Opozycja uważa, że Tarcza antykryzysowa nie działa, a przedsiębiorcy złożyli już 1,3 mln wniosków - zdjęcie
20.04.20, 08:00Zbigniew Kuźmiuk/YT/pis.org.pl

Opozycja uważa, że Tarcza antykryzysowa nie działa, a przedsiębiorcy złożyli już 1,3 mln wniosków

13

Na początku kwietnia weszła w życie pierwsza Tarcza kryzysowa, od 17 kwietnia obowiązuje też druga Tarcza, uzupełniająca tę poprzednią, a przedsiębiorcy zaledwie przez kilkanaście dni, złożyli ponad 1,3 mln wniosków o różne formy pomocy.

Rząd także czeka na decyzję Komisji Europejskiej o zgodę na uruchomienie rozwiązań zawartych w tzw. Tarczy finansowej, opiewającej aż na 100 mld zł, którą zarządzał będzie Polski Fundusz Rozwoju razem z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Mimo tego opozycja, a w szczególności posłowie Platformy cały czas atakują rząd i twierdzą, że Tarcze nie działają, zawierają za małą pomoc, są dziurawe, bądź pomoc przyszła za późno.

Rzeczywiście druga Tarcza antykryzysowa mogła być przyjęta o 7 dni wcześniej, gdyby marszałek Senatu Tomasz Grodzki, zwołał posiedzenie tej izby jeszcze przed Świętami Wielkanocy, niestety z jakiś powodów tego nie zrobił, mimo tego, że nie było merytorycznych kontrowersji wobec rozwiązań, które znalazły się w przepisach tam zawartych.

2. Największym zainteresowaniem cieszy się zwolnienie na 3 miesiące ze składek ZUS, co dotyczy osób samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorstwa, które zatrudniają do 9 pracowników, takich wniosków złożono blisko 900 tysięcy.

Wpłynęło około 250 tysięcy wniosków o tzw. postojowe, zarówno od osób prowadzących działalność gospodarczą (ponad 220 tysięcy), a także 25 tysięcy od osób zatrudnionych do tej pory na umowę zlecenie, o dzieło, różnego rodzaju kontrakty, które nie miały w marcu żadnych przychodów, im będzie przysługiwało świadczenie w wysokości 2080 zł (w pierwszej Tarczy było jednomiesięczne, w drugiej Tarczy znalazło się rozszerzenie tego świadczenia na 3 miesiące).

Blisko 130 tysięcy wniosków złożyli przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą o pożyczki w wysokości 5 tys. zł, które będą mogły być umorzone po 6 miesiącach od ich otrzymania, pod warunkiem, że przedsiębiorca nie zmniejszy zatrudnienia przez kolejne 3 miesiące.

Ponadto wpłynęło blisko 37 tysięcy wniosków o odroczenie lub rozłożenie na raty składek ZUS, wreszcie wpłynęło około 11 tysięcy wniosków od małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, które dotyczą utrzymania kilkuset tysięcy miejsc pracy.

W tym przypadku Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) będzie finansował przez 3 miesiące płace pracowników w wysokości do 40% w odniesieniu do płac nie przekraczających średniego wynagrodzenia w gospodarce.

3. Z tego zestawienia do tej pory złożonych wniosków głównie do ZUS, Urzędów Pracy i FGŚP (przypomnijmy tylko przez niecałe 3 tygodnie), wyraźnie wynika, że zainteresowanie wsparciem jest naprawdę bardzo duże, a więc rozwiązania przygotowane przez rząd i zawarte w pierwszej i drugiej Tarczy antykryzysowej, dobrze odzwierciedlają potrzeby przedsiębiorców i pracowników.

Niestety opozycja podczas kolejnych posiedzeń Sejmu i Senatu oraz publicznych wystąpień, ostro krytykuje Tarcze antykryzysowe i podkreśla jak to instrumenty w nich zawarte, są nieskuteczne.

Co więcej cały czas domaga się od Zjednoczonej Prawicy wprowadzenia rozwiązań, które można by określić „rząd w związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa, ma dać wszystko wszystkim”.

