Oświadczenie kurii w sprawie wywiadu ks. Ireneusza Bochyńskiego - zdjęcie
06.11.13, 16:51Ksiądz (fot. Sxc.hu)

Oświadczenie kurii w sprawie wywiadu ks. Ireneusza Bochyńskiego

16

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej Łódzkiej w sprawie wywiadu, jakiego udzielił ksiądz Ireneusz Bochyński, rektor kościoła akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim.

Kuria Metropolitalna Łódzka informuje, że ksiądz Ireneusz Bochyński udzielił wywiadu bez zgody swoich przełożonych, czym złamał Normy Konferencji Episkopatu Polski dotyczące występowania duchownych i osób zakonnych oraz przekazywania nauki chrześcijańskiej w audycjach radiowych i telewizyjnych.

Kuria jednocześnie oświadcza, że w sprawie pedofilii kieruje się następującymi dokumentami Konferencji Episkopatu Polski:

- WYTYCZNE dotyczące wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia wraz z ANEKSAMI;
- PREWENCJA nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży i osób niepełnosprawnych w pracy duszpasterskiej i wychowawczej Kościoła w Polsce.

Ks. Zbigniew Tracz
Kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

MBW/Archidiecezja.lodz.pl

Komentarze (16):

anonim2013.11.6 17:19
@axal13 A ja śmiem twierdzić, że on mówi, a nie myśli i dlatego złamał normy Konferencji Episkopatu Polski. Widocznie mówił do takich person jak Nabi, Ty czy też inny Ondraszek1. Kupcie sobie wyspę, stwórzcie własny KKk odetnijcie się od świata i no świetnie Wam będzie.
anonim2013.11.6 17:24
Typowe złamał prawa i nic mu się nie stanie ... tak drodzy księża rozpieprzacie KK.
anonim2013.11.6 17:30
"udzielił wywiadu bez zgody swoich przełożonych, czym złamał Normy Konferencji Episkopatu Polski"... Tylko tyle???
anonim2013.11.6 17:42
Ci co najbardziej gorsza dzieci, najwiekszy krzyk podnosza. Nie widze aby rodzice sie wypowiadali na ten temat. Gdzie sa rodzice - najbardziej odpowiedzialni za wychowanie ich dzieci. Gdzie protesty przeciwko edukacji / rozbudzaniu seksualnego / juz na poziomie przedszkola?
anonim2013.11.6 17:42
Horacy napisał(a): "udzielił wywiadu bez zgody swoich przełożonych, czym złamał Normy Konferencji Episkopatu Polski"... Tylko tyle??? Horacy - to podstawa całości: 1. Złamał Normy Konferencji Episkopatu Polski. 2. Na tej podstawie można wytykać ks. Ireneuszowi hmm... bezmyślność, delikatnie mówiąc, wypowiedzi. Dobrze, ze Kuria zareagowała tak szybko i jednoznacznie wskazując na źródło, jakim kieruje się Kościół w swoim postępowaniu wobec pedofilii...
anonim2013.11.6 18:30
@ Częstochowski Czego chcesz od naszych biskupów? Oświadczają, że ksiądz wypowiadał się bez ich zgody, co jest skrajnie naganne. Co do tego, co powiedział - pozostawiaja sprawę otwartą. Sami mamy sobie to zinterpretować w oparciu o dokumenty Episkopatu. Wielu tu na "portalu poświęconym" uważa, ze nie powiedział nic złego. Wkraczamy w nowy etap. Już nie będzie, że oskarżenia o pedofilię są fałszywe, że to sprawka wrogów Kościoła (I etap), już nie będzie, że to incydentalne sprawy (II etap), już nie będzie, że wszyscy jesteśmy grzesznikami (III etap). Teraz będzie, że dziewczyny same pchają się księżom do łóżka. Przeczytaj uwagi Józefa1962 pod inymi tekstami na ten temat.
anonim2013.11.6 19:51
