Morawiecki: Komuś dziś nie podoba się polski rząd. Jutro może to być włoski lub portugalski - zdjęcie
03.12.20, 07:15Screenshot Facebook

Morawiecki: Komuś dziś nie podoba się polski rząd. Jutro może to być włoski lub portugalski

26

Nasza główna obawa jest taka, że ten mechanizm może być wykorzystany w sposób bardzo arbitralny i politycznie motywowany. Komuś nie podoba się dziś polski rząd, to stawiamy go pod pręgierzem. Jutro to może być włoski lub portugalski rząd – to im zabierzemy fundusze” – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Zaznaczył, że jest to paradoksalne, ponieważ w ten sposób mechanizm omija Traktaty i choć sam ma w teorii gwarantować przestrzeganie zasad praworządności, sam jest zasadniczym naruszeniem tejże zasady.

Dziennikarz w rozmowie z szefem polskiego rządu zapytał, w imię jakich wartości Polska jest w stanie zaryzykować utratę funduszy. Odpowiadając na pytanie, premier Morawiecki stwierdził:

Mógłbym odwrócić to pytanie i zapytać - w imię jakich wartości Komisja oraz Parlament Europejski w swym zachowaniu mogą doprowadzić do sytuacji obejścia zasad określonych w Traktatach? To trochę tak, jakby niemieckie ustawy były stawiane nad niemiecką konstytucją”.

Polski premier zaznaczył, że wspomniany proces jet niebezpieczny z wielu względów. Przypomniał też opinię Służb Prawnych Unii Europejskiej oraz Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, wedle których mechanizm warunkowości stwarza realne niebezpieczeństwo braku pewności prawa. Dodał:

Mądre prawo to takie, które jest uniwersalne, a nie partykularne. Obecny mechanizm warunkowości jest właśnie takim partykularyzmem”.

Podkreślił, że zastosowane teraz rozwiązania w przyszłości mogą być nadużywane, co może przynieść fatalne konsekwencje dla UE.

Dalej premier wskazywał, że Unia obecnie przypomina „małżeństwo w kryzysie”. Jego zdaniem UE po kryzysie finansowym i brexicie odreagowuje swoje porażki na Polsce i Węgrzech. Dodał:

Najwyższy czas na rachunek sumienia: Co poszło nie tak? Czy część winy nie leży także po drugiej stronie? Czy waluta euro nie prowadzi do coraz głębszych rozdźwięków?”.

Mówiąc o trwającej „batalii” dziennikarz zapytał premiera, kim są sprzymierzeńcy Polski oprócz Węgier. Morawiecki odparł, że batalię prowadzimy z pandemią, a kwestia warunkowości jest trudną dyskusją, tym trudniejszą i ważniejszą, że decyzja jaka dziś zapadnie będzie miała wpływ na to, w jakim kierunku podąży UE. Dodał:

Będziemy bronić Europy Ojczyzn”.

Zaznaczał też, że poszanowanie różnorodności powinno też oznaczać akceptację dla specyfiki każdej kultury w państwach należących UE, bo stanowi to fundament tej wspólnoty. Dodał:

Polacy na wiele spraw patrzą inaczej niż Niemcy czy Francuzi, ale przecież tak samo Niemcy różnią się od np. Hiszpanów czy Belgów. Na pewno jako rząd reprezentujący Polaków szukamy mocnych gwarancji, że odrębność Polski zostanie uszanowana”.

dam/PAP,"FAZ" 

Komentarze (26):

