Opóźnienia w dostawach szczepionek. Interweniuje KE - zdjęcie
25.01.21, 15:35fot. Kuhlmann MSC, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia, zdj. edyt.

Opóźnienia w dostawach szczepionek. Interweniuje KE

3

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odbyła rozmowę telefoniczną z prezesem AstraZeneca Pascalem Soriotem w sprawie zapowiadanych opóźnień w dostawie szczepionki przeciw COVID-19. W rozmowie stanowczo podkreśliła, że Komisja Europejska oczekuje wywiązania się przez koncern z zawartych umów.

W ub. piątek firma AstraZeneca poinformowała, że pierwsze dostawy wyprodukowanej przez nią szczepionki przeciw COVID-19 do państw Unii Europejskiej będą mniejsze od pierwotnie ustalonych. Powodem ma być niższa wydajność produkcji niż wcześniej zakładano.

Interwencje w tej sprawie podjęła Komisja Europejska. Rzecznik KE Eric Mamer przekazał, że Ursula von der Leyen rozmawiała z prezesem firmy, któremu przypomniała o wkładzie finansowym UE w prace na szczepionką.

- „Oczekujemy, że firma znajdzie rozwiązanie” – podkreślił Mamer.

List w tej sprawie do AstraZeneca wysłała również unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides, domagając się dalszych wyjaśnień i podkreślając, że dostawy wynikające z zawartego porozumienia muszą zostać zrealizowane.

kak/PAP

Komentarze (3):

ryszard2021.01.25 15:56
Unia się kompromituje. Takiej instytucji rozgarnięty człowiek nawet sklepu z pietruszką by nie powierzył. Umowa powinna być zawarta odpowiedzialnie, nawet gdyby chodziło o pietruszkę, a tu idzie przecież o życie setek tysięcy, jeśli nie milionów. A listy to one mogą sobie pisać do kochanków a najlepiej, jak się już ma te lata, to na Berdyczów.
Po 11 ...2021.01.25 15:47
Firma znajdzie rozwiązanie? Już wiem, do Polski wyślą placebo i zamówią mszę za zdrowie Polaków w katedrze św. Michała i św. Guduli. Efekt będzie taki sam, a normalne kraje dostaną więcej szczepionek.
JaluKurek2021.01.25 22:56
To znaczy że wiecej Polaków uniknie nieobliczalnych skutków globalnego eksperymentu medycznego. Co daj Boże.