Oto kandydaci na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego - zdjęcie
23.05.20, 17:05Fot. darwinek via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Oto kandydaci na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego

33

Zgromadzenie Ogólne sędziów Sądu Najwyższego dokonało wyboru kandydatów na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, w czołowej piątce znaleźli się Włodzimierz Wróbel, Małgorzata Manowska oraz Tomasz Demendecki. Poza nimi wskazani zostali też Leszek Bosek oraz Joanna Misztal-Konecka.

Informując o wynikach głosowania Mikołaj Małecki napisał na twitterze:

Kandydaci na I Prezesa SN po pokazaniu kart do głosowania do kamery przez komisję:

- Wróbel 50 głosów (większość Zgromadzenia)

- Manowska 25 głosów

- Demendecki 14 głosów

- Bosek 4 głosy

- Misztal 2 głosy”.

Portal niezalezna.pl pisząc o potencjalnych kandydatach informował, że Włodzimierz Wróbel to sędzia Izby Karnej SN oraz p.o. kierownika Katedry Prawa Karnego UJ jest najpoważniejszym spośród kandydatów „starych” sędziów.

Małgorzata Manowska, która jest profesorem nadzwyczajnym Uczelni Łazarskiego, dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i w 2007 roku była wiceministrem sprawiedliwości, kojarzona jest zdecydowanie z obozem „nowych” sędziów.

To szanowana sędzia i przez wszystkie [prawnicze] samorządy zawodowe ceniona ekspertka od procedury cywilnej”

- powiedział w rozmowie z Niezależną wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Demendecki natomiast jest profesorem UMCS, członkiem Kolegium SN. Portal cytuje tu słowa jednego z „nowych” sędziów SN na temat tej kandydatury:

Wściekłe ataki na Demendeckiego <<starych>> sędziów świadczą o sile tej kandydatury.

dam/PAP,niezalezna.pl

Komentarze (33):

