Ofensywa energetyczna USA. Pakiet ustaw pomoże ograniczyć wpływy Rosji - zdjęcie
31.12.19, 11:30

Ofensywa energetyczna USA. Pakiet ustaw pomoże ograniczyć wpływy Rosji

16

Kongres USA przyjął ustawy, które mają zwiększyć dywersyfikację źródeł energii w Europie i zmniejszyć uzależnienie od dostaw z Rosji. Najważniejsze ustawy dotyczą zabezpieczenia i eksploatacji złóż gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego oraz wsparcia projektów infrastruktury energetycznej w Europie Środkowej i Wschodniej.

 

Kongres USA przyjął ustawy mające wzmocnić bezpieczeństwo i współpracę energetyczną we wschodniej części Morza Śródziemnego, gdzie niedawno odkryte duże złoża gazu mogą w przyszłości pomóc w zmniejszeniu zależności Europy od rosyjskich węglowodorów. Ustawa o Bezpieczeństwie i Partnerstwie Energetycznym na wschodzie Morza Śródziemnego (Eastern Mediterranean Security and Energy Partnership Act) pozwala administracji USA zapewnić nowe wsparcie bezpieczeństwa Cyprowi i Grecji oraz znosi embargo na amerykańską broń dla Cypru. Ustawa autoryzuje też ustanowienie Centrum Energii dla zacieśnienia współpracy między USA, Izraelem, Grecją i Cyprem. Nowe amerykańskie prawo to reakcja USA na eskalację sporów o złoża gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego. Nowe zasoby surowca znaleziono w ciągu kilku ostatnich latach na wodach leżących między Izraelem, Egiptem a Cyprem. Oczekuje się, że jest tam jeszcze więcej gazu. Może to uczynić ten region poważnym źródłem energii dla Europy via Grecja. Zagrożeniem jest jednak agresywna polityka Turcji. Turcy wciąż okupują północną część Cypru i wysuwają roszczenia do praw odwiertów w wyłącznej strefie ekonomicznej wyspy. Okręty tureckiej floty zatrzymały europejskie statki chcące prowadzić odwierty na wodach Cypru. W ustawie kongresmeni wyrażają też obawy o obecność rosyjskich okrętów w regionie wspierających Asada. Zgodnie z nowym prawem sekretarz stanu ma w ciągu 90 dni przygotować raport oceniający rosyjskie cele bezpieczeństwa, polityczne i energetyczne na wschodnim Morzu Śródziemnym. Sekretarz stanu ma też przedstawić strategię zwiększania współpracy energetycznej i bezpieczeństwa USA z krajami regionu, w tym oceny sposobów dostarczenia gazu śródziemnomorskiego do Europy. Są dwie opcje: podwodny gazociąg do Grecji lub terminal LNG.

Przygotowany wspólnie przez republikanów i demokratów Eastern Mediterranean Security and Energy Partnership Act to ostatni element przyjętych w 2019 roku przez amerykański Kongres ustaw mających na celu dywersyfikację źródeł energii w Europie i zmniejszenie zależności od Rosji. Kongres przyjął też ustawę powołującą fundusz w wysokości 1 mld dolarów na finansowanie energetycznych projektów infrastrukturalnych, które promują niezależność energetyczną we Wschodniej i Środkowej Europie. Nieco wcześniej uchwalono ustawę budżetową Pentagonu, w której zapisano sankcje de facto zamrażające budowę Nord Stream 2. Ustawa o Europejskim Bezpieczeństwie Energetycznym i Dywersyfikacji (The European Energy Security and Diversification Act). Przewidziane w niej środki w wysokości 1 mld dolarów mają być użyte do finansowania takich projektów w regionie jak terminale LNG, interkonektory gazowe, energia solarna i wiatrowa. Jak powiedział senator Chris Murphy (demokrata z Connecticut), autor projektu, członek Komisji Spraw Zagranicznych Senatu, USA chcą aktywniej wspomóc działania dywersyfikacyjne krajów wschodnio- i środkowoeuropejskich zmniejszające uzależnienie od Rosji.

Warsaw Institute

Komentarze (16):

