Nie będzie śledztwa ws. słów abp Jędraszewskiego o ,,tęczowej zarazie’’ - zdjęcie
01.06.20, 18:00Fot. screenschot: Youtube - Telewizja Republika

Nie będzie śledztwa ws. słów abp Jędraszewskiego o ,,tęczowej zarazie’’

31

Sąd podtrzymał dziś decyzję prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa ws. słów abp. Marka Jędraszewskiego o „tęczowej zarazie”. Uznano, że nie doszło do przestępstwa, a słowa hierarchy nie odnosiły się do konkretnych osób. Ponadto stwierdzono, że nie doszło do obrazy uczuć religijnych, nie można mówić o propagowaniu faszystowskiego ustroju państwa, oraz że metropolita krakowski nie chciał nikogo znieważyć.

W październiku ubiegłego roku krakowska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ws. słów abp. Marka Jędraszewskiego, który w czasie Mszy św. z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w bazylice Mariackiej mówił o „tęczowej zarazie”.

Z decyzją prokuratury nie zgadzali się przedstawiciele Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Złożono zażalenie na decyzję prokuratury. Ta jednak tego zażalenia nie przyjęła wyjaśniając, że składają je osoby prywatne. Z odmową nie zgodziła się pełnomocnik Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Magdalena Spisak, wobec czego sprawa trafiła do sądu.

Sąd utrzymał dziś postanowienie prokuratora o odmowie wszczęcia śledztwa. Jak relacjonuje Spisak,  uznano, że nie zrealizowano jakiegokolwiek przestępstwa stypizowanego w Kodeksie karnym, i nie ma potrzeby przeprowadzania dowodu z przesłuchania samego abp. Jędraszewskiego.

Sąd stwierdził, że abp Jędraszewski swojej wypowiedzi nie kierował wobec konkretnych osób, a o pewnym zjawisku. Uznano również, że nie doszło do obrazy uczuć religijnych oraz nie można mówić o propagowaniu faszystowskiego ustroju pastwa, a metropolita krakowski nie chciał nikogo znieważyć.

kak/PAP, niezależna.pl

Komentarze (31):

