Nasze dwie matki - Maryja i Kościół - zdjęcie
15.09.14, 17:29Nasze dwie matki - Maryja i Kościół (fot. Wikipedia)

Nasze dwie matki - Maryja i Kościół

11

Bez Maryi nie byłoby Jezusa. Tak samo my potrzebujemy Kościoła – mówił dziś papież Franciszek z okazji liturgicznego wspomnienia Matki Bożej Bolesnej. W swojej porannej homilii Ojciec Święty odniósł się do pierwszego czytania z Listu do Hebrajczyków. Słyszymy w nim ,że Chrystus „nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał”. Była to droga edukacyjna odwrotna od tej, którą przebył Adam.

„Jezus przyszedł na świat, by nauczyć się być człowiekiem, a będąc człowiekiem – iść wraz z ludźmi” – powiedział papież. „Przyszedł na świat, by być posłusznym, i słuchał. Ale tego posłuszeństwa nauczył się przez cierpienie. Adam opuścił raj z obietnicą, która szła dalej przez wieki. Dzisiaj przez to posłuszeństwo, przez wyniszczenie siebie i uniżenie Jezusa, ta obietnica staje się nadzieją. I lud Boży kroczy z pewnością nadziei. Także Matka, nowa Ewa, ma udział w tej drodze Syna: nauczyła się, cierpiała i była posłuszna. I staje się Matką” – kontynuował.

Dzisiejsza Ewangelia ukazuje Maryję u stóp krzyża. To właśnie tam Jezus daje ją uczniowi jako Matkę, a więc niejako „namaszcza” Ją na Matkę.

„I to jest również naszą nadzieją” – zaczął Franciszek. „Nie jesteśmy sierotami, mamy matki: Matkę Maryję, ale także Kościół, który jest matką. Kościół też jest namaszczony na matkę, gdy przemierza tę samą drogę, co Jezus i Maryja. To droga posłuszeństwa i cierpienia oraz stałego uczenia się drogi Pana. Te dwie niewiasty, Maryja i Kościół, podtrzymują nadzieję, którą jest Chrystus. Dają nam Chrystusa, wzbudzają Chrystusa w nas. Bez Maryi nie byłoby Jezusa Chrystusa; bez Kościoła nie możemy iść naprzód” – wyjaśnił papież.

A więc to Maryja i Kościół są matkami bliskimi naszej duszy.

„Dzisiaj, spoglądając na tę Niewiastę pod Krzyżem, niezachwianie naśladującą swego Syna w cierpieniu, w uczeniu się posłuszeństwa, widzimy Kościół i naszą Matkę. Spójrzmy też na naszą malutką duszę, która nigdy się nie zagubi, jeśli wciąż będzie blisko tych obu wielkich Niewiast, które towarzyszą nam w życiu: Maryi i Kościoła. I jak nasi prarodzice opuścili raj z obietnicą, tak dzisiaj my możemy iść naprzód z nadzieją: nadzieją, którą daje nam nasza Matka Maryja, niezachwiana pod Krzyżem, i nasza Święta Matka Kościół hierarchiczny” – zakończył homilię Ojciec Święty.

bjad/radio watykańskie

Komentarze (11):

anonim2014.09.15 18:07
naos - po łacinie i po starogrecku Kościół jest rodzaju żeńskiego (ecclesia / ἐκκλησία). Podobnie jest po włosku, w którym to języku mówił papież- chiesa. W zasadzie szkoda, że polsku Kościół to rzeczownik rodzaju męskiego, bo nie jest to zgodne z łacińskim i greckim oryginałem i zatraca się "matczyny" wydźwięk tego słowa
anonim2014.09.15 18:57
Trzeba zmienic tlumaczenie. W takiej wersji," kosciol - matka", mimo, ze zgodne z tradycja, stanowi pozywke i argument dla poteznego lobby genderystow. Tym bardziej, ze o aktywnosciach p. Kempy i jej zespolu jakby mniej slychac, wiec w razie ataku tegoz lobby, kto da odpor?
anonim2014.09.15 19:14
@Marek22 Przedtem robiąc skok na kasę Kościoła katolickiego a potem łupiąc, plądrując i mordując wszystko co się im nawinęło pod rękę...Na całym świecie. Pan Bóg nierychliwy ale sprawiedliwy i teraz rękami islamistów idzie kara za dobrobyt zbudowany na krwi.
anonim2014.09.15 19:52
Marek 22 Aha.Nie wiedziałem że celem chrześcijaństwa jest mord rabunek wyzysk,handel niewolnictwo, palenie czarownic i wzniecanie wojen,kolonializm i raj na ziemi.Ale widocznie protestanci tak to rozumieją.
anonim2014.09.15 20:41
@Marek22 Tak dobrze żarło i zdechło, może dlatego zę w XX i XXI w ethos pracy został zastąpiony ethosem homoseksualistów? Dzisiaj ten kościół w Europie zanika, a porządniejsi wierni dokonują konwersji na Katolicyzm. W Afryce i w Azji też zaczną wymierać jak się rozpleni homoseksualizm wśród duchownych.
anonim2014.09.15 20:41
@Marek22 (Wrz 15, 2014, 7:44 po południu) - a różnic geopolitycznych oczywiście nie było i nie ma. Takie pierdaczysz czasami brednie koluniu, że głowa mała.
anonim2014.09.16 4:38
#maria.lu "To dobrze, że jednak wielu ludzi ma swoją własną matkę..." Znowu ci nie wyszło!
anonim2014.09.16 4:41
#Marek22 Czy ty masz cóś kolwiek pozytywnego do napisania o ludziach zwanych przez ciebie "katolikami"?
anonim2014.09.16 4:45
#naos Zasrańcu! Powąchaj swe gacie i wiedz durniu że kościół to nie tylko katolicy!
anonim2014.09.16 9:06
@Marek22 Owszem tak było i nie są to chlubne karty Kościoła katolickiego. Jednak po latach okazało się, że zostawili po sobie potężne państwa takie jak Brazylia czy Meksyk...Jakoś nie przypominam sobie, żeby przez chwilę zaistniało państwo Aborygenów czy Indian Północnoamerykańskich. Powód jest prosty i są na to dokumenty. Hiszpanie czy Portugalczycy traktowali tubylców jako braci w wierze, których trzeba nawrócić ochrzcić i cywilizować. I to robili. Nikt nie twierdzi, że nie popełniono przy tym błędów i zbrodni. Natomiast heretycy wyrzynali jak leci... Francuzów sobie odpuść bo skoro byli w stanie wymordować całą swoją własną prowincję 200 000 ofiar po rewolucji, to branie ich jako przykład jest bez sensu...
anonim2014.09.16 10:18
@Marek22 Pisałem o Rzezi Wandei. "Z niedobitkami można żyć w zgodzie, nie zagrażają." Krótka piłka. Ilu jest dzisiaj żyjących potomków Majów, Azteków? Dokumenty hiszpańskie mówią, że po Cudzie w Guadalupe musieli chrzcić nawet do 6000 osób dziennie! Ilu Indian w Ameryce Płn. ochrzcili heretycy? Nie używam Discovery i NG. Klasyczna heretycka propaganda. Tyle w nich wiedzy co w niemieckich filmach o poszukiwaniu świętej pieluszki Jezuska...A NG skompromitowała się na dobre filmem o Katastrofie Smoleńskiej.