wicek2019.12.31 19:26
Doskonale.
szalej Keller, życie ci się kończy szybko2019.12.31 14:42
„ ..moja rodzina, mimo że praktycznie czystej niemieckiej krwi,” - „Jako potomek niemieckich Żydów…” Tego jeszcze nie było; "praktycznie czystej krwi niemieckiej żyd". Kto tak o sobie napisał? 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫, 𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 dodał sobie żeby nie być bardzo żydowski. A kim on jest? Jest oczywiście żydem który z tego powodu ma wielki kompleks niższości stąd jego idiotyczno-mitomańskie pseudonimy, że przypomnę "PolishPatriot" (jego ulubionym jest użycie "polaczki"), "Poliamorysta" (nie miał "doopy" od dekad), "Sarmata" ( to dobre, sarmata obrzezany), był "wikingiem" (niektórzy byli "obrzezani" po bitwie z Saxonami), i tak dalej. 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 wyniósł z domu tzw. kompleks mamuśki która podglądał i się onanizował, potem robił to z siostrą - podglądał i "trzepał". Ostatecznie zakosztował dowdoopnego stosunku i smaku spermy. Oto kim jest 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤. Mieszka w norze postalinowskiej na Starych Bielanach, jeździ używana Hondą z ubiegłego millenium która kupił od jugola pod Berlinem. 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 po "40-letnim" pobycie w "australii" jest tak biegły w "angielskim" jak inny mitoman, Albert.
Janek2019.12.31 13:25
Dr Jerzy Jaśkowski - "Ocalić Naród od depopulacji. Historia i stan obecny opieki medycznej". Wykład youtube.com/watch?v=5YPSrTMNEq4
Janek2019.12.31 13:03
Zapamiętajcie tę prawdę, to cytat z sojusznika, „Jeżeli ktoś oddaje wolność, żeby uzyskać bezpieczeństwo, pozostanie bez jednego i drugiego” - jeden z ojców Ameryki.
Janek2019.12.31 13:01
„Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami” (Mt 7, 15)
Reytan2019.12.31 12:27
Nie da sie porownywac sensownie Rosji do Stanow. To prawda. Ale balwochwalstwo Ameryki jest rowniez idiotyzmem,bo Ameryka to fanatyczny kraj protestancko-zydowski i antykatolicki,i ma cala historie anrypolskich sojuszow z Rosja i z Niemcami. Nalezy trzymac z Amerykanami,ale nasze interesy moga sie szybko zmieniac. Tylko sojusz z Turcja i z Wegrami moze dac nam stabilizacje i umozliwi zjednoczenie Miedzymorza. Oczywiscie w ramach NATO,tak jak to robi Erdogan i Orban.
Janek2019.12.31 13:20
Węgry, z całym szacunkiem dla Bratanków, ale jaki to jest potencjał ludnościowy i wojskowy? Turcja ma interesy na Bliskim Wschodzie, i jak na razie razem z Rosją i Iranem. NATO, to Amerykanie, gdzie są amerykańskie interesy, z pewnością nie w Polsce. Jeśli są jakieś, to w roli strefy zgniotu na czas przegrupowania amerykańskich wojsk i do obrony Niemiec, bo tam są ich interesy. Polsce wyznaczono zaszczytne zadanie oddania najcenniejszego daru, daru krwi, i jak zawsze w historii. Pytanie, gdzie jest polska armia? Gdzie polski przemysł zbrojeniowy? Gdzie broń dla każdego Polaka? Gdzie strzelnice w każdej gminie? Nie ma. A dlaczego nie ma, Polacy są nieudacznicy, czy sojusznicy nie pozwalają?
anonim2019.12.31 11:56
NIGDY WIĘCEJ ROSYJSKIEJ STREFY WPŁYWU W POLSCE !!!- Porównanie USA do Rosji - jest z gruntu fałszywe - USA od początku swego istnienia jest krajem demokratycznym gdzie człowiek jest podmiotem - co widać na poziomie życia przeciętnego Amerykanina USA nigdy nie dopuściły się LUDOBÓJSTWA I NIE OKUPOWAŁY INNE PAŃSTWA W TAKI SPOSÓB JAK ROSJA - ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! - to szatańska mentalność !!
Marek212019.12.31 11:55
Gdzie podziali się frondowi Prawdziwi Polacy sypiący na wszystkie strony patriotycznymi wyzwiskami? Dzisiaj komentują tylko Wyrzutki Narodu! Wiadomej ambasadzie obcięto fundusze? :-)
wypalacz węgla drzewnego w Bieszczadach2019.12.31 12:25
ja to bym wam ani kopiejki za takie wpisy nie naliczyłsa
Marek212019.12.31 12:28
Ucz się dziecko rosyjskiego ucz. Może kiedyś po zwycięskiej wojnie pod buławą marszałka Macierewicza będziesz przesłuchiwał rosyjskich generałów wziętych do niewoli?
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.31 11:40
dywersyfikacja według USA to wciskanie głupkom gazu dwa razy droższego niż rosyjski!
wypalacz węgla drzewnego w Bieszczadach2019.12.31 12:24
sam se łapkę wcisnąłeś trollu, nie, zmiana się zaczęła, 12godzinna?
JS2019.12.31 11:37
Najlepiej niech to sami robią a nas nie wciągają. Trump jak chce reelekcji musi się wykazać anty rosyjskimi działaniami ale niech lepiej nie proszą nas o pomoc bo skutki najbardziej spadną na nas nie na USA. Pozdr.
wróg zgredka2019.12.31 12:29
pytanie retoryczne: a u was już 15:30?
JS2019.12.31 12:40
Jeszcze nie. Pozdr.