Polska i Węgry nie są odosobnione w sporze z dążącą do zmienienia UE w superpaństwo Brukselą. Portal Euractiv przypomina o sporze niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z TSUE. W tej sprawie do rządu Niemiec zaapelowała grupa niemieckich konstytucjonalistów, którzy podkreślają, że nie wolno pozwolić na odebranie suwerenności państwom członkowskim przez organy unijne.

Prof. Zdzisław Krasnodębski zwrócił na Twitterze uwagę na artykuł opublikowany na portalu Euractiv, który traktuje o sporze Polski i Węgier z Unią Europejską. Autorzy przypominają w tym kontekście trwający spór pomiędzy Niemcami a Brukselą. W czerwcu Komisja Europejska wszczęła procedurę o naruszenie prawa unijnego przez Niemcy, w związku z podważeniem prymatu prawa UE nad prawem krajowym przez niemiecki TK. Chodzi o orzeczenia TK ws. Europejskiego Banku Centralnego, który podważył wcześniejsze orzeczenie TSUE.

- „Jednak grupa niemieckich konstytucjonalistów skrytykowała Komisję za rozpoczęcie procedury, wskazując, że rząd federalny musi odrzucić postępowanie i tym samym bronić europejskiej wspólnoty państw. Według prawników krajowe trybunały konstytucyjne nie powinny rezygnować z wydawania orzeczeń w takich przypadkach, jak niemiecki TK, bo w przeciwnym razie organy Unii mogłyby odebrać państwom członkowskim suwerenne prawa wbrew ich woli

- podkreślają autorzy.

kak/wPolityce.pl, Twitter, euractiv.pl