,,Nie odnajduję tego w swej pamięci...'' - zdjęcie
22.07.19, 08:00fot. PO RP, lic. CC BY-SA 2.0 via Flickr, zdj. edyt.

,,Nie odnajduję tego w swej pamięci...''

11

1 . Sejmowa komisja ds. VAT zakończyła w poprzednim tygodniu przesłuchania świadków (Donald Tusk nie stawiając się na powtórne przesłuchanie przed komisją, uniknął wielu niewygodnych pytań wynikających z konfrontacji jego wcześniejszych zeznań, z zeznaniami ministrów jego rządu) i przystępuje teraz do przygotowywania raportu, który będzie zaprezentowany Sejmowi przed końcem tej kadencji.  

Ostatnim świadkiem przed komisją był były minister transportu, a później szef gabinetu politycznego premiera Donalda Tuska, Sławomir Nowak i fraza, która zostanie po tym przesłuchaniu to „to nie odnajduję tego w swej pamięci”. 

W czasie jego zeznań w sytuacji kiedy nawet „został złapany za rękę” ,natychmiast ogłaszał ,że „to nie jego ręka”, tak jak w przypadku pytania przewodniczącego komisji posła Marcina Horały.  

Horała zapytał czy zespół, który zbierał się pod jego kierownictwem w Kancelarii Premiera w sprawie zmian w ustawie o podatku VAT podejmował decyzje i przekazywał je do ministerstwa finansów, stanowczo temu zaprzeczył.

Ale gdy przewodniczący pokazał mu dokument, w którym czarno na białym było napisane, że są to decyzje jego zespołu, stwierdził z rozbrajającą szczerością, że decyzje to jednak nie decyzje.

2. Niestety w taki sam sposób zeznawali przed komisją także inni ministrowie rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz i oboje premierzy , jedynym wyjątkiem była wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch.

Przypomnijmy, że jej zeznania, w tym odpowiedzi na pytania posłów były wręcz swoistym aktem oskarżenia wobec ówczesnego premiera Donalda Tuska i jego ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego.

Była minister zeznała, że o pogłębiającej się luce w podatku VAT zarówno premier jak i minister finansów wiedzieli już w latach 2009-2010 i nie zrobili nic by uszczelnić ten system, a wręcz przeciwnie przyczynili się do jego rozszczelnienia.

Profesor Chojna-Duch bardzo zdecydowanie stwierdziła, że następował wręcz demontaż systemu podatkowego i były to działania celowe, w latach 2010-2015 następował rozkład systemu VAT.

3. Pani minister zeznała także,że przygotowano aż 18 projektów zmian ustawy o podatku od towarów i usług i każda z nich zakładała rozszczelnienie systemu poboru podatku VAT, ba uzasadniano to walką „z pazernością fiskusa” w czym szczególnie celowała tzw. sejmowa komisja Przyjazne Państwo kierowana przez ówczesnego wiceprzewodniczącego Platformy, posła Janusza Palikota.

Przypomniała też rolę w procesie legislacyjnym Renaty Hayder z jednej strony zatrudnionej w znanej firmie zajmującej między innymi „optymalizacją podatków”, z drugiej doradczyni społeczna ministra Rostowskiego.

I zadała pytanie jaki mógł być cel jej pracy w resorcie finansów w sytuacji kiedy nie była tam formalnie zatrudniona i nie otrzymywała wynagrodzenia, ale jednocześnie wydawała dyspozycje pracownikom i była dopuszczona do wrażliwych informacji w dziedzinie podatków.

Informacje, że podczas rządów Donalda Tuska lobbyści pisali ustawy podatkowe pojawiały się także w zeznaniach profesora Modzelewskiego, który jako pierwszy stawił się przed komisją śledczą, ale to profesor Chojna-Duch publicznie wymieniła nazwiska osób, które to robiły, co więcej także nazwiska polityków, którzy te zmiany akceptowali i przekazywali do Sejmu.

