Dialog między Polską, Białorusią i Ukrainą z wiadomych względów jest bardzo trudny, jednak nie musi on być z konieczności bezowocny. Jasno pokazuje to ostatni raport dotyczący Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina.

Przez ostatnie siedem lat nasze kraje wspólnie wykonały wiele bardzo ważnych i potrzebnych projektów. Powstało 460 nowych miejsc pracy, 45 projektów w zakresie służby zdrowia, a także dwa tysiące odnowionych dróg. 

W jednym z ukraińskich kurortów odbyło się spotkanie podsumowujące ostatnie siedem lat działania programu. Brali w nim udział również przedstawiciele polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. 

Jak mówił obecny na spotkaniu wiceszef MSWiA Jakub Skiba: 

“To różny inicjatywy w obszarze dziedzictwa kulturowego, sportu, turystyki, ochrony zdrowia. Można wymieniać długo i obszernie. Najważniejszym jest to, że program nie powstał dla władz i instytutów, a dla obywateli trzech graniczących krajów – Polaków, Ukraińców i Białorusinów. I dzięki właśnie temu dialogowi i tej pracy stajemy się sobie bliżsi i lepiej się rozumiemy”.

Z kolei przedstawicielka Unii Europejskiej na Ukrainie Tatiana Szulga podkreślała, że współpraca między Polską, Ukrainą i Białorusią jest bardzo ważna, również dlatego, że pozwala przełamywać stereotypy.

"Taka współpraca niszczy stereotypy, pomaga walczyć z propagandą, jak też pozwala zrozumieć, co się dzieje w sąsiednich krajach i zobaczyć, jakie są drogi i możliwe rozwiązania konkretnych problemów" - mówiła.

Rozwiązano też pierwsze konkursy na najbliższe lata. Dalszej rozbudowie ma ulegać sieć dróg łączących kraje uczestniczące w programie. 

emde/belsat.eu