Walter2020.05.24 15:58
Jarosław Kaczyński opanował Trybunał Konstytucyjny, a teraz dąży do opanowania Sądu Najwyższego. Potem przyjdzie kolej na likwidację samorządów i telewizji prywatnej. Kroczymy w stronę dyktatury PiS-u. Stanisław Piotrowicz w czasach PRL-u jako prokurator oskarżał opozycjonistów, a teraz z nadania Jarosława Kaczyńskiego został sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Tak więc tytuł artykułu nie ma nic wspólnego z rzeczywistymi celami Prezesa PiS-u. Sąd Najwyższy opanowany przez PiS będzie w przyszłości chronił Andrzeja Dudę, przed Trybunałem Stanu za wielokrotne łamanie konstytucji. W przypadku przegrania wyborów przez PiS, Sąd Najwyższy będzie mógł je unieważnić. Hipokryzja rządzących przekracza wszelkie granice.
ciemny lud2020.05.24 7:59
Wróbel musi odfrunąć ! dość zabawy lewackich sędziów!
gerard2020.05.24 7:53
A więc w sądzie dalej to samo - mam nadzieję że Nasz Prezydent nie posłucha Gomułki "W PRL Wróbel był nie tylko członkiem PZPR ale i II sekretarzem POP PZPR na UMCS w Lublinie. Tę funkcję pełnił do 1983 r. Wtedy został członkiem egzekutywy. Od 1988 r. został I sekretarzem POP PZPR. Kierował wówczas komórką partyjną na UMCS. Był wtedy pracownikiem naukowym Instytutu Administracji i Prawa Publicznego. Wróbel w połowie lat 80. wyjeżdżał na stypendium za żelazną kurtynę do niemieckiego Freiburga. To także sędzia uczony na sowieckich wzorcach prawniczych. Jeszcze pod koniec 1988 r. wyjeżdżał do Moskwy, by wziąć udział w Letniej Szkole Prawa".
Foster2020.05.24 8:37
Aż strach pomyśleć. W wieku 20 kilku lat zrobił już tyle złego i nigdy za nic nie był ukarany.
Seks pokazy randki2020.05.23 20:48
Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania lub stały związek. Mam na imię Lena lat 25, wzrost 169cm, Moje kontakt do mnie telefon tu - http://xlove.com.pl Znajdź mnie po niku: Lenka25x napisz do mnie spotkajmy się!
Pora na Bodnara2020.05.23 18:51
wszem i wobec ogłaszam - Układ Okrągłego Stolca w Sądzie Najwyższym się skończył
Urszula2020.05.23 18:45
Nie chcieli jechać występować przeciwko protestującym. 80 policjantów wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, którzy mieli dzisiaj być wysłani na protest przedsiębiorców w Warszawie, poszło na zwolnienia lekarskie - ustaliła "Wyborcza". Noooo, pismatoły, wasz czas dobiega końca. Coraz więcej różnych służb będzie odmawiało wystąpienia przeciwko Polakom. Nawet w grudniu 80 tak źle nie było.
Dziadek2020.05.23 20:29
Skąd to wiesz?spałas z kimś spośród nich,ze podajesz takie "rewelacje"?eh POetko,żal mi ciebie.
to nie casting dla celebryty z TVN2020.05.23 18:42
prerogatywa Prezydenta bezwzględna - żaden ze starej nadzwyczjnej kasty Wróbel w garści oraz czekoladowy orieł na dachu
Olej2020.05.23 17:55
Przełóżmy wielkość gmaszyska SN, z innymi setkami podobnych gmaszysk w powiatach i województwach, przemnóżmy ilość wszystkich etatów przez stawki wynagrodzenia i zadajmy sobie pytanie co my obywatele z tego mamy. Bandziory łapane przez policje wypuszczane przez sądy min. za kaucje z ukradzionych lub zrabowanych pieniędzy, mordercy ze skracanymi wyrokami, upolitycznienie kasty, bandytyzm jakiego nigdy nie było na ulicach, sutenerstwo, mafie i zorganizowana przestępczość, korupcja sądów, żadnej ochrony od państwa, nadzwyczajne uprzywilejowanie i bezkarność określonych przez władzę i układy grup społecznych. Plaga morderstw i zabójstw jakiej w całej naszej historii nigdy nie było, ofiary prześladowane przez katów. To jest nasza rzeczywistość, która na domiar jest mocno i wysoce restrykcyjnie opodatkowana. Kim my w tej rzeczywistości jesteśmy, my społeczeństwo ???
Foster2020.05.23 17:42
prof. Wróbel jako jedyny uzyskał większość głosów sędziów Zgromadzenia Ogólnego (50 glosów). Pozostali nie uzyskali tej większości, zatem nie zostali wskazani przez Zgromadzenie Ogole SN, a jedynie przez nielicznych(pojedyńczych) sędziów tego Zgromadzenia. Duda będzie miał problem, w zasadzie powinien powołać na I Prezesa tego sędziego, który został wskazany przez Zgromadzenie Ogólne ( wyboru nie ma żadnego). Każdy inny będzie podważany, bo nie zostal wskazany przez Zgromadzenie Ogólne. Inna sprawa to ta, że Konstytucja (art.183) stanowi, iż Zgromadzenie Ogólne SN podejmuje decyzje w formie uchwały, a do wskazania sędziów przez Zgromadzenie Ogólne w formie uchwały p.o. I Prezesa SN nie dopuścił.
Głos Rozsądku2020.05.23 18:11
