Orszak Trzech Króli wyruszył - zdjęcie
06.01.16, 11:50(fot. Twitter.com)

Orszak Trzech Króli wyruszył

6

W Warszawie i 420 innych polskich miastach ulicami przechodzą procesje z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego. W zeszłym roku w stolicy maszerowało 100 tys. ludzi. W tym roku wśród uczestników jest prezydent Andrzej Duda.

 

Orszak prowadzą Kacper, Melchior i Baltazar, biblijni mędrcy symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. Tegoroczne orszaki nawiązują do trwającego Roku Miłosierdzia, 1050. Rocznicy chrztu Polski oraz zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Osoby przebrane za postacie z Biblii lub przypisane biblijnej historii przez tradycję odgrywają po drodze sceny związane z wydarzeniami z Ewangelii. Śpiewane są kolędy. W imprezie biorą udział ludzie w różnym wieku. Wiele jest rodzin z dziećmi.

W warszawskim Orszaku idzie para prezydencka, która czekała na maszerujących przez Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu.

Orszaki Trzech Króli są starą tradycją niektórych chrześcijańskich krajów, m.in. Hiszpanii. W Polsce organizowane są od kilku lat. Bardzo szybko zdobyły popularności.

- Jest to niezwykła okazja do pokazania, że Polska tradycja jest bardzo bogata w regionalne obyczaje. Scenariusz przedstawienia jasełkowego, jakim jest Orszak Trzech Króli, wszędzie jest taki sam, bo oparty na Ewangelii, ale wykonanie niezmiernie urozmaicone – powiedziała Anna Śmigielska, rzecznik prasowy Orszaku Trzech Króli 2016.

Hasłem ósmej edycji Orszaku Trzech Króli są słowa „Nade wszystko miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”.

Orszakowi jak co roku towarzyszy wiele wydarzeń edukacyjno-kulturalnych, lokalnych i ogólnopolskich. Trwają ogólnopolskie konkursy dla dzieci i rodzinne, w tym plastyczny „Czwarty Król. Król Miłosierny”, na Rodzinną Szopkę Bożonarodzeniową, na Gwiazdę Betlejemską oraz konkurs fotograficzny Orszak Obiektywnie. W Warszawie wolontariusze pracujący przy organizacji Światowych Dni Młodzieży zachęcają do udziału w spotkaniu z papieżem.

KJ/wpolityce.pl/fronda.pl

 

Komentarze (6):

anonim2016.01.6 18:45
No, tego jeszcze w Polsce, a może w Europie nie było, żeby prezydent państwa, wmieszany w tłum, uczestniczył w Orszaku Trzech Króli.
anonim2016.01.6 18:57
A kto zapłaci za obstawę policyjną tej hecy i jeszcze żeby prezydent brał w tym udział - toż to powinien następnego dnia podać się do dymisji. Należy podliczyć ile księża zebrali w tym czasie na tacę i ocenić zasadność tej hucpy
anonim2016.01.6 20:07
................A kto zapłaci za obstawę policyjną tej hecy................... Kolo, czy ty jesteś nie z tego świata że nie wiesz, że to należy do zadań policji opłacanej z podatków tych, co maszerują
anonim2016.01.6 20:10
..............Należy podliczyć ile księża zebrali w tym czasie na tacę.............. Kolo, ty chyba żyjesz w jakimś matriksie że nie wiesz, że na tacę zbiera się w kościołach w czasie Mszy Świętej a nie na Orszakach Trzech Króli. Na drugi raz zanim coś skrobniesz, lepiej się przygotuj merytorycznie
anonim2016.01.7 0:05
@CaminoCanis: To dziwne, bo np. uczestnicy koncertów WOŚP też płacą podatki, wrzucają do puszek swoje pieniądze, a mimo to Matka Kurka, Rafał Ziemkiewicz i inni prawi i sprawiedliwi odmawiają im tego prawa
anonim2016.01.7 9:19
BOR ma chronić prezydenta, bez względu na to czy idzie w Orszaku czy na spacer po plaży. I za to im płacą z naszych podatków. BOR nie został zaangażowany do ochrony Orszaku, szli i chronili prezydenta w czasie jego pobytu tam. Ani wcześniej ani później. Więc spełniali po prostu swoje zadania. A na WOŚP rożne służby spełniają NIE swoje zadania. I to jest różnica.