4. Przypomnijmy także , że jednym wielkim oskarżeniem rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz jeżeli chodzi o wyłudzenia podatku VAT, są wpływy tego podatku od momentu przejęcia rządów w Polsce przez Zjednoczoną Prawicę.

Za lata 2016-2018 to wyraźny wzrost wpływów z VAT: już w 2016 roku były one o 4 mld zł wyższe niż w roku poprzednim (wyniosły 127 mld zł), w roku 2017 wręcz „eksplodowały”, bo wzrosły aż o 30 mld zł do kwoty 157 mld zł (wzrosły aż o 23% w ujęciu r/r), na rok 2018 zostały zaplanowane o 10 mld zł wyższe, (czyli miały wynieść 167 mld zł), ale ostatecznie wyniosły 175 mld zł.

A więc w ciągu 3 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości wpływy z tego podatku wzrosły aż o 52 mld zł i uzyskanie takie przyrostu wpływów nawet po uwzględnieniu nominalnego wzrostu PKB w tym okresie dobitnie pokazuje, że w czasie rządów PO-PSL mieliśmy do czynienia ze złodziejstwem dotyczącym tego podatku, na które było swoiste przyzwolenie polityczne ze strony obydwu tych ugrupowań.

W świetle tych danych zupełnie niewiarygodnie brzmią zeznania wszystkich świadków (premierów Tuska i Kopacz, ich ministrów, wiceministrów, przedstawicieli służb z okresu rządów PO-PSL), którzy stawali przed sejmową komisją śledczą d/s wyłudzeń podatku VAT, a fraza Sławomira Nowaka „nie odnajduję tego w swej pamięci” ,przejdzie do historii jako próba ucieczki od odpowiedzialności najwyższych urzędników państwowych.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (11):

Foster2019.07.22 17:31
Czy nie wystarczy odpowiedzieć "nie pamiętam" ?
Max Fiend2019.07.22 13:34
Musi pamiętać?
MJ2019.07.22 11:51
Nowak, człowie który nie umie szukać w pamięci.
MJ2019.07.22 11:50
Nowak, który nie umie szukać w pamięci.
Nimrodel2019.07.22 10:12
Nie mam wiedzy, nie odnajduję tego w swej pamięci - z tych zeznań tylko takie słowne dziwolągi zapadły do "mej pamięci".
Unrug2019.07.22 9:15
I pomyśleć, że przez tyle lat rządzili nami sami sklerotycy! :(
andrzejhahn32019.07.22 9:03
Brat Nowaka tu komentujacego😀 To rodzinne nic nie pamiętać 🤯
Jezus2019.07.22 11:39
Nie brat, tylko wujek. Na imprezach rodzinnych sadzamy go obok ciotki Baśki (tej "kurator oświaty") Dobrze się dogadują. On ma amnezję a ona jest niedouczona. (nie wie nawet czym jest homoseksualizm) No cóż... Rodziny się nie wybiera. ;)
Bizon2019.07.22 8:58
Czy to jest ten sam Nowak, którego Ukraina i wielki Poroszenko przygarnęli do siebie z otwartymi ramionami, jako swojego guru i wybawcę? Tak tylko pytam, bo na tym portalu wiele razy czytałem, jakim przyjacielem Polski jest Ukraina i Poroszenko, jak bardzo mamy narażać za nich nasze bezpieczeństwo i jak bardzo niezbędny jest nam sojusz z nimi.
Cool2019.07.22 8:52
A jak tam zegarek panie Nowak, chodzi? Czy tak jak twój mózg, też się zyebał.
JR2019.07.22 8:09
Nowak to bezczelny cynik najwyższej klasy. Dziwi jednak jego słaba pamięć. Jak z taką słabą pamięcią mógł piastować takie odpowiedzialne funkcje w państwie? Wiadomo, że to kłamstwa, a takie odpowiedzi są lekceważeniem komisji.