MaxFiend2020.12.3 11:19
Jutro może to być włoski lub portugalski, bo miernota zmusi Polaków do emigracji :-D
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2020.12.3 9:48
Widzisz Pinokio jak szybciutko zmiękłeś. Zachciało ci się podskakiwanie :)
Anonim2020.12.3 9:26
Włodzimierz Bodnar – a także żaden inny lekarz – nie będzie mógł już leczyć pacjentów z COVID-19 amantadyną. Lekarz twierdził, że wyleczył tym środkiem ponad stu pacjentów chory na koronawirusa. ... "Rząd zakazał, za pomocą obwieszczenia ministra zdrowia, stosowania amantadyny w leczeniu innych chorób niż parkinson i dyskineza u dorosłych." .... https://nczas.com/2020/12/02/lekarz-twierdzi-ze-wyleczyl-100-pacjentow-z-covid-19-za-pomoca-amantadyny-teraz-rzad-zakazal-mu-jej-stosowac/
Anonim2020.12.3 9:36
O co chodzi Min. Zdrowia, że zakazuje stosowanie amantadyny?
bromba2020.12.3 9:20
Żal mi Morawieckiego, jest miedzy młotem, a kowadłem. Ziobro robi co chce, a Morawiecki nie potrafi mu się przeciwstawić. Nie wierzę, że Morawiecki tak bardzo chce tego weta. Przecież, choróbka, umie myśleć choć trochę. Weta najbardziej boi się zero bo nie będzie mógł przeprowadzić do końca swoich chorych pomysłów na wymiar sprawiedliwości w Polsce. Bo tylko to go interesuje, jakieś pieniądze z unii się nie liczą. Nie obchodzi go to, że Polska i Polacy stracą.
Anonim2020.12.3 9:33
"Żal mi Morawieckiego" - mnie też, i zastanawiam się na ile uczestniczy w światowej hucpie globalistów i prowadzi Polskę do Wielkiego Resetu, i co istotne, do eksperymentalnych szczepień. Dokąd zmierza Morawiecki?
Anonim2020.12.3 9:06
WIELKI RESET nadchodzi! Totalne zniewolenie przez NWO i "nową normalność"? Jan Rybski ...... https://youtu.be/Q71uMa3E_YM?t=61
Anonim2020.12.3 9:03
Jak ktoś to powiedział u Sowy, Polacy będą zapier..lać za miskę ryżu.
Po raz 2 zrobiono frajera z2020.12.3 9:02
polskiego polityka I rangi: https://www.youtube.com/watch?v=qXvbMTHeHcA
prawda boli2020.12.3 12:49
Tuska cwanego frajera masz na myśli -zgadzam się liczba jest trzycyfrowa a nie mierne 2- nie z Tuska poziomem.
Anonim2020.12.3 9:00
Zadłużanie Polski w zw. z COVID-19 razem z krajami UE (strefy EUR) a więc solidarne żyrowanie bankrutom strefy EUR to utrata niepodległości. Polska powinna zadłużać się sama, i sama spłacać swoje długi. Szczególnie, że mamy takie możliwości, w przeciwieństwie do niektórych krajów strefy EUR.
A pisie to już Sodoma i Gomora2020.12.3 8:50
9-letni doktor ekonomii i otwarty gej od dwóch lat "hobbystycznie" organizuje tego typu imprezy, często liczące ponad stu uczestników. Jak przekonuje, regularnymi gośćmi są na nich przyjeżdżający z Warszawy czterej politycy PiS-u. Nie chce podawać ich nazwisk. Twierdzi, że mają rodziny i od początku znajomości prosili go, by zachował dyskrecję. Nie jesteśmy w stanie zweryfikować twierdzeń Davida Manzheleya. Publikujemy jego wypowiedzi z zastrzeżeniem, że jest to jego wersja wydarzeń. Pamiętać jednak należy, że udział w ostatniej orgii europosła z Węgier oraz dyplomaty z Estonii został potwierdzony, co wskazuje na to, że na imprezach Manzheleya bywają politycy z różnych krajów. — Najpierw, jakieś półtora roku temu, skontaktowało się ze mną dwóch polityków PiS, którzy usłyszeli o moich imprezach od brukselskich znajomych. Potem odezwało się kolejnych dwóch, którzy dowiedzieli się o nich od kolegów z Niemiec — opowiada Manzheley. Według niego wspomniani politycy partii rządzącej nie są eurodeputowanymi, ale pełnią ważne funkcje publiczne w Polsce, są posłami lub zajmują rządowe stanowiska. — Nie przyjeżdżają razem. Pojawiają się 2-3 razy do roku na konkretne orgie. Nie wiem, czy wiedzą o sobie nawzajem — deklaruje. Dodaje, że z polskich polityków goszczą u niego tylko ci należący do Prawa i Sprawiedliwości. Ale w jego seksimprezach uczestniczą też osoby publiczne z innych krajów. - Mamy polityków z Ukrainy, Francji, Niemiec, Holandii, Luksemburga, Szwajcarii czy Hiszpanii. Najczęstszymi gośćmi są jednak Polacy i Węgrzy - zaznacza. Jak mówi, ci drudzy to dziewięciu polityków Fideszu, zarówno europosłów, jak i krajowych polityków.
