Nareszcie sądzą komunistycznych oprawców - zdjęcie
03.02.17, 15:15

Nareszcie sądzą komunistycznych oprawców

„Wyrokiem z 01 lutego 2017 roku Sąd Rejonowy w Skierniewicach uznał byłego Komendanta Wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Skierniewicach winnym bezprawnego pozbawienia wolności 36 działaczy ówczesnej legalnej opozycji.” – poinformowała na swojej stronie Prokuratura Krajowa.

Skazany komendant MO wydał 12 grudnia 1981 roku decyzję o tym, by internować opozycjonistów na podstawie dekretu ,,o ochronie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego”. W rzeczywistości ten akt prawny nie został opublikowany i według powszechnie przyjętych zasad prawnych nigdy nie obowiązywał.

Argumenty prokuratora zostały w pełni podzielone przez sąd. Uznał on działanie oskarżonego za zbrodnię komunistyczną, która jednocześnie jest zbrodnią przeciw ludzkości.

Wymiar kary to 2 lata pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem na okres próby, wynoszący 3 lata, a także grzywna w wysokości 6 tysięcy złotych. Ma on także przeprosić osoby, które skrzywdził, na łamach „Dziennika Łódzkiego”. Wyrok nie jest prawomocny.

Akt oskarżenia w tej sprawie został wniesiony 4 listopada 2015 roku przez prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie.

dam/pk.gov.pl,Fronda.pl