4. Przypomnijmy, że rząd przygotował także Tarczę finansową aż na 100 mld zł , a teraz czeka na decyzję Komisji Europejskiej o zgodę na jej uruchomienie (KE określa dopuszczalny poziom pomocy publicznej dla przedsiębiorców).

Instytucją zarządzającą Tarczą Finansową jest Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który wspomnianą kwotę 100 mld zł (blisko 4,5% PKB), ma rozdysponować w taki sposób, żeby ok. 25 mld zł trafiło do mikrofirm, kolejne ok.50 mld zł do firm małych i średnich i wreszcie kolejne ok.25 mld zł do firm dużych.

Jak informuje PFR środki mogą trafić aż do 670 tysięcy firm w Polsce, a ponieważ warunkiem ich otrzymania jest utrzymanie miejsc pracy, w grę wchodzi ochrona aż 10 mln miejsc pracy w tych przedsiębiorstwach.

Mikrofirmy (a więc przedsiębiorstwa do 10 zatrudnionych), mogą ubiegać się o wsparcie do wysokości 324 tys zł, pożyczka jest udzielana na 3 lata, ale po roku w sytuacji prowadzenia działalności i utrzymania dotychczasowego zatrudnienia wsparcie to będzie umorzone do wysokości 75%.

Małe i średnie firmy (a więc zatrudniające od 10 do 249 pracowników), mogą ubiegać o wsparcie do 3,5 mln zł, pożyczka jest także udzielana na 3 lata, ale po roku przy utrzymaniu działalności i zatrudnienia na dotychczasowym poziomie, będzie umarzana do wysokości 75%.

Wreszcie duże firmy (powyżej 249 pracowników) mogą uzyskać wsparcie nawet do 1 mld zł, warunkiem koniecznym jest jednak płacenie podatków w Polsce, przy czym warunki tego wsparcia są negocjowane z Funduszem ale jak w poprzednich przypadkach jest możliwość jego umorzenia do 75%.

Program ten zostanie uruchomiony już w najbliższych tygodniach, natychmiast po uzyskaniu zgody KE i będzie prowadzony za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).


Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (13):

