Morawiecki: Wyroki TK to nie świętość! - zdjęcie
10.03.16, 09:17

Morawiecki: Wyroki TK to nie świętość!

9

Jak stwierdził na antenie TVP Kornel Morawiecki, wyroki Trybunału Konstytucyjnego nie są świętością i nie trzeba się do nich bezwzględnie stosować. 

– Decyzja Trybunału to nie jest świętość, a prawo jest zagmatwane. Sędziowie powinni procedować wg ustawy, którą przyjął Sejm – tak Kornel Morawiecki z Kukiz’15 skomentował w programie „Polityka przy kawie” ostatnie posiedzenie TK i jego orzeczenie. Marszałek senior ma receptę na rozwiązanie patowej sytuacji wokół TK. Jego zdaniem, trzech sędziów powinno dobrowolnie ustąpić, bo to jest „sprawa sumienia, serca i miłości do ojczyzny”.

W środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nowelizacja ustawy o TK jest niekonstytucyjna. Dwoje sędziów zgłosiło zdanie odrębne. W ocenie polityków PiS posiedzenie TK było niezgodne z prawem, a rzecznik rządu zapowiedział, że nie opublikuje „komunikatu TK”.

– Sędziowie TK są, jak mniemam, ludźmi szlachetnymi i powinno im zależeć, żeby rozwiązać tę sprawę – mówił Morawiecki, odnosząc się do składu sędziowskiego w TK.

– Wystarczyłoby, żeby z każdej grupy sędziów w TK ustąpił jeden. To jest sprawa jest to sprawa sumienia, serca i miłości do ojczyzny – podkreślił Morawiecki.

Uchwalona pod koniec grudnia nowelizacja ustawy o TK stanowi m.in., że Trybunał co do zasady orzeka o konstytucyjności aktów normatywnych w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W środę orzeczenie wydał skład 12 sędziów .

8 października 2015 r. Sejm poprzedniej kadencji wybrał pięciu nowych sędziów TK. Trzej zostali wybrani w miejsce sędziów, których kadencja wygasała 6 listopada (w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu), a dwaj – w miejsce sędziów, których kadencja wygasała 2 i 8 grudnia (w trakcie kadencji obecnego Sejmu). W listopadzie Sejm nowej kadencji wybrał na sędziów Trybunału pięć osób, których kandydatury zgłosił PiS. Pat więc trwa.

– Nie może być decyzji, która jest podjęta wbrew prawu. Sędziowie TK powinni procedować wg ustawy, którą przyjął Sejm. Prawo jest zawiłe. To nie matematyka ani nie fizyka. To zależy od dobrej woli, którą powinni wykazać sędziowie, bo to są bardzo wykształceni ludzie – powiedział Kornel Morawiecki na antenie TVP Info.

Marszałek senior Sejmu uważa, że kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego to „dramat polityczny”.

– Ten Trybunał miał swoją długą historię i były takie ustawy, które były dobrze procedowane i takie, które procedowano źle. Np. sprawa lustracji. Dlaczego nie mamy w Polsce lustracji przez 27 lat? To wina TK. Nie jest tak, że jest on nieomylny i zawsze proceduje dobrze – tłumaczył Morawiecki.

Zdaniem polityka „pan prezes Rzepliński idzie wbrew większości konstytucyjnej”, a powinien pamiętać, że „TK nie jest emanacją narodu”. – To nie tak, że w Polsce jest dyktatura i terror – podkreślił Morawiecki.

daug/tvp.info

Komentarze (9):

anonim2016.03.10 10:48
To o co ty człowieku walczyłeś za komuny ? Żeby jednych zakapiorów zamieniać na innych ? W państwie prawa to właśnie Konstytucja i wyroki TK są najważniejsze....i ostateczne. No kźwa import z Białorusi nam zrobili do parlamentu !!!
anonim2016.03.10 10:53
Na szczęście to tylko ignorancka opinia Morawieckiego :-D
anonim2016.03.10 11:04
@Pelican. Ostateczne to są jedynie wyroki Pana Boga.
anonim2016.03.10 12:29
Nie po to Polacy wybrali pół tysiąca ludzi do parlamentu, aby 15 przyniesionych w teczce dziadków z żydowsko-komunistycznymi rodowodami dyktowało im prawo.
anonim2016.03.10 13:02
Trzeba logiki i faktow, a nie opinii. Jak Trybunal ma ocaniac potencjalnie niekonstytucyjna ustawe na podstawie wlasnie tej niekonstytucyjnej ustawy? Jezeli Sejm by powiedzial, ze ma zaglosowac za 20 sedziow, a jest ich tylko 15, to co? To wtedy TK przestalby dzialac, bo musialby przestrzegac oczywiscie niekonstytucyjnej ustawy? To jest wyolbrzymienie, ale dokladnie ta sama zasada. Smiesza mnie argumenty tutaj, ze TK powolali komunisci. Helol - sama instytucja powstala, a zmienilo sie wszystko. Rzecznik Praw Obywatelskich tez nie powinien funkcjonowac, bo instytucja ta powstala za komuny? Komisja Wenecka - nikt nie zwraca uwagi, ze ona nie ma nawet nic wspolnego z UE. Rada Europy nie ma nic wspolnego z UE. Ze to minister Waszczykowski zaprosil - nikt nie zwraca uwagi. Wydala zla opinie - no to jest be. Teraz - "wyciek z komisji weneckiej". Setki ludzi ma dostep do tego dokumentu. Wiecej - komu zalezy na tym zeby doszlo do wycieku, zeby moc dyskredytowac? Wyciek z TK - kto ma tam sedziow, ktorym zalezy na dyskredytacji? Zreszta - rozumem, ze wiekszosc spoleczenstwa nie ma zielonego pojecia o TK, SN, NSA i dlatego uwaza, ze project istniejacy to jakis skandal. Bo przeciez takie dokumenty powstaja w dwie godzinki.
anonim2016.03.10 15:17
To nie jest wyrok tylko opinia - wyrok byłby gdyby zebrała się ustawowa liczba sędziów, a tak to jest tylko opinia i nie podlega publikacji chyba że w GW - to antypaństwo PO-Nowoczesnej
anonim2016.03.10 19:46
Kandydat na kierowcę musi przechodzić odpowiednie badania lekarskie. Czy kandydat na posła nie powinien takze takowych przechodzić? Potem mamy takie "kwiatki" jakich wiele w obecnym parlamencie a obecny tu Morawiecki jest tego doskonałą ilustracją...
anonim2016.03.10 20:10
To przykre jak tak zasłużony człowiek dla Polski i wolności Polaków, praw Polaków, opowiada takie bzdury...
anonim2016.03.11 8:41
Zagadka - kto to powiedział? "Trybunał Konstytucyjny jest nieodłączną częścią systemu ustrojowego państwa prawnego, a więc był, jest i pozostanie, dopóki Polska będzie miała taki charakter. Miejmy nadzieję, że na zawsze".