W sieci pojawiło się 23 lutego nowe nagranie ze spotkania z o. Jamesem Martinem SJ, w którym mówi on o tym, że papież Franciszek popiera jego działania na rzecz posługi LGBT. Amerykański jezuita kwestionuje też naukę Kościoła katolickiego na temat homoseksualizmu. Nagranie audio zostało zredagowane, zilustrowane i opublikowane przez amerykańską katolicką organizację „Complicit Clergy” (Współwinne Duchowieństwo) i pochodzi ze spotkania, które odbyło się 9 stycznia w parafii pw. Św. Joanny d’Arc w Minneapolis.

 

Na nagraniu o. Martin mówi o tym, że rozmawiał z papieżem Franciszkiem o „katolikach LGBT” i „wyciągnięciu do nich ręki”. Stwierdził, że było to dla niego bardzo zachęcające i inspirujące. Powiedział m.in.: „grupą, która czuje się najbardziej marginalizowana w Kościele to ludzie LGBT. Są oni obrażani, wykluczani, prześladowani (...) i mogą naprawdę czuć się tak, jakby to nie był nawet ich Kościół. (...) Wielu ludzi LGBT być może nigdy nie słyszało słów lesbijka, gej, biseksualny czy transpłciowy wspomnianych w jakikolwiek inny sposób niż negatywny”. Autorzy nagrania zilustrowali tę wypowiedź zdjęciem „marginalizowanych” „ludzi LGBT” z liberalnej parafii pw. Św. Joanny d’Arc, którzy maszerują w homoseksualnej paradzie”.

Jezuita stwierdził, że Franciszek jest „pierwszym papieżem, który wspomniał słowo gej”, a także „pierwszym papieżem, który mówi o gejach (gay people)”. Duchowny uznał, że rozmowa z papieżem była „znakiem jego poparcia dla tego typu posługi duszpasterskiej” wobec „ludzi LGBT” i że „Kościół naprawdę idzie naprzód”.

Jednocześnie o. Martin zakwestionował kościelną interpretację fragmentów biblijnych mówiących o homoseksualizmie: „Niestety wielu ludzi używa tekstów biblijnych, by poprzeć swoją homofobię”. Według niego „gdy chodzi o kwestie LGBT, nagle stajemy się fundamentalistami. Stajemy się dosłowni”. W ten sposób pro-homoseksualny duchowny próbował dowodzić, że potępienie homoseksualizmu w Piśmie św. ma jedynie znaczenie historyczne, tak jak np. brak krytyki niewolnictwa, a „homoseksualizm w tamtych czasach” był czymś „bardzo odmiennym”.

Wypowiedzi o. Martina na temat homoseksualizmu pozostają w wyraźnej sprzeczności z oficjalną nauką Kościoła katolickiego. Niedawno pojawiły się też wypowiedzi amerykańskich biskupów, którzy stwierdzili, że papież Franciszek nie poparł działalności jezuity.

jjf/LifeSiteNews.com