08.08.17, 13:50By Phongnguyen1410 (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Ocet jabłkowy na refluks i wrzody!!!

Co jest przyczyną zgagi i refluksu? Nadmiar węglowodanów w pożywieniu oraz nieprawidłowe ich trawienie, jak również- za mało kwaśny żołądek. 

Chwilowe obniżenie kwasowości żołądka wynika z różnych przyczyn. Wówczas często następuje zakażenie bakteriami, takimi jak Helicobacter Pylori. Tego rodzaju bakterie, aby przeżyć, muszą blokować wydzielanie kwasu w żołądku. Żywią się węglowodanami dostarczanymi z pożywieniem. Podrażniają zwieracz, paraliżując jego mięśnie, jak również dodatkowo fermentują węglowodany w jelitach produkując mnóstwo gazów, które podnoszą ciśnienie w jamie brzusznej i powodują cofanie się treści żołądka do przełyku, który jest bardzo czuły i nawet mało kwaśna zawartość żołądka może go podrażnić i wywołać uczucie pieczenia. 

Środki przepisywane przez lekarzy jeszcze bardziej blokują wydzielanie kwasów w żołądku, a treść wracająca do przełyku już go nie drażni, bo jest prawie całkowicie niekwaśna. Lekarstwa te usuwają objawy jedynie chwilowo, a jednocześnie- pogarszają prawdziwą przyczynę, czyli niedomiar kwasów żołądkowych.

Jest na to jedna rada: ocet jabłkowy. Wystarczy wlać jego łyżeczkę do szklanki wody, a potem wypić. Można poprawić smak odrobiną miodu lub słodzika. Warto powtórzyć ten test kilka razy w ciągu tygodnia. Jest to test, który może pomóc sprawdzić, czy mamy zbyt mało kwaśny żołądek. Jeżeli po wypiciu octu zgaga minie, to przyczyna jest właśnie ta. Jeżeli objawy nasilą się, problemmem jest z kolei zbyt duża kwasota żołądka.

Zawsze jednak podstawową przyczyną jest nadużywanie węglowodanów. Aby raz na zawsze pożegnać się ze zgagą, wystarczy po prostu jeść odpowiednio. A oprócz tego, zawsze gdy poczujemy pieczenie,ale i profilaktycznie, przed każdym posiłkiem, warto pić ocet jabłkowy! Usunie wszystkie objawy i będzie sprzyjać leczeniu.