Ale głupia interpretacja, przebiłeś Falandysza. ZO NS wybiera 5-ci kandydatów na I PSN spośród wszystkich zgłoszonych przez ZO, którzy wyrazili zgodę na kandydowanie. Obecnie obsadzonych jest chyba 100 stanowisk w SN, zatem tyle jest głosów w ZO NS. Po przesłuchaniu kandydatów głosowaniu poddano 9, czy 10 kandydatur. Każdy uprawniony sędzia ze ZO SN mógł oddać jeden głos. Tym sposobem spośród oficjalnie aplikujących wybrano 5-ciu kandydatów na stanowisko I PSN. Teraz ZO SN w oparciu o wynik głosowania powinno przyjąć Uchwałę sankcjonującą ten wybór. Następnie PAD realizując prerogatywę konstytucyjną wskaże spośród tej 5-ki I PSN. Nie wiąże go liczba głosów ZO SN i słusznie. Głosowanie w proponowany przez Ciebie sposób (z osobna nad każdą kandydaturą) byłoby pozbawione waloru demokratycznego wyboru odzwierciedlającego wolę ciała kolegialnego. Koniec kasty w SN nadchodzi, więc kwiczenie totalsów i lewaków będzie brzmiało, jak najlepsza aria, a im głośniej, tym dadzą świadectwo właściwemu wyborowi I Prezesa SN.
Foster2020.05.23 18:31
Proszę cię, nie obrażaj a poszukaj: Zgodnie z Konstytucją oraz jednoznacznie brzmiącym art. 17 § 1 pkt 1 ustawy o Sądzie Najwyższym, uprawnieniem Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego jest: 1) dokonywanie wyboru 5 kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego 2) oraz przedstawianie ich Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej; To dwie odrębne kompetencje i dwa odrębne uprawnienia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. Realizacja tej drugiej kompetencji wymaga podjęcia przez całe Zgromadzenie Ogólne uchwały o przedstawieniu wybranych 5 kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Uchwała ta musi zapaść większością głosów. Jeżeli więc kandydaci wybrani nawet w zmanipulowanej procedurze nie znajdą w głosowaniu tej ostatecznej uchwały poparcia większości członków Zgromadzenia Ogólnego, i tak trzeba będzie ów wybór ponowić. Wniosek: punkt 2 nie został zrealizowany, a więc procedura nie zostala zakończona. To Zgromadzenie Ogólne sędziow SN powinno przedstawić Prezydentowi kandydatów, a robi to w drodze uchwały, ktorej nie było. Kiedyś jak sprawa trafi do TSUE to będziemy mogli ponownie wrócić do tej pouczającej rozmowy.
POtwór zdycha2020.05.23 18:54
bełkot
maczek2020.05.23 19:27
Foster !! ty przy głupie !!! jaki problem !!! zgodnie z kostytucją wieboerze jednego z pięciu !!!! przygłupie !!!!
Dziadek2020.05.23 20:27
A przypadkiem to nie jestes budką?słowo w słowo.szablon partii oszustów.
Grizzly2020.05.24 8:26
Tak to chyba towarzysz Jajec nadaje!
Foster2020.05.24 8:56
Zapewniam Cię, że nie jestem Budką, że nigdy nie należałem i nie będę należał do żadnej partii, że zawsze w swoim życiu starałem się być przyzwoitym i chyba jestem dosyć odporny na propagandę. Moja obecność na tym portalu jest chyba dosyć naturalna bo jest to, jak zapewniają zalożyciele, portal katolicki. Szczęść Boże !
kiss2020.05.24 9:30
Jest prezydentem i może wybrać kogo chce!
katolicka kretynizacja polski 2020.05.23 17:37
po co był ten cyrk z głosowaniem? żoliborski wóc już dawno wybrał, a jego uchwyt do długopisu-PADalec ma nominacje tylko podpisać...
M.a2020.05.23 17:44
Sam jesteś padalec i do tego cuchnący. lewactwem.
maczek2020.05.23 19:06
Ty KKP jeteś debilem !! a kretynizacja to kretynizacja Polski lewicy
maczek2020.05.23 19:07
Ty debiolu nie wycieraj sobie mordy katolikami rób to lewicą
Czytacz2020.05.23 20:19
Mój reksio wali twoją starą
Dziadek2020.05.23 20:25
I znowuś ten od skretynienia?Jak to robisz,ze wszędzie twoje łajno się rozchodzi-na każdym forum piszesz tak niestworzone rzeczy-ty chyba żyjesz by nienawidzieć.biedne te twoje dzieci.
Głos Rozsądku2020.05.23 17:26
Czyli dla mnie sprawa jest prosta, I Prezes SN zostanie prof. Manowska. To będzie bardzo dobry wybór Panie Prezydencie. W przeciwnym razie taki sędzia Wróbel pierwszą swoją decyzją nakaże zawiesić ponownie portrety wstydu zdjęte przez sędziego Zaradkiewicza.
Trójoka wrona2020.05.23 17:20
Chciałbym, aby Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego został pan prof. Włodzimierz Wróbel
Po2020.05.23 18:32
Wróbel ? A nie Iwulski ?! To trzecie oko służy ci żebyś trafuał do dzury !
Trójoka wrona2020.05.23 19:48
Nie, zdecydowanie wolę na stanowisku I Prezesa SN pana prof. W. Wróbla. Nie znalazłem w słowniku słowa "dzura", nie wiem, oc co ci chodzi z jakimś trafianiem więc do tego się nie odniosę.
kidawa 2020.05.23 19:02
To komuch z krwi i kości !! a fe !!
Trójoka wrona2020.05.23 19:48
Ale kto?
maczek2020.05.23 19:03
i z nowu będzie świczki palił tak jak ta sędzina
Trójoka wrona2020.05.23 19:50
Jeżeli będzie problem z prądem, to pewnie tak, chyba że ma latarkę