"Nie daj uzależnić się od hazardu” to wspólna kampania edukacyjna Służby Celnej i jej duszpasterstwa, adresowana do szkół i parafii na terenie całej Polski. W ramach kampanii do parafii zostanie rozesłany komunikat Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Służby Celnej oraz plakat ostrzegający przed uzależnieniem od hazardu. Parafie zostaną także poinformowane o miejscach, do których można odsyłać uzależnionych po specjalistyczną pomoc. Służba Celna przygotowuje stronę internetową „stop nielegalnemu hazardowi”, gdzie będzie można znaleźć wszelkie informacje na temat nielegalnego hazardu.

"Elementem łączącym Służbę Celną i Duszpasterstwo jest aspekt moralny i etyczny problemu" - powiedział podczas spotkania rzecznik prasowy KEP ks. Józef Kloch.

„Chcemy, we współpracy ze Służbą Celną powiedzieć zdecydowane „nie” dla hazardu, dla uzależnienia od hazardu. Jednocześnie chcemy pomóc uzależnionym” – podkreśla Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Służby Celnej.

Bp Guzdek przypomniał, że w myśl Katechizmu Kościoła Katolickiego, gry hazardowe nie są same w sobie sprzeczne ze sprawiedliwością. Zaznaczył jednak, że stają się moralnie nie do przyjęcia, gdy człowiek uzależnia się od nich, co prowadzi do negatywnych konsekwencji:  biedy, niszczenia relacji rodzinnych, prowadzi do kradzieży lub innych grzechów.

Zadaniem Służby Celnej jest zwalczanie nielegalnego hazardu i kontrola tego legalnego, a jej powinnością jest także organizowanie i uczestniczenie w profilaktyce, która ma wskazywać na ryzyko związane z przekroczeniem granic – zauważył Jacek Kapica, wiceminister finansów, szef Służby Celnej. Wiceminister dodał też, że w świetle ustawy o grach hazardowych niektóre formy hazardu są w Polsce legalne. Zaznaczył jednak, że należy zachować czujność, ponieważ może się zdarzyć, że to nad czym zdajemy się panować, staje się niosącym zgubne konsekwencje nałogiem.

Specjalista psychoterapii uzależnień dr Bohdan T. Woronowicz, powołując się na badania Fundacji Dzieci Niczyje, poinformował, że uzależnionych jest 1,5 – 2% Polaków. Około 3% to osoby, dla których granie jest już problemem. Ponad 7% uczniów ostatnich klas gimnazjum deklaruje, że korzysta z internetowych serwisów hazardowych – podał.

MaR/Episkopat.pl