fakty.... Ojciec Kolbe nie popełnił, ani też nie wybrał samobójstwa... Zginął jako męczennik w imię miłości bliźniego, za Chrystusa. Owszem, nosi to znamiona, o których wspominasz, i ja wcale tegoż nie neguję! Apeluję jednak o to, by dokonało się istotne rozróżnienie... Tyle.
anonim2014.08.30 10:59
@Sylabariusz Czym to się różni od postawy kogoś kto: A) wybiera śmierć i jej sposób oraz czas, będąc nieuleczalnie chorym, z miłości do rodziny samemu decydując o sobie B) mając na względzie to że nadziei już nie ma, świadomie przestaje przyjmować się leki, wybierając czas, miejsce i sposób śmierci? Więc nie różni się zbytnio od dwóch wyżej wymienionych przypadków (przyp a to ohydna eutanazja, przyp b to chwalebne śmierć Jana Pawła 2). Nazwa tego to czysta semantyka, a usprawiedliwianie jest demagogią. Śmierć Kolbego nazywaj sobie jak chcesz - twoja sprawa. Nie zmieni to jednak faktów (to o czym piszesz powyżej to nie fakty a demagogia właśnie), że podobnie jak w przypadkach a i b powyżej, sam wybrał miejsce, sposób i czas swojej śmierci... a z pewnością nie była to śmierć " powodów naturalnych"