Był taki biskup ordynariusz (dalej jest biskupem), któremu klerycy sami wskakliwali do łóżka na homoseksualny seks. Jakoś to innym biskupom nie przeszkadzało, bo go bronili. Za to ksiądz, który starał się bronić kleryków został obłożony karami. Więc pewnie wszystko było OK? I tutaj też pewnie jest. Więc o co tyle szumu?
anonim2013.11.6 20:30
Piotr ZW - naucz się pan czytać ze zrozumieniem. Czy zdarzają się gimnazjalistki które wskakują księżą do łóżek nie wiem. Nie słyszałem. Pisałem o opiekunach kolonijnych którzy mają z tym problem i nauczycielach. Pan zanegował jeden z komentarzy. Napisałem Panu, że niestety bywa inaczej. Pan insynuuje mi jakieś bzdury. Oczekuje przeprosin !
anonim2013.11.6 21:14
Czy ja dobrze rozumiem, że kuria łódzka ma do powiedzenia w tej sprawie tyle, że "ksiądz Bochyński wypowiedział się w mediach bez zgody przełożonych" ?????? Czy ktoś może mnie uszczypnąć? Jedyną winą księdza Bochyńskiego jest wypowiedzenie się publicznie bez zgody przełożonych? Czy ktoś tę fikcję traktuje poważnie? Jak mam traktować to oświadczenie? Czy ktoś może mi wprost odpowiedzieć na najprostsze pytania: 1. Czy każdy kapłan przed udzieleniem wypowiedzi do mediów MUSI zwracać się do przełożonych o zgodę? 2. Jeżeli tak, to co w takiej prośbie ma być zawarte? Tytuł medium, temat wypowiedzi, ogólna problematyka, czy szczegółowa odpowiedź, jakiej ma zamiar udzielić kapłan? 3. Ile razy w ostatnim czasie kapłani kurii łódzkiej wypowiadali się w lokalnych mediach "bez wcześniejszej zgody przełożonych" i czy ktokolwiek z nich został ukarany w związku ze "złamaniem norm KEP"?? 4. Czy ktoś taki, jak REKTOR KOŚCIOŁA AKADEMICKIEGO w niemałym mieście, jest osobą, której wypowiedź ws. pedofilii może być skwitowana jako "błąd formalny"? :))
anonim2013.11.6 21:51
Oczywiście kamieniować bo to ksiądz powiedział. Jak 36 letnia nauczycielka tłumaczy się że jej 14 latek w głowie zawrócił i że to miłość to ochy i achy jaka ta miłość nieobliczalna. Faryzeusze.
anonim2013.11.6 22:00
@ Mikołaj 50 Jakoś nie słyszałem, żeby jakiś ksiądz tłumaczył, że mu "14 latek w głowie zawrócił i że to miłość" - gdyby tak było, to pewnie komentarz byłby inny... A póki co, mamy wypowiedzi abp Michalika i ks. Bochyńskiego, z których wynika, że za pedofilię odpowiadają rozwiedzeni rodzice i same dzieci, które się pchają do łóżek. Ślepy ty jesteś, czy głupi??
anonim2013.11.7 7:30
Dobrzę,że szybko;źle,że nie ma wyraźnego ustosunkowania się do treści.Sięganie do wspomnianych dokumentów nie jest codzienną praktyką wiernych.Brak zdecydowania i wyrazistości znowu zaszkodzi Kościołowi!
anonim2013.11.7 7:31
"Kościół nie jest wylęgarnią pedofilów, jak to się czasami słyszy. Duchowni to ludzie, którzy wychowują do czystości, do godnego poszanowania każdej osoby ludzkiej" - powiedział dziś rano w radiowej "Jedynce" abp Józef Kowalczyk." http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,16141,prymas-kosciol-nie-jest-wylegarnia-pedofilow.html
anonim2013.11.7 8:34
Śmieszne oświadczenie. A konsekwencje?
anonim2013.11.7 11:36
Szczególnym wrogiem KK jest masońska tvn 24!! Nigdzie indziej nie ma tak zajadłych ataków na duchownych KK z specjalnie temu przeznaczoną stron manipulacjami dziennikarskimi. Tym posiłkują się podatni i sterowani lewacy forum Frondy ..
anonim2013.11.7 14:35
Cóś mi sie zdaje że to była PROWOKACJA medialna ze strony księdza!.A w jakim celu?- To się okaże. Mainsztremowi mogą poopadac gebisy!!Heheheheheheee!!