KE: Nord Stream 2 nie leży we wspólnym interesie krajów Unii Europejskiej - zdjęcie
20.01.21, 09:18fot. pixabay.com/wikipedia.org, domena publiczna

KE: Nord Stream 2 nie leży we wspólnym interesie krajów Unii Europejskiej

10

- NS2 nie jest projektem stanowiącym przedmiot wspólnego europejskiego interesu - czytamy w odpowiedzi Komisji Europejskiej na zapytanie PAP w tej sprawie.

Jak czytamy w odpowiedzi KE na pytania PAP, planowane wznowienie budowy gazociągu Nord Stream 2 mającego połączyć rosyjski Wyborg i niemiecki Greifswald dokończenie budowy NS2 nie we wspólnym interesie Europy. Zastrzega jednak, że „celem Komisji zawsze było zapewnienie, aby Nord Stream 2, jeśli zostanie zbudowany, działał w sposób przejrzysty i niedyskryminujący z odpowiednim nadzorem regulacyjnym, zgodnie z kluczowymi zasadami międzynarodowego i unijnego prawa energetycznego”.

Zgodnie z wydaną dyrektywą, do której Niemcy – jak wcześniej informowały – dostosowały się w pełni, KE oświadcza, że śledzi ten proces.

W odniesieniu do działań Viola von Cramon, niemiecka europosłanka z partii Zielonych. , która ogłosiła, że jej kraj związkowy tworzy własną Fundację Ochrony Klimatu i Środowiska MV, która ma wspierać realizację gazociągu Nord Stream 2, a de facto zabezpieczać firmy zaangażowane w budowę przed ewentualnymi sankcjami USA, Viola von Cramon, niemiecka europosłanka z partii Zielonych takie działania nazywa „polityczną korupcją” oraz „absolutną katastrofą geopolityczną i hańbą”.

 

mp/pap/wpolityce.pl

Komentarze (10):

ffgd2021.01.31 9:20
i tak niemcy dopną swojego, a jak poleci gaz do niemiec, to putin może zakręcić kurek polsce w ramach np. długotrwałej konserwacji rurociągu akurat przy -30oC mrozie
xctyj2021.01.20 10:45
Pakt Ribbentrop - Mołotow ma się dobrze !
XYZ2021.01.20 10:43
Podobnie jak wydobycie węgla w Polsce.
T.2021.01.20 9:57
NS2 nie jest żadnym projektem ekonomicznym, a politycznym. Tu chodzi o pominięcie krajów dawnego bloku wschodniego w tranzycie ropy i gazu na zachód Europy, aby jeszcze bardziej móc wywierać na nie presje, a na Białorusi i Ukrainie przeprowadzić w razie potrzeby interwencje militarną.
Natalja Siwiec2021.01.20 10:52
Polska sama się wykluczyła
T.2021.01.20 12:05
Nie wchodzi się w interesy długofalowe z państwem wrogo do Ciebie nastawionym (a takim są państwa NATO w doktrynie wojennej Rosji) i nie wpuszcza się na swój teren żadnych doradców/ekspertów/inżynierów itp. Każdą tożsamość można ukryć, każdy dokument można zrobić na nowo, i nigdy nie wiesz czy faktycznie ktoś jest faktycznie tym za kogo się podaje. Jeszcze podczas zimnej wojny, istniały plany przeniknięcia setek żołnierzy specnazu na tereny Niemiec zachodnich, aby przygotować miejsca zrzutu dla WDW, opanować dworce, węzły komunikacyjne itp. Rosja jest mistrzem w wojnie niekonwencjonalnej, w dezinformacji, w sabotażu i dywersji
Elektor2021.01.20 12:14
Pominięcie Polski? No to doskonale się przecież składa! Bo Polska absolutnie nie chce ruskiego gazu:) Na siłę mieliby nam tłoczyć? To co szczekasz?
T.2021.01.20 14:07
Dalej nic nie rozumiesz. Istnienie NS2 powoduje że Moskwa zakręca dla PL kurek z gazem i ropą, powodując straty ekonomiczne, chaos i zamieszanie. Tymczasem dostawy gazu dla Europy zachodniej odbywają się sielankowo i bez zakłóceń. W tym momencie zachodowi nie śpieszy się z jakąkolwiek formą pomocy dla PL, a Nasze rezerwy szybko się skończą. Terminal LNG ma ograniczone moce aby w 100% uniezależnić się od gazpromu, a poza tym Polska niema dość silnej floty aby ochraniać tankowce z gazem. Kryzys naftowy z 1973r pokazał jak kończy się monopol na surowce naturalne.
Elektor2021.01.20 16:02
No przecież była propozycja rurociągu przez Polskę, z pominięciem Ukrainy? Była. Odrzuciliśmy ją. Z całym szacunkiem, bo tu bluzgają często, o co Ci chodzi? Polscy politycy nie chcą ruskiego gazu, marzą o amerykańskim, norweskim. To chyba dobrze dla polskich "patriotów" rusofobów że nie będziemy brać od ruskich? Moim zdaniem fatalnie, ale ja jestem "ruska onuca". Propozycja rury przez Polskę została odrzucona a że ruscy chcą sprzedawać a szkopy kupować to poprowadzili przez morze. Mieli nas wspólnie ze szkopami napaść i na siłę pociągnąć?
T.2021.01.21 9:51
A ja jestem ubekiem i potomkiem komuchów bo nie popieram PISlamizmu...