Nigdy w historii i na żadnej licytacji, żadne dzieło sztuki nie uzyskało tak nieprawdopodobnej ceny. Rekordową kwotę – 450 milionów dolarów czyli 1,62 miliarda złotych - tyle w przeliczeniu na polską walutę zapłacił za obraz ,,Salvator Mundi'' czyli ,,Zbawiciel Świata'' autorstwa Lonarda da Vinci anonimowy nabywca. Obraz przedstawia Jezusa Chrystusa, trzymającego w lewej ręce kryształową kulę - symbol świata, zaś prawa dłoń jest uniesiona w geście błogosławieństwa.

Do  transakcji doszło nietypowo, bo licytujący wygrał aukcję telefonicznie, w nowojorskim domu aukcyjnym Christie's. Cena przyprawia o zawrót głowy, a smaczku dodaje fakt, że - jak twierdzą niektórzy - autentyczność obrazu może być kwestionowana.
Licytacja rozpoczęła się od zawrotnej kwoty 70 milionów dolarów, nikt jednak nie spodziewał się, że ostatecznie padnie oferta na pół miliarda dolarów.

Amatorzy dzieł sztuki walczyli o obraz tyko 19 minut. Analitycy twierdzą, że tak wielkie zainteresowanie liczącym 500 lat dziełem sztuki było spowodowane niezwykle intensywną kampanią reklamową, jaka odbyła się przed aukcją .

Wcześniejszy rekord padł w maju 2015 roku, w tej samej galerii sztuki, a był to obraz Pabla Picasso „Kobiety Algieru", który sprzedano za 179,4 mln. USD.

,,Zbawiciel świata" powstał w latach 1506-1513 i jest namalowany farbą olejną na desce o wymiarach 60 cm na 40 cm. Leonardo da Vinci stworzył arcydzieło dla króla Francji Ludwika XII, potem obraz zmieniał właścicieli, a jednym z nich był przez pewien czas król Anglii Karol.

W pewnym momencie - w połowie XVIII – słuch o obrazie zaginął i uznano go za utracony, aż do XX wieku. Pojawił się niepodziewanie w 1900 r. - nabył go sir Francis Cook, angielski kolekcjoner, nie wiedząc, kto jest autorem dzieła. Umarł, nie dowiadując się nigdy, jakim skarbem dysponuje.

Jego spadkobiercy sprzedali obraz w 1958 za marne 45 funtów. W 2005 ,,Zbawiciel Świata'' został kupiony przez grupę handlarzy sztuki, wśród których był znany ekspert sztuki, Robert Simon.

Inny niekwestionowany znawca dzieł ''starych mistrzów” dr Tim Hunter, oświadczył, że potwierdzenie w 2005 autentyczności obrazu to ''największe odkrycie XXI wieku”.

W 2013 roku dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał dzieło za 80 mln. USD – nabywcą był Yves Bouvier, szwajcarski marszand, który niebawem odsprzedał obraz za 127.5 mln USD. Nabywcą był tym razem rosyjski miliarder Dmitrij Rybołowlew, znany jako ''król nawozów sztucznych', ale przy okazji znany kolekcjoner dzieł sztuki.

Obraz mistrza Leonardo da Vinci, sprzedany właśnie w Nowym Jorku jest jedynym z niespełna 20 dzieł tego twórcy, pozostającym w prywatnych rękach.

LDD/cbs.news/fronda.pl