Celina Zawadzky2020.12.3 8:43
Celne uwagi Pana Premiera RP dotyczą kwestii gospodarczych , prawnych ale pomijają kwestie społeczne i moralne. Nie należy się łudzić ,że rasy panów które wzbogacone Planem Marshalla robią swoje przekręty w Europie całkiem bezkarnie dadzą sobie mordy zakneblować i ręce wsadzone do cudzych kieszeni obciąć. Nie dadzą na to zgody ale każdy szeroko zaplanowana medialna kampania ukazująca tych pederastów , lesbijki i dewiantów różnej maści siedzących w tych brukselskich gremiach ma sens i może przynieść efekt pozytywny dla polskiej racji stanu. MORLNIE I SPOŁECZNIE NIE MOŻNA ZGODZIĆ SIĘ Z LIKWIDACJĄ RODZIN , UZNANIE DZIECI ZA TOWAR I WMAWIANIE NAM ŻĘ KISZKA STOLCOWA TO POCHWA A PROSTATA TO MACICA. JUDEO-KOMUNA JEST W NATARCIU ALE NIE MOŻNA JEJ DOPUŚCIĆ DO POLSKI POZA TYM CO JEST Z TYMI PASZPORTAMI RP DLA OBYWATELI ISRAELA. TO BĘDZIE ZBYT WIELKIE UPRZYWILEJOWANIE MY MAMY JEDEN A ONI TRZY PASZPORTY. ŚEDZIOWIE MAJĄ PO KILKA TO DLACZEGO NORMALNI OBYWATELE MAJA JEDEN?
Anonim2020.12.3 8:34
"Czy waluta euro nie prowadzi do coraz głębszych rozdźwięków?" - zapytał Premier "FAZ", kraje południa strefy Euro to bankruty, ich obligacje skupuje jedynie bank europejski i to trzyma ich przy życiu, zaproponowany mechanizm solidarności w zaciąganiu pożyczek przez UE powoduje, że Polska gwarantuję swoim majątkiem spłatę pożyczek strefy Euro (bankrutów), co może pociągnąć Polskę do katastrofy finansowej.
ryszard2020.12.3 8:29
To przypomina sytuację, szukania czarnego kota w zupełnie ciemnym pokoju wiedząc, że go tam zupełnie nie ma. Decydenci od tych spraw są bowiem poza Unią. Wystarczy, żeby globalna faszystowska finansowa finansjera kiwnęła palcem i wali się cała niemiecka "stabilizacja". Dlatego Niemcy (i kraje ich strefy wpływów) są w UE już tylko wykonawcami poleceń bandy światowego faszyzmu. Unia jest dziś ich kluczową zdobyczą w procesie wprowadzania neoniewolnctwa w świecie. Być w poprzek temu procesowi to dziś piekielnie trudna rola, tym bardziej że w kraju dookoła lamparty a bagno zdrady sięga po dvpę
MaxFiend2020.12.3 8:25
Fajnie się czyta takie wymóżdżenia mało inteligentnego premiera biednego i nędznego kraju nie mającego nawet waluty euro. To tak, jakby cieć z portierni wypowiadał się o problemach w zarządzie firmy :-D
oGROMNY i przeludniony strajk kobiet2020.12.3 8:22
Jak zachodnia unia nic nie zrobi na plucie w twarz zachodowi przez Polskę i Węgry, to znaczy, że jest słaba.
Uwielbiam Kaczyńskiego2020.12.3 8:19
Brzydzi mnie juę UE. Jak by mieli honor to by nas wywalili. Tymczasem my im robimy do ust każdego dnia, a oni pokazuję, ze denerwują się. Ale im smakuje.
Zakazana morda z TVN2020.12.3 8:18
Pomysł unijny jest siusiuper. Zlikwidować Polskę i zlobić siasiamą unię gejowsko-lesbijską.
uwolnij Polakow banksterze, niem. agencie2020.12.3 7:44
POtem będzie Polakom zabierać wolność wysokimi podatkami, te niemoty ekonom. POczytaj Friedmana! jest tylko jedna partia przeciwko lockdownowi i wysokim podatkom.
Natalja Siwiec2020.12.3 8:04
Zawsze bawiło mnie poczucie humoru Stefana Friedmana.
Cwel2020.12.3 9:13
No i na to konto rząd pisowski od nowego roku podniesie wszelkie możliwe podatki i opłaty. Jak stracimy kasę z unii z powodu jednego zera to podatki pójdą jeszcze bardziej w górę. Azjaci głosujący na Pis nam to zafundowali.
MT (‿ˠ‿)2020.12.3 7:34
A Zjednoczona Prawica przypomina patologiczny konkubinat.
hahaha2020.12.3 8:21
A lewica przypomina toaletę, do której robi prawicowiec.
hahahah2020.12.3 9:26
Prawicowe gó...no.
ala2020.12.3 7:25
Działania UE nie mają nic wspólnego z praworządnością, a forsowany mechanizm ma być politycznym narzędziem służącym Brukseli do wymuszenia na Polsce i Węgrzech przyjęcia imigrantów, propagandy LGBT i aborcji.