Monthy Kopacz. Kiedy PO każe płacić za chodnik? - zdjęcie
30.06.15, 11:50

Monthy Kopacz. Kiedy PO każe płacić za chodnik?

2

Kolejne 251 km autostrady i dróg ekspresowych w 9 województwach zostało o północy z poniedziałku na wtorek włączonych do sieci płatnych dróg w ramach systemu viaTOLL – poinformowała w rzeczniczka prasowa viaTOLL Dorota Prochowicz.

Od jutra sieć płatnych dróg wyniesie ponad 3150 kilometrów. Jak mówi Prochowicz pieniądze od kierowców zostaną przeznaczone na naprawę dróg. Wpływają do Krajowego Funduszu Drogowego. Zarządza nimi Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Od lipca 2011 roku do końca maja tego roku wpłynęło z opłat 4,5 miliarda złotych.

Jak poinformowała Prochowicz w systemie jest obecnie zarejestrowanych ponad 880 tys. ciężarówek i 488 tys. użytkowników, czyli firm. Dodała, że wraz z rozwojem sieci przybędzie kolejnych siedem miejsc obsługi klienta, łącznie będzie ich działać 220. 

Opłaty obowiązują tylko na odcinkach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.  Z umowy zawartej z operatorem systemu wynika, że ma on też zostać wprowadzony na odcinkach zarządzanych przez prywatne firmy. Jednak, jak mówi Krzysztof Gorzkowski z firmy Kapsh, nie wiadomo, kiedy to się stanie. Rozmowy w tej sprawie cały czas trwają.

– Mamy nadzieję, że kolejne rozszerzenia systemu nastąpią szybko – bo jego efektywność zależy od tego, jak szybko i ile dróg zostanie nim objętych - i uda się zrealizować założenia umowy – powiedział szef komunikacji Kapsch Telematic Services operatora elektronicznego poboru systemu opłat Krzysztof Gorzkowski. 

Od 2012 roku z systemu ViaToll mogą dobrowolnie korzystać kierowcy samochodów osobowych. Usługa ViaAUTO jest alternatywą dla manualnego sposobu płacenia za korzystanie z niektórych odcinków autostrad.

kad/polskie radio

Komentarze (2):

anonim2015.06.30 20:04
Ale czemu mamy płacić za autostrady ? przecież podatek drogowy który jest przeznaczony na remonty dróg został ujęty w cenie paliwa !!! monty kopacz i POpierdzielona partia kradną na POtęgę ! DOŚĆ ! MAMY JUŻ DOŚĆ !
anonim2015.07.1 1:43
Gdyby Ci politycy byli tak wdzięczni Bogu za powietrze którym mogą oddychać za darmo, może by przestali gromadzić te bogactwa a okradać ludzi. :)