Na Onet.pl pojawiły się przeprosiny, do których portal został zobowiązany przez sąd za wykorzystanie zdjęcia kobiet rozstrzelanych w Palmirach w tekście dotyczącym wojennej prostytucji.

Przeprosiny skierowane są do syna jednej z rozstrzelanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej kobiet, Krystiana Brodackiego.

Wirtualne Media informując o przeprosinach Onetu informują, że to realizacja prawomocnego wyroku dotyczącego zdjęcia. W komunikacie opublikowanym na stronie czytamy:

Wydawca portalu Onet.pl przeprasza pana Krystiana Brodackiego za naruszenie jego dóbr osobistych poprzez zilustrowanie artykułu opublikowanego dnia 15 marca 2016 r. o związkach Polek z niemieckimi żołnierzami podczas II wojny światowej, (w którym mowa między innymi o «wschodnich małżeństwach niemieckich oficerów», «przyjaciółkach Niemców na terenach okupowanych», «leżącej kolaboracji» czy «prostytucji bytowej») - zdjęciem kobiet prowadzonych na egzekucję w Palmirach w czerwcu 1940 r. gdzie również w taki sposób została rozstrzelana matka powoda Krystiana Brodackiego Maria Brodacka - wcześniej aresztowana i torturowana przez Gestapo za ukrywanie Kazimierza Kota - Polaka żydowskiego pochodzenia szefa wydziału bojowego konspiracyjnej organizacji PLAN do której sama należała i która pomimo tortur nie wydała nikogo”.

Serwis przeprosił również za opatrzenie zdjęcia napisem „Romans z niemieckim żołnierzem był surowo zakazany, ale w Polsce żyją dzieci będące owocem takich związków”.

 

Onet musi też zapłacić Brodackiemu 100 tys. złotych zadośćuczynienia. W rozmowie z PAP dr Monika Brzozowska-Pasieka, która jest jego pełnomocniczką, powiedziała:

 

Z pewnością wyrok jest precedensowy. Z punktu widzenia prawnego otrzymaliśmy bez wątpienia rekordowe - jak dotychczas - zadośćuczynienie za naruszenie dobra osobistego w postaci tożsamości narodowej i kultu pamięci o zmarłej mamie”.

dam/wirtualnemedia.pl,onet.pl