Nadużycia w Polsce: Papież został poinformowany, winni zostaną wykryci i ukarani - zdjęcie
30.06.20, 13:27Papież Francieszek/flickr.com

Nadużycia w Polsce: Papież został poinformowany, winni zostaną wykryci i ukarani

14

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej udzielił odpowiedzi dziennikarzom w sprawie apelu grupy wiernych z Polski, który został opublikowany na łamach włoskiego dziennika La Repubblica. „Kościół musi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby przypadki nadużyć zostały wykryte” – oświadczył Matteo Bruni.

Dodał on, że „Ojciec Święty został poinformowany o apelu i modli się za tych, którzy go wystosowali. Cały Kościół musi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby były stosowane normy kanoniczne, przypadki nadużyć zostały wykryte, a winni tych poważnych przestępstw zostali ukarani”.

Dyrektor Biura Prasowego odpowiedział w ten sposób dziennikarzom, którzy prosili go o komentarz do apelu opublikowanego na własny koszt we włoskim dzienniku La Repubblica w poniedziałek rano.

- „Ojcze Święty Franciszku! Napraw nasz Kościół” – to tytuł apelu. „Błagamy Cię! – napisali do Papieża jego sygnatariusze. – Popatrz z troską na Kościół w Polsce, gdzie stwierdzono przypadki pedofilii, a lojalność względem instytucji jest ślepa i głucha, ważniejsza niż dobro ofiar”.  Sygnatariusze apelu użalają się na „brak zdecydowanej reakcji ze strony kościelnej hierarchii” i podkreślają, że niektóre zachowania uderzają w jedność Kościoła, „ponieważ tworzy się podział między tymi, którzy przejmują się wizerunkiem instytucji i tymi, którym leży na sercu dobro ofiar”

 

Vaticannews.va

Komentarze (14):

Bianka2020.07.30 21:13
Uważam, że i o Kościół jako wspólnotę trzeba dbać i jak najbardziej dokładnie zbadać kwestię nadużyć...Nie jestem pewna, czy podawanie sprawy do mediów to mądra decyzja. Dlaczego? Bo sępy się rzucą nie tylko na księży pedofilów, ale i na cały Kościół wcale nie dbając o dobro ofiar... a do tego, zwracanie się do papieża, który już wielokrotnie pokazał, że brak mu mądrości Bożej...więc nie wiem dokąd to wszystko nas zaprowadzi...okay, dajmy na to, że molestował mnie kapłan...idę do sodów świeckiego i kościelnego i tyle...czy takie przyjemne byłoby dla mnie słuchanie o dotyczącej mnie sprawie, często ze szczegółami, bo im bardziej pikantna historia tym zbyt danego mediów większy....czy o to chodzi ofiarom pedofilii...???? Nie wiem....to tylko kilka moich luźnych refleksji na ten temat...
Anonim2020.07.3 9:20
"Kto z was bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem".
Lumineszenz2020.07.27 10:32
Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza (Mt 18, 6).
DajMiGłos2020.06.30 18:30
Czas najwyższy, aby kościół zabrał głos w sprawie pedofilii w kościele i został z tego rozliczony.
Jan Radziszewski2020.06.30 15:12
Ap 20:7-15 7. A gdy się skończy tysiąc lat, z więzienia swego szatan zostanie zwolniony. 8. I wyjdzie, by omamić narody z czterech narożników ziemi, Goga i Magoga, by ich zgromadzić na bój, a liczba ich jak piasek morski. 9. Wyszli oni na powierzchnię ziemi i otoczyli obóz świętych i miasto umiłowane; a zstąpił ogień od Boga z nieba i pochłonął ich. 10. A diabła, który ich zwodzi, wrzucono do jeziora ognia i siarki, tam gdzie są Bestia i Fałszywy Prorok. I będą cierpieć katusze we dnie i w nocy na wieki wieków. 11. Potem ujrzałem wielki biały tron i na nim Zasiadającego, od którego oblicza uciekła ziemia i niebo, a miejsca dla nich nie znaleziono. 12. I ujrzałem umarłych - wielkich i małych - stojących przed tronem, a otwarto księgi. I inną księgę otwarto, która jest księgą życia. I osądzono zmarłych z tego, co w księgach zapisano, według ich czynów. 13. I morze wydało zmarłych, co w nim byli, i Śmierć, i Otchłań wydały zmarłych, co w nich byli, i każdy został osądzony według swoich czynów. 14. A Śmierć i Otchłań wrzucono do jeziora ognia. To jest śmierć druga - jezioro ognia. 15. Jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia, został wrzucony do jeziora ognia.
Jan Radziszewski2020.06.30 15:10
Nie ma większej winy niż judaszowa zdrada przez Sługi Chrystusowe KK tj Bp tzn wstąpienie do grona braci przeklętej przez Boga - Synagogi Szatana /(Ap 2,9 3,9)
"winni zostaną wykryci i ukarani"2020.06.30 14:25
Cytat z "Dzieci Arbatu" ?
Andy Garcia2020.06.30 14:19
Niech się prokuratura nie cyka z Kościołem (rk) w Polsce.
Beno2020.06.30 14:42
Z celebrytami, nauczycielami, trenerami i wszystkimi innymi pedofilami też nie powinni się cackać.
gt2020.06.30 14:02
do winnych należą też rodzice tych ofiar bo w wielu przypadkach przymykali oczy na cały proceder albo bagatelizowali sprawę.
Apel2020.06.30 13:38
Czy chodzi o ten list, który napisany został przez Kanadyjczyka, zatroskanego o polski Kościół?
Beno2020.06.30 13:37
Karać wszystkich obywateli jednakowo w tym księży także za przestępstwa seksualne i wszystkie inne. Niech się tymi sprawami zajmują sądy państwowe, a nie kościół. Kościół ma głosić Chrystusa, sprawować sakramenty, a nie zajmować się własnym bagnem. Od bagna są sądy cywilne, by oczyszczać społeczeństwo od pedofilów i innych przestępców.
Współudział2020.06.30 13:56
Skromnie zwrócę uwagę, że winny jest nie tylko ten, który czynu dokonał, ale również ten, który pomagał lub ukrywał. Zatem, biskupi za kraty - tam ich miejsce.
Beno2020.06.30 14:40
Nie tylko biskup - nie bądź wybiórczy i faszystą, ale każdy kto pomagał, czy ukrywał pedofila czy też innego przestępcę.