Stanie się to w nocy z 16 na 17 maja. Wtedy każdy będzie mógł wejść do archiwum IPN i na własne oczy zobaczyć, jak wygląda zbiór najbardziej kontrowersyjnych akt w Polsce. - Po raz pierwszy w historii będzie można zobaczyć archiwum IPN - przyznaje Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy Instytutu.
Zwiedzanie archiwum IPN, w którym znajdują się 82 kilometry teczek byłej Służby Bezpieczeństwa, będzie jedną z imprez Nocy Muzeów. Podczas zwiedzania nie będzie można wziąć z półki dowolnej teczki i wertować jej kartka po kartce, ale pracownicy IPN z pewnością pokażą kilka przykładowych teczek.
Do tej pory archiwum Instytutu było jednym z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce. Jego zawartość do dziś rozpala emocje polityków ze wszystkich ugrupowań. Tej nocy każdy będzie mógł zobaczyć, jak wygląda zbiór nazywany "szambem", "kloaką" czy "esbecką biblią".
JaLu/Polska
Podobał Ci się artykuł? Wesprzyj Frondę »