James Morgan2020.04.20 21:42
Czy potrzebujesz pożyczki, aby zapłacić rachunki lub założyć własną firmę? udzielamy wszystkich rodzajów pożyczek o oprocentowaniu 3%, od minimum 5 000,00 USD do maksymalnie 100 milionów dolarów, funtów, euro. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami przez e-mail: [email protected]
Piotr Nowak2020.04.20 9:42
Towarzysz Kuźmiuk jak na starego komucha przystało twierdzi że coś działa bo złożono wnoski. :) Czy działa zobaczymy za pół roku.
anonim2020.04.20 9:01
Tak Kuźmiuk - tarcza działa i odmrażanie gospodarki również. Zwłaszcza pierwszy etap - otwarcie lasów, aby przedsiębiorcy mieli gdzie się powiesić, bo nie doczekają kolejnych etapów. BRAWO PIS!!!!!!! Ale wybory muszą być - gdyż to będzie motorem i zapobiegnie zwiększeniu długu publicznego, oraz biedy Polaków. Co za obłudna propaganda.
gumowa kaczka2020.04.20 8:49
Ciężko oceniać program ratunkowy w tej fazie,rozsądnym wg. mnie byłoby wraz z obniżeniem osobom PRACUJĄCYM pensji obniżenie stypendiów pisowskich dla genetycznie bezrobotnych -w ramach SOLIDARNOŚCI SPOŁECZNEJ ,przecież oni z nas żyją (nie wiadomo po co ale jednak)
trujący Kartofel z sokiem z buraka2020.04.20 8:39
podobno, jak mówią wiewiórki w Łazienkach, charyzmatyczny Budka wraz z Człapką ( tak ten na froncie składania doniesień Powski Morozow) złożyli do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa wyłudzenia przez 1, 3 mln przedsiębiorców
WON do Tworek; 2020.04.20 8:25
ależ działa skutecznie - co chwila na moim osiedlu co jakiś okres cieć /gospodarz domu lub MPO wynosi NA TARCZY kolejnego POplatfusa w modnym kaftanie bezpieczeństwa wyjącego " Wyborów nie ma; Kidawa wygra" lub czerwonych z wysiłku medialnego lewaków, neomarksistów, neobolszewików,Antifę-Razem, LGTB NA TARCZY spienionych czerwonym SOKIEM z BURAKA. Chodzą plotki że sami się zgłaszają, bo często w tych miejscach pobytu jest żarcie na koszt obywateli
Michał Jan2020.04.20 8:22
1300 tys. złożonych, a nierozpatrzonych (nic p. Kuźmiuk o tym nie pisze) ma świadczyć, że nieprawdą jest, że "tarcza" nie działa. Drodzy wyborcy tego pana, czy ten argument naprawdę Was przekonuje? O prawdziwości danej pogłoski wiele świadczy, jak jest potwierdzana lub zaprzeczana...
anonim2020.04.20 8:14
Ponad 545 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Skąd tak wysoki wzrost? Proste, to CHEMTRAILS? Jeśli dodamy okres rozwoju koronowirusa w organizmie? POWRÓT CHEMTRAILS NAD POLSKĄ www.youtube.com/watch?v=yj9VTMmgQmI Gdy lekarze zaczynają radzić sobie z koronawirusem, to ONI, ci sami, co doprowadzili do epidemii koronawirusa, ponownie rozpoczęli akcję sypania na nas z powietrza trucizny – CHEMTRAILS! ONI obsypują nas zabijającą organizm nanocząsteczką metali ciężkich i grzybami? Sypią na nas truciznę, która wnika do naszych organizmów? Z obserwacjami [ chemtrails ] lekarzy angielskich wynika, że notują oni wzrost zachorowań na stany zapalne górnych dróg oddechowych, w kilka dni po intensywnym sypaniu z powietrza. Koronawirus także atakuje płuca! Czy to jest zbieg okoliczności? Politycy, dziennikarze, ONI trują nas, a co za tym idzie, trują także wasze rodziny i dzieci? Czy jest to wam obojętne? Wygoogluj sobie „chemtrails” „nanocząsteczka” Jak długo będziecie milczeć i akceptować powolną depopulację ludności Polski? Milcząc, uczestniczycie w masońskiej zbrodni? Chemtrails Trojanische Wolken Doku (full length) www.youtube.com/watch?v=_8o4xgSVcyg&feature=youtu.be
Polexit2020.04.20 8:07
Wkurza mnie to: opozycja uważa, opozycja nie zgadza się, opozycja zgadza się itd itd. W myśl zasady: dzieci, ryby i opozycja głosu nie mają! Kuźmiuk robić co do was należy i na tę bandę głupawych targowiczan (+ te baby z KE i PE) nie zwracać uwagi!!!
Polexit2020.04.20 8:10
Dodam tylko: nie wiecie, jak rozmawiać z opozycją, to umówić sie z Panem Prezydentem R. Erdoganem, a On was szybko nauczy, jak powinno się traktować opozycję!
Michał Jan2020.04.20 8:16
Właśnie podałeś kolejny argument przeciwko wyborom prezydenckim w czasie epidemii. Rządowi i opozycji uniemożliwiają racjonalne działanie.
Platforma do natychmiastowej utylizacji2020.04.20 8:28
Głupi jesteś 40 mln naród i panstwo musi mieć prezydenta.rZĄD MA ROBIC SWOJE NIE PATRZEC NA ANTYPOLSKIE INDYWIDUA.
Michał Jan2020.04.20 8:51
Przecież ma i na dodatek akurat prezydent ma najmniej obecnie do roboty, bo uwija się rząd. A bezpieczeństwo zdrowotne i przyszłość gospodarcza nie są dla niego aż tak ważne, jak wybory. Dla opozycji też. Zatem, jeżeli ja jestem głupi, to teraz znajdź odpowiednią nazwę dla swojego poziomu rozumu.