Skończyło się kolejne spotkanie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości dot. kryzysu w Zjednoczonej Prawicy. Głos po spotkaniu zabrała rzeczniczka partii Anita Czerwińska, która podkreśliła, że „piłka jest cały czas po stronie Solidarnej Polski”.

O przyszłości Zjednoczonej Prawicy ponownie dyskutowali dziś najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości, w tym m.in. prezes Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Pierwsze takie spotkanie po tym, jak koalicja stanęła pod znakiem zapytania, odbyło się w poniedziałek. Po dzisiejszej naradzie rzeczniczka PiS Anita Czerwińska stwierdziła, że obecnie wciąż wszystko zależy od decyzji Solidarnej Polski i jej chęci konstruktywnej współpracy.

- „Piłka jest cały czas po stronie Solidarnej Polski i wszystko zależy od ich decyzji” – powiedziała rzeczniczka partii rządzącej.

- „Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe na wszelkie scenariusze, zależy nam na współpracy, by móc realizować program, ale musi to być współpraca konstruktywna” – dodała.

Anitę Czerwińską pytano, jakie warunki partia Jarosława Kaczyńskiego postawiła Solidarnej Polsce, aby ta mogła pozostać w koalicji oraz czy wśród nich znalazł się warunek dot. kwestii LGBT:

- „Postawione warunki powinny na razie pozostać tylko do wiedzy naszego koalicjanta. Jednak w sprawie, o którą pan pyta (kwestia LGBT – red.) stwierdzam z cała stanowczością, że ten temat nie pojawił się w żadnych rozmowach” – powiedziała.

Czerwińska podkreśliła, że stanowisko prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w kwestii LGBT jest jasne i przypomniał je ostatnio w jednym z wywiadów. Chodzi o wywiad dla tygodnika „Sieci”, w którym Jarosław Kaczyński stanowczo zaznaczył, że konieczne jest przeciwstawienie się niszczącej europejskie społeczeństwa ideologii LGBT. Zdaniem Czerwińskiej doniesienia, wedle których jednym z powodów kryzysu w Zjednoczonej Prawicy była zbyt ostra retoryka Solidarnej Polski względem ideologii LGBT są próbą wpływania niektórych mediów na stabilność sytuacji w Polsce.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zaczęli opuszczać dzisiejsze spotkanie przy ul. Nowogrodzkiej przed godz. 16. Wedle Polsat News na spotkaniu został prezes PiS Jarosław Kaczyński z premierem Mateuszem Morawieckim. Jak poinformowała Anita Czerwińska, poza kwestią kryzysu w Zjednoczonej Prawicy rozmawiano również na tematy wewnątrzpartyjne, w tym o organizacji listopadowego kongresu.

O godz. 15 rozpoczęło się też spotkanie zarządu Solidarnej Polski, na którym podjęto temat przyszłości Zjednoczonej Prawicy.

kak/PAP, polsatnews.pl