antoni.s2020.06.2 15:02
Jędraszewski zapłaci za sianie nienawiści,jeśli nie na tym, to na tamtym świecie,ale zapłaci,to pewne.
RakNieboRak2020.06.2 22:23
Pewne jest raczej to, że zapłacą pederaści (z greki: miłośnicy chłopców, tradycyjnie 12-15 lat) i adwokaci pederastów, roznoszących HIVa i inne modne choroby.
antoni.s2020.06.3 20:54
Na jedno wychodzi.
Tadeusz2020.06.2 12:03
Nikogo nie chcial-a zniewazyl! A on to kto? Dla mnie to mitoman-bo tylko od tych maluczkich wymagana jest przyzwoitosc!
Parasolki2020.06.1 22:02
Wolność słowa obejmuje wszystkich. Głupków tak samo, jak mądrych. Zatem, z wyjątkami jasno określonymi w ustawach, każdy ma prawo mówić, co uważa za słuszne. Nawet, jeżeli jest to głupek Jedraszewski a to co mówi jest kretynizmem.
Beno2020.06.1 23:51
No właśnie odzwał się głupek, co to pewnie ledwo szkołę podstawową skończył. No, ale demokracja...
Parasolki2020.06.2 8:38
Chcesz się ścigać na dyplomy? :) Ryzykujesz...
RakNieboRak2020.06.2 9:59
Uważasz zapewne, wzorem rosyjskim, że papierek i pieczątka, a w szczególności namaszczenie w Belwederze, dodaje człekowi "godności"? To znaczy, że jesteś półgłupkiem, tylko że patentowanym. Typowe dla lewaków, braki inteligencji, ogłady, mądrości życiowej i zdolności do wyciągania samodzielnych wniosków maskują papierkami, dyplomami i urzędowymi poświadczeniami mądrości (etapu). W przyrodzie taka mimikra to rzecz dość powszechna, jak widać, również wśród homo sapiensów.
nn2020.06.2 15:43
Nie pomogą doktoraty, kiedy człek jest CHAMOWATY!
XD2020.06.2 9:28
Jak na razie to statystycznie im mniejsza wieś i niższe wykształcenie tym większa szansa na wyborcę PiS XD
RakNieboRak2020.06.2 10:03
Na całe szczęście prawda jest inna... gros wyborców "lewako-opozycji" to wielkomiejski lumpenproletariat i lumpeninteligencja, różne sieroty (i ich "potomstwo" w kolejnym miocie) po patologicznym awansie społecznym z okresu komuny, gdy wyciągano kmiotka z grabiami i robiono z niego "prokuratora" po miesięcznym przyuczeniu do zawodu.
Pat2020.06.1 20:38
Kolejna wersja faszystów chce pozbawić wolnych ludzi prawa do wypowiadania się w wolny sposób
skarb2020.06.1 20:14
A COZ ZLEGO biskup POwiedzial????????skoro promujecie skrajne lewactwo to co stoi na przeszkodzie przyjecie prawdy i robienie swoich inzynierii spoleczenstwa od zlobka do regulowanej haniebnie starszyzny oficjalnie a nie tylnymi drzwiami,jak w POLSCE tyle glupcow glosuje za takimi wrogami PANSTW NARODOWYCH, NATURY, DOBRA ,PRAWDY ,WARTOSCI
zadowolony2020.06.1 20:05
Lewackie gów.a chciały postawić przed sądem człowieka który mówi prawdę, ale im się nie udało. Mam nadzieję że te gówn. a zakrztuszą się swoją nienawiścią
ZERRO2020.06.1 20:05
Metropolita ma też możliwość naoczną doświadczenia czym tak na prawdę jest zaraza przed następnymi przemówieniami na temat "tęczowej zarazy".
ZERR02020.06.2 10:37
Popuszczasz w majtki na myśl o wirusku?
Kopernik2020.06.1 19:53
Czyli jak będę pisać o "katolickiej zarazie" to mogą mnie zgodnie z powyższym precedensem cmoknąć w pompkę bo przecież nie odnoszę się do konkretnych osób.
Leszek"Radziszewski Keller-Krawczyk to żyd Kremla!2020.06.1 19:44
𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐎𝐅𝐈𝐂𝐉𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐌𝐔𝐍𝐈𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐄𝐉 𝐏𝐀𝐑𝐓𝐈𝐈 𝐂𝐇𝐈𝐍 𝐈 𝐒𝐏𝐔𝐓𝐍𝐈𝐊 𝐚𝐥𝐚𝐫𝐦𝐮𝐣𝐞: 𝐁𝐈𝐋𝐋 𝐆𝐀𝐓𝐄𝐒 𝐌𝐎𝐑𝐃𝐔𝐉𝐄 𝐋𝐔𝐃𝐙𝐈 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐊𝐀𝐌𝐈 ! 𝐖𝐈𝐑𝐔𝐒 𝐊𝐎𝐑𝐎𝐍𝐘 𝐍𝐈𝐄 𝐙𝐀𝐁𝐈𝐉𝐀 𝐓𝐘𝐋𝐊𝐎 𝐖𝐙𝐌𝐀𝐂𝐍𝐈𝐀 𝐎𝐑𝐆𝐀𝐍𝐈𝐙𝐌 ! 𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐄𝐑𝐈𝐀 𝐖 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐂𝐄 𝐒𝐙𝐀𝐋𝐄𝐉𝐄 ! 𝐀𝐌𝐁𝐀𝐒𝐀𝐃𝐀 𝐔𝐒𝐀 𝐖 𝐖𝐀𝐑𝐒𝐙𝐀𝐖𝐈𝐄 𝐓𝐎 𝐒𝐀𝐌𝐈 "𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐈" !
Suweren2020.06.1 18:39
Na razie.
katolicka kretynizacja polski2020.06.1 18:28
fajnie! czyli można mówić też głośno o katolickiej zarazie...
Precz z 🌈 zarazą!2020.06.1 18:47
Można. To wolny kraj, doceń to. Przecież nic innego nie gadasz od dawna. To twoja patologiczna obsesja. Ale wszystkim to zwisa.
rozbawiony głupotą śmiecia2020.06.1 20:10
i znowu ty debilny lewaku chcesz zaistnieć na tym forum swoim prymitywnym bełkotem? Trzeba mieć gów.o we łbie żeby tak natarczywie zasmradzać to forum kiedy i tak wszyscy ciebie i twój bełkot olewają.
stan2020.06.1 21:59
Dopiero teraz odkrywasz to, co robisz od początku na tym forum? Jesteś nieświadomy tego co piszesz?
Izydor2020.06.1 18:16
Ziobrowa prokuratura nie będzie walczyć z tą katolicką zarazą.
Precz z 🌈 zarazą!2020.06.1 18:15
No tak. Gdyby cofnąć się do czasów Rzeplińskiego i Gersdorf, przywrócić tzw. "wolne" sądy ("wolne inaczej"), a najlepiej obsadzić kluczowe stanowiska sędziowskie samymi zbokami-pedałami, to wyrok byłby inny... Wyobrażam sobie wtedy imprezę w redakcji Agory!... Koszerna wódka lałaby się strumieniami przez całą noc. A tak - koniec sprawy.
Piotr Nowak2020.06.2 8:19
Przecież tym wytokiem nie zajmował sie trybunał konstytucyjny ani sąd najwyższy. Ty kretynie.
Kretyn2020.06.2 9:19
Co to jest "wytok"? Kiedy opozycja toczy pianę z wściekłości? (-) Kretyn
Leszek2020.06.1 18:06
Bibula.com Warto naśladować. Do pierdla z Szumowskim i Morawieckim. Ks. Kevin Robinson FSSPX, pełniący posługę duszpasterską w kościele pw. św. Antoniego z Padwy w miejscowości North Caldwell w stanie New Jersey, złożył pozew przeciwko gubernatorowi tego stanu Filipowi Murphy’emu. Zarzuca w nim, że zarządzenie nr 107, wydane w ramach walki z epidemią COVID-19, narusza 1. i 14. poprawkę do konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. W wyjaśnieniu przesłanym swoim parafianom poinformował ich, że jego prawa obywatelskie „zostały naruszone w wyniku niekonstytucyjnego nakazu gubernatora Murphy’ego, aby całkowicie ograniczyć sprawowanie nabożeństw w New Jersey”. W imieniu kapłana pozew złożył Krzysztof Ferrara ze Stowarzyszenia Prawników Katolickich im. św. Tomasza Morusa. W piśmie można przeczytać, że „miejscowi stróże prawa zagrozili [ks. Robinsonowi] aresztem i postępowaniem karnym, gdyby ośmielił się odprawić Mszę lub zorganizować jakiekolwiek inne publiczne zgromadzenie w swoim kościele, który pozostaje zamknięty z powodu tej groźby”. Zdaniem pozywającego zarządzenie gubernatora naruszyło między innymi wolność wyznania, wolność słowa i wolność zgromadzeń. Podczas gdy w innych stanach, takich jak Nowy Meksyk, Teksas czy Montana ponownie otwiera się kościoły, to gdyby tylko ks. Robinson zdecydował się na publiczne odprawienie niedzielnej Mszy św., zostałby aresztowany i pociągnięty do odpowiedzialności karnej. W wyniku zakwestionowanego przez niego zarządzenia na obszarze stanu New Jersey odprawianie nabożeństw zostało zabronione, gdyż są one rzekomo „nie niezbędne” (non-essential) dla normalnego funkcjonowania społeczeństwa. Tymczasem, jak się okazało, taki zakaz nie obejmuje klinik aborcyjnych organizacji Planned Parenthood, w których nadal bez przeszkód można umówić się na wizytę… Ks. Robinson napisał: „Mamy nadzieję, że ten pozew zmusi państwo do traktowania instytucji religijnych jako «niezbędnych usługodawców», z tymi samymi prawami, które są już przyznane innym niezbędnym usługom. Jeśli wygramy, ponownie zaczniemy odprawiać Mszę św. u św. Antoniego, choć z pewnymi ograniczeniami”. Nie jest to pierwszy raz, kiedy ks. Robinson występuje przeciwko niesłusznemu postępowaniu władz stanu: w styczniu tego roku razem z grupą wiernych brał udział w manifestacjach przeciwko zniesieniu zwolnień od obowiązkowych szczepień. Ostatecznie koalicja protestujących odniosła zwycięstwo, ponieważ stanowy senat odrzucił propozycję ustawy.
rozbawiony głupotą śmiecia2020.06.1 20:06
I po co głupawy lewacki śmieciu produkujesz się na tym forum, skoro i tak wszyscy mają w du.ie twój prymitywny bełkot?
Seks pokazy randki2020.06.1 18:03
|Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.paniedzis.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
Tadeusz2020.06.2 12:04
A gon sie sutenerze!