Ordo Iuris przypomina ETPC o prawnej konieczności ochrony życia - zdjęcie
16.11.21, 20:58fot. pixabay.com

Ordo Iuris przypomina ETPC o prawnej konieczności ochrony życia

17

· Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wpływają skargi próbujące obalić wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 22 października ubiegłego roku i podważyć zakaz aborcji eugenicznej w Polsce.

·  Instytut Ordo Iuris przystąpił do postępowania przed ETPC w sprawie tych skarg, przedstawiając opinię przyjaciela sądu.

·  W opinii przypomniano, że żaden przepis prawa międzynarodowego nie przyznaje komukolwiek prawa do aborcji.

· Istnieje natomiast wiele traktatów międzynarodowych, które wprost przyznają każdemu człowiekowi prawo do życia.

*******

W lipcu tego roku Europejski Trybunał Praw Człowieka wystosował do rządu polskiego formalne zawiadomienie o wpłynięciu przeciwko Polsce dwunastu skarg na zakaz aborcji eugenicznej w Polsce. Ma to związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października 2020 r. orzekł, że możliwość przeprowadzenia aborcji z powodu „dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu” (za które uznawano m.in. zespół Downa) jest niezgodny z Konstytucją, w szczególności z prawem każdego człowieka do życia. Od tego czasu aborcja eugeniczna jest w Polsce nielegalna.

W skargach do ETPC grupa dwunastu kobiet w różnym wieku wskazuje na „potencjalne naruszenie” ich prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego (art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka). Jedna ze skarżących twierdzi, że krótko przed wydaniem wyroku przez TK „odkryła, że jest w ciąży” i że „do czasu otrzymania wyników badań czuła się bardzo zaniepokojona”. Inna kobieta pisze w skardze, że co prawda „zażywa środki antykoncepcyjne i nie planuje ciąży” z uwagi na niesprzyjający stan zdrowia, ale mimo to i tak „jest bardzo zaniepokojona, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego wpłynie na jej sytuację”. Wszystkie kobiety skarżą się, iż mogą kiedyś zajść w ciążę, a dziecko okaże się niepełnosprawne.

Instytut Ordo Iuris niezwłocznie wystąpił do Trybunału z wnioskiem o dopuszczenie do postępowania w charakterze przyjaciela sądu. W połowie października przewodnicząca Sekcji Pierwszej ETPC, sędzia Ksenija Turković, wyraziła zgodę. Na początku listopada Instytut Ordo Iuris wysłał do Trybunału w Strasburgu opinię amicus curiae.

W opinii przypomniano między innymi, że żaden z traktatów międzynarodowych z zakresu praw człowieka nie przyznaje komukolwiek prawa do aborcji, natomiast niemal każdy z nich przyznaje każdemu prawo do życia (art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, art. 6 ust. 1 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, art. 6 Konwencji ONZ o prawach dziecka). Przytoczono też stanowisko Komitetu ONZ ds. Praw Osób Niepełnosprawnych, zgodnie z którym przepisy dopuszczające aborcję z powodu niepełnosprawności dziecka są niezgodne z art. 4, 5 i 8 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

Z naszych informacji wynika, że do ETPC cały czas wpływają nowe skargi na ochronę życia niepełnosprawnych dzieci nienarodzonych. Monitorujemy sytuację na bieżąco i będziemy interweniować w kolejnych sprawach tego typu. W dotychczasowej linii orzeczniczej ETPC przyjmuje specyficzne stanowisko – z jednej strony twierdzi, że nienarodzonym dzieciom nie przysługuje prawo do życia, z drugiej strony uznaje, że Konwencja nie przyznaje też nikomu prawa do aborcji.  W ocenie ETPC kwestia legalizacji lub delegalizacji aborcji należy do tzw. marginesu swobody państw członkowskich. Jak dotąd Trybunał oddalał skargi, w których próbowano wprost kwestionować prawo krajowe zakazujące aborcji w określonych przypadkach” – powiedziała Weronika Przebierała, Dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Instytutu Ordo Iuris.


mp/ordoiuris.pl

Komentarze (17):

MaxFiend2021.11.17 12:02
Nie ma "fizycznie" możliwości zakazania kobietom aborcji bez pozbawienia ich praw człowieka i Ordo Iuris doskonale o tym wie, ale bije propagandowo pianę bo na tym zarabia. Powoli jednak wszystkie cywilizowane kraje powoli dochodzą do liberalizacji prawa aborcyjnego i oddania kobietom decyzji o rodzeniu.
Krystian2021.11.17 11:34
Cieszy mnie niezmiernie, że ateistyczne lewactwo tak gremialnie odwiedza katolicki portal. Żywię nadzieję, że kiedyś będą normalni, choć się na to nie zanosi
MaxFiend2021.11.17 12:34
Skoro odwiedzają ten portal jak zoo, to raczej na to nie licz. Poza tym z normalnym katolicyzmem to raczej ten portal nie ma nic wspólnego :-D
cam2021.11.18 10:12
Ten portal to nie ZOO tylko Panopticum - prawdziwa galeria osobliwości. Daje mi wiele niezdrowej uciechy....
Polak2021.11.17 6:30
Finansowani z Kremla sekciarze zajmujący się mordowaniem kobiet przypominają o ochronie życia. Paradne.
Krystian2021.11.17 8:43
Sześć wyrazów, osiem kłamstw, łącznie z nickiem. Osiągnąłeś pułap Tuska. Brawo!
AAAtomek2021.11.17 9:59
Dodaj jeszcze, że w wynika zaostrzenia prawa do aborcji, nastąpi gwałtowny spadek urodzeń Polaków. Komu to służy, nie musze pisać...
Kwintet Żydków PATO-HEJTERÓW zaprasza:2021.11.17 4:12
A w kibucu im.Yitzhak Shamir odbyła się cotygodniowa szabesowa impreza pt. "Dick or Vibrator". - - - Na czym ona polega. Gudłaje obojga płci mają zasłaniane oczy, ściągają gacie (jak je mają) i się wypinają. Następnie dostają w rectum ... chüja albo wibrator. "Odbiorca" musi zgadnąć, czy to "chüj czy wibrator". Zdarzały się skandale, jak to w kibucu, że zamiast wibratora albo chüja w rectum "szedł" baseball bat ... ku uciesze, żeńskich niedopałków. .... . . . . . . . . . . . . . . . . . Hej baw się razem z nami!!! Na chüja w dupę i wibrator zapraszamy!
Albert2021.11.17 13:19
A ten żydek tylko o jednym. Jak zwykle
Po 11 ...2021.11.17 0:11
Jurny Penis powinien zająć się życiem wiecznym, a nie doczesnym. Zgadzacie się kotozboczki?
rebeliant2021.11.16 21:57
Ale święte celibaty zawsze dziewice niech nie nabierają wody w usta i się w pełni wypowiedzą - czego w związku z tą sprawą oczekują ? Karalności ? Pały policyjnej ? Przypomnijmy sobie: "Stare prawo „oko za oko” drzemie gdzieś na dnie ludzkiej duszy i trzeba czuwać, by to nie ono kierowało naszym postępowaniem w chwilach prześladowania i doznawanej krzywdy." - sami się domagacie bezradności rezygnując z zemsty, czyli kary (płotu elektrycznego, który ma odstraszać), ale obłudnie chcecie tam kimś to tam zrobić: "eee, eee! weź no tam zrób !!! no zrób, bo my jesteśmy świętymi dziewicami i to tak świętymi, że nawet nie możemy powiedzieć o co nam chodzi".
QWE2021.11.16 21:50
Ta sekta dawno została wywalona z Europy Zachodniej. Opanowali jednak Polskę.
Krystian2021.11.16 22:24
...i właśnie dlatego ta Jewropa jest teraz tak szeroko otwarta jak odbyt Wowereita czy innych Biedroniow
AAAtomek2021.11.16 21:42
Dlaczego Ordo Iuris nie walczy o dzieci imigrantów i dzieci ciężarnych imigrantek na granicy polsko-białoruskiej ?????? ;D
abcd2021.11.16 21:29
Wyrok TK otworzył drogę do wprowadzenia w przyszłości zakazu przerywania ciąży, która jest wynikiem gwałtu. Jeśli można było zmusić kobietę do urodzenia chorego płodu, to przecież tym bardziej powinna urodzić płód całkowicie zdrowy! Fakt, że poczęcie nastąpiło w wyniku gwałtu, nie ma tu najmniejszego znaczenia, bo w oczach Kościoła płód z gwałtu nie jest problemem życiowym. Tylko dlaczego prawo kościelne ma być prawem świeckim?
QWE2021.11.16 21:51
W celu kontroli przez sektę.
Krystian2021.11.16 21:58
"...urodzić płód"? Bądź zdrów, płodzie!