Wczoraj odbyła się premiera filmu prezentującego rezultat pracy podkomisji smoleńskiej. W filmie przedstawiono dokładny przebieg katastrofy i udowodniono, że na pokładzie doszło do eksplozji. Tymczasem warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden film. W filmie dokumentalnym „Obcy” Tomasza Rakowskiego pokazano m.in. wydarzenie, do jakiego doszło wkrótce po Katastrofie Smoleńskiej. 6 maja 2010 roku pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu, Bronisław Komorowski odznaczył 20 Rosjan Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski.

Film „Obcy” to 17-minutowy dokument, w którym zaprezentowano „postawy, decyzje i zachowania bohatera zbiorowego”.

- „Owym bohaterem są politycy, urzędnicy, osoby życia publicznego, dziennikarze, naukowcy, celebryci i w końcu zwykli ludzie, którzy stanęli po stronie lekceważenia, ośmieszania, wyszydzania i marginalizowania Tragedii Smoleńskiej, powielania kłamstw i oszczerstw na jej temat oraz zrzeczenia się jakiejkolwiek odpowiedzialności za samą Tragedię i jej konsekwencje”

- czytamy w opisie filmu.

Pokazano w nim m.in. wydarzenie z 6 maja 2010 roku. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski odznaczył wówczas 20 rosyjskich obywateli. Na oficjalnej stronie prezydenta poinformowano, że zostali oni odznaczeni za „wybitne zasługi i zaangażowanie w działania podjęte przez stronę rosyjską po katastrofie polskiego samolotu specjalnego pod Smoleńskiem”.

- „Nasi przyjaciele Moskale. Dziękuję tym wszystkim, którzy okazali nam solidarność rosyjską w obliczu polskiego dramatu, jakim była katastrofa samolotu prezydenta i jego delegacji pod Smoleńskiem. Historia pisze się losami ludzkimi, losami narodów, także symbolami”

- mówił pełniący wtedy obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski.

kak/tvp.